کم کاری تیروئید؛ نشانه‌ها، عوارض و درمان کم کاری تیروئید چیست؟

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » کم کاری تیروئید؛ نشانه‌ها، عوارض و درمان کم کاری تیروئید چیست؟
کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن است که هورمون های تیروئید تری یدوتیرونین ( T3 ) و تیروکسین ( T4 ) را تولید می کند. این هورمون ها تنظیم تولید پروتئین، کمک به کنترل درجه حرارت بدن و تاثیر بر تمام جنبه های متابولیسم بدن را به عهده دارند. زمانیکه غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند کم کاری تیروئید ایجاد می شود.

کم کاری تیروئید نتیجه آشفتگی تعادل نرمال واکنش های شیمیایی در بدن است. در طول زمان اگر کم کاری تیروئید درمان نشود سبب مشکلاتی مانند ( چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی ) می شود.

علائم کم کاری تیروئید

در ابتدا تشخیص کم کاری از روی علائم مشکل است و با پیشرفت بیماری، علائم آن آشکار می شود. این علائم عبارتند از: خستگی، یبوست، صورت پف آلود، افزایش وزن غیر قابل توضیح، افزایش حساسیت نسبت به سرما، خشونت صدا، ضعف عضلانی، سطح کلسترول خون بالا، دوره های نامنظم قاعدگی، اسپاسم عضلانی، تغییرات در رشد مو، احساس سوزش در انگشتان پا یا انگشتان،  درد عضلانی حساسیت به لمس و سفتی، درد، سفتی و تورم در مفاصل، ریزش مو، ورم پا، کاهش ضربان قلب، افسردگی و اختلال حافظه است وقتی کم کاری تیروئید درمان نشود.

علائم و نشانه به تدریج شدیدتر می شوند تحریک مداوم تیروئید برای آزاد کردن هورمون های تیروئید سبب بزرگی این غده ( گواتر ) می شود. کم کاری تیروئید پیشرفته بندرت سبب میگزدم می شود اما وقتی رخ دهد می تواند زندگی را تهدید کند.

علائم و نشانه های میگزدم

فشار خون پایین، کاهش تنفس، کاهش دمای بدن، عدم پاسخ دهی و حتی کما دیده می شود در موارد شدید میگزدم می تواند کشنده باشد. کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند منجر به کاردیومیوپاتی ( بزرگ شده قلب )، بدتر شدن نارسایی قلب، تجمع مایع اطراف ریه ها ( پلورال افیوژن ) شود.

کم کاری تیروئید در نوزادان

نوزادن در ابتدا ممکن است بدون غده و یا با غده کم کار به دنیا آیند. علائمی مانند زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها ( زردی )، خفگی مکرر، زبان بیرون زده و بزرگ، صورت پف کرده و باد کرده، مشکل در تغذیه و عدم رشد کودک، یبوست، ضعیف شدن حجم عضلانی و خواب آلودگی بیش از حد. اگر این کم کاری درمان نشود منجر به عقب ماندگی شدید جسمی و روانی می شود.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان

علائم کم کاری در کودکان و نوجوانان مانند بزرگسالان است. ممکن است علاوه برآنها رشد ضعیف، کوتاهی قد، تاخیر در توسعه دندان های دائمی، به تاخیر افتادن بلوغ و رشد ذهنی ضعیف باشد.

علل کم کاری تیروئید

عواملی مانند بیماریهای خود ایمنی، استعداد ژنتیکی، درمان پرکاری تیروئید، اشعه درمانی، جراحی تیروئید و برخی از داروها سبب می شوند تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نکند. یک بیماری التهابی خاص به نام تیروئیدیت هاشیموتو ( شایعترین علت کم کاری تیروئید ) وجود دارد که سبب می شود:

سیستم ایمنی بدن آنتی بادی بر علیه بافت های خودش تولید کند. هنوز علت اینکه چرا بدن بر علیه بافت های خودش واکنش می دهد مشخص نیست. در افرادی که به علت پر کاری تیروئید، بیش از حد هورمون تیروئید تولید می شود. برای کاهش و عادی کردن عملکرد تیروئید از ید رادیواکتیو یا داروی ضد تیروئید استفاده می شود.

با این حال درمان پرکاری تیروئید در برخی موارد می تواند سبب کم کاری دائمی تیروئید شود. در جراحی تیروئید از بین بردن تمام یا بخشی از تیروئید می تواند سبب کاهش و یا توقف تولید هورمون تیروئید شود. لذا شما برای تمام عمر نیاز به خوردن هورمون تیروئید دارید. اگر از اشعه پرتو درمانی در نواحی سر و گردن استفاده شود ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود. تعدادی از داروها مانند ( لیتیم ) که در اختلالات روانی استفاده می شود ممکن است سبب کم کاری تیروئید شود.

با ورزش و تغذیه سالم هم بیماری ها رو شکست بدین و هم به تناسب اندام برسین
درسته که کم کاری تیروئید سرعت کاهش وزن رو کند می کنه، اما این دلیل نمی شه که هیچ اقدامی برای کاهش وزن نکنید.
با رژیم غذایی دکتر کرمانی هم وزن کم کنید، هم سلامتی رو به خودتون هدیه بدید.
برای دریافت رژیم کلیک کن
kermany

1- بیماری مادرزادی

برخی از کودکان با غده ناقص تیروئید یا بدون غده تیروئید به دنیا می آیند این کودکان اغلب در موقع تولد طبیعی به نظر می رسند. لذا غربالگری کودکان در بدو تولد لازم است.

2- اختلال هیپوفیز

آسیب غده هیپوفیز توسط عواملی مانند ( تروما، سکته مغزی، تومور ) سبب می شود تا تیروئید ساختن هورمون تیروئید را متوقف کند.

3- بارداری

تعدادی از زنان در طول بارداری یا پس از بارداری مبتلا به کم کاری تیروئید می شوند. علت آن تولید آنتی بادی برعلیه غده تیروئید است. اگر درمان نشود سبب سقط ناقص، زایمان زودرس و پره اکلامپسی می شود. ید که یک ماده معدنی کمیاب است. عمدتا در ( غذاهای دریایی، جلبک دریایی، گیاهان رشد کرده در خاک غنی از ید و نمک ید دار ) وجود دارد. برای تولید هورمون تیروئید ضروری است کمبود ید در برخی از نقاط جهان شایع است. توجه داشته باشید که مصرف ید خیلی زیاد نیز سبب کم کاری تیروئید می شود.

تشخیص کم کاری تیروئید

از انجایی که کم کاری تیروئید بیشتر در زنان مسن است توصیه می شود زنان مسن تست روتین سالیانه انجام دهند. زنانیکه قصد بارداری دارند تست کم کاری تیروئید انجام دهند. در موارد خستگی، پوست خشک، یبوست، افزایش وزن و گواتر باید تست  تشخیصی تیروئید انجام شود. آزمایش هایی که برای کم کاری تیروئید انجام می شود شامل TSH, T4, T3RU است.

یک تیروکسین پایین و TSH بالا نشان دهنده کم کاری تیروئید است. این به این معنی است که برای تحریک تیروئید TSH بیشتر ترشح می شود و لذا TSH بالا می رود. اگر در علت کم کاری تیروئید، هیپوفیز یا هیپوتالاموس دخالت دارد MRI و مطالعات دیگر ممکن است ضروری باشد. CBC ممکن است کم خونی را نشان دهد. آنزیم های کبدی می تواند بالا باشد. پرولاکتین می تواند بالا باشد. الکترولیت سدیم می تواند پایین باشد.

درمان کم کاری تیروئید

روزانه از لوتیروکسین ( هورمون تیروئید مصنوعی ) استفاده می شود. یک الی دو هفته بعد از مصرف قرص احساس خستگی کمتر می شود. دارو سطح کلسترول بالا را کاهش می دهد و کاهش وزن ایجاد می شود. درمان با این دارو معمولاً مادام العمر است اما دوز دارو با نیاز بدن تغییر می کند. هر سال باید TSH بررسی شود برای تعیین دوز مناسب دارو ابتدا دو تا سه آزمایش TSH انجام می شود و دوز دارو تنظیم می شود. مصرف بیش از حد دارو سبب افزایش اشتها، بی خوابی، تپش قلب و رزش بدن می شود.

در بیماری عروق کرونر و کم کاری شدید تیروئید درمان با مقدار کم شروع و به تدریج افزایش داده می شود. برخی از داروها ( مکمل های آهن، کلستیرامین، هیدروکسید آلومینیم و مکمل های کلسیم ) و غذا هایی مانند ( محصولات سویا و رژیم غذایی با فیبر بالا ) ممکن است روی جذب هورمون تیروئید تاثیر بگذارند. لذا از خوردن همزمان هورمون های تیروئید با آنها اجتناب کنید.

عوارض کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید اگر درمان نشود منجر به عوارضی مانند:

گواتر که ( سبب اختلال بلع یا تنفس )، مشکلات قلبی ( افزایش سطح کلسترول بد و اختلال در توانایی پمپاژ قلب ، بزرگی و نارسایی قلب )، افسردگی و کاهش عملکرد ذهنی، نوروپاتی محیطی ( درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در مناطقی که آسیب عصبی وارد شده و همچنین ضعف عضلات و یا از دست دادن کنترل عضلانی )، تولد نوزادان یا نقص هنگام تولد ( مشکلات جسمی و فکری ) در ماردران مبتلا به کم کاری تیروئید، ناباروری ( سطوح پایین هورمون تیروئید در تخمک گذاری دخالت کرده و سبب اختلال در باروی می شود ). علاوه بر آن برخی از علل کم کاری تیروئید مانند ( اختلال خود ایمن ) نیز باروری را مختل می کند. درمان کم کاری تیروئید با هورمون تیروئید ممکن است بطور کامل نازایی را برطرف نکند و نیاز به مداخله با روش های دیگر باشد.

تاثیر تیروئید بر روی وزن را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

از دست دادن وزن در کم کاری تیروئید

از دست دادن وزن یک معامله بزرگ در کاهش کم کاری تیروئید است. زیرا افراد چاق در معرض ابتلا به بیماری های تهدید کننده حیات مانند کم کاری تیروئید هستند. خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ید بالا همراه با ورزش های مناسب می تواند به حفظ یک زندگی سالم در کم کاری تیروئید کمک می کند. رژیم غذایی و ورزش نه تنها کمک می کند تا تیروئید به خوبی عمل کند بلکه در سلامتی کل بدن نیز موثر است. از وعده های غذایی کوچک و مکرر استفاده کنید. مطالعات نشان داده است که خوردن 5 – 6 وعده غذایی کوچک در روز در کاهش وزن و دفع کردن علائم کم کاری تیروئید موثر است. از آنجایی که ابتلا به کم کاری تیروئید می تواند سبب کند شدن متابولیسم بدن شود. لذا حفظ یک رژیم غذایی مناسب کم کاری تیروئید، می تواند زندگی شما را نجات دهد.

گروه های زیر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم کاری تیروئید هستند.

  • افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی و یا کسانی که پدر، مادر، پدربزرگ و مادر بزرگ آنها به یک نوع بیماری خود ایمنی مبتلا باشند.
  • افرادی که تیروئیدکتومی ( حذف تیروئید ) شده اند و یا قسمتی از تیروئید را برداشته اند.
  • افرادی که سابقه تشعشع به گردن و قسمت بالای قفسه سینه دارند.
  • افرادی که از ید رادیواکتیو و یا پرتو درمانی استفاده کرده اند.
  • زنان بعد از زایمان شانس ابتلا به کم کاری تیروئید دارند.
  • افراد که تحت درمان با داروهای ضد تیروئید هستند.
  • زنانی که بالای 50 سال دارند.
4.5/5 - (37 امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

فاطمه ۱۲ تیر ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر من 36سالمه آزمایش تیروئید دادم tsh ،آزمایشم 8 است دکتر گفته نیازی به مصرف دارو نیست ،اما من علایم کم کاری تیروئید رادارم لطفا راهنمایی کنید متشکرم

کارشناس به اندام ۲۴ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز طبق عددی که برامون ارسال کردید کم کاری تیروئید دارید

آدرینا ۱۰ تیر ۱۴۰۰

سلام خوبید بنده ۱۶ سالمه و ممکنه که تیروئید داشته باشم میخواستم بپرسم ممکنه که خوب بشم

کارشناس به اندام ۱۰ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم اگر زودتر اقدام به درمان کنی بله زودتر هم خوب میشی

فرحان ۰۵ تیر ۱۴۰۰

سلام من کم کاری دارم tshروی 10و نیم هست وt4روی 4ونیم میخواستم بدونم با این حال که ورزشکار هستم میتونه مانع ایجاد کنه برای ورزشم و اینکه آیا با مصرف دوز مورد نیاز دارو سوخت و ساز بدن من با یک فرد عادی برابر است؟

کارشناس به اندام ۱۶ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله داروها بهتون کمک زیادی میکنه ولی با پزشکتون هم مشورت داشته باشید

معصومه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

سلام من خواب زیادی دارم خیلی زود خسته میشم و زیاد عرق میکنم و ضعف زیادی دارم میشه بگید که باید چیکار کنم من 45سالمه

کارشناس به اندام ۰۵ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بهتره آزمایش تیروئید بدید

شادی ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

سلام من الان چند ساله که تیروۍید دارم و قرص استفاده میکنم اما واقعا هیچ تاثیری رو من ندارن این قرص ها و دکتر بهم گفته کم کاری دارم خیلی لاغرم وزنم ۴۷ وسنم ۱۹ خیلی اذیت میشم ولی نمیدونم باید چیکار کنم

کارشناس به اندام ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز به متخصص مراجعه کنید و نوع و دوز قرصهارو تغییر بدید

سارا ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

سلام من تیروئیدم ۷ و۷۴ کیلو وزنم احساس می کنم گردنم باد کرده خیلیم خسته میشم نصف قرص می خورم وزیاد گرسنه میشم میشه لطف کنید راهنمای بفرمائید

کارشناس به اندام ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز آزمایشهای تیروئید رو به طور کامل انجام بدید و طبق دستور پزشکتون داروهارو مصرف کنید گرسنگی زیادتون هم به دلیل مشکل تیروئیدتون هست

بهمنی ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

لطفا راهنماییم کنید نتیجه آزمایش tsh = 5.29 t3 = 134.8 t4 = 8.98

کارشناس به اندام ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ظاهرا تیروئیدتون کم کاره

افسانه ۱۴ خرداد ۱۴۰۰

سلام پسرم 1 سال و نه ماهه هست ب تازگی آزمایش بردمش t4 بدنش 5.40 هست... خواستم بدونم مشکلش چیه و اینکه برای شروع درمانش دیر نیست؟

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ممکنه کم کاری تیروئید داشته باشه هر موقع اقدام کنید دیر نیست

امیر ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

سلام من کم کاری تیروئید داشتم که با خوردن قرص تیروکسین در آزمایش کنترل شد . اخیرا قرصم رو کم کردم tsh من توآزمایش 10/5 شد وزنم 106 کیلو بود که در مدت 8 ماه شده 96 کاهش وزنم میتونه ازکم کاری تیروئید باشه؟ بیحالم و ضعف دارم

کارشناس به اندام ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله دقیقا همینطوره

صبا ۰۷ خرداد ۱۴۰۰

سلام تست تروئیدم ۶/۵ هست دکتر برام دارو نوشته وزنم هم دوکیلو بالاست استرس هم بیشتر هست ایامن خوب میشم

کارشناس به اندام ۰۸ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز در صورت رعایت تغذیه مناسب با بیماریتون و مصرف منظم داروهاتون احتمال بهبودیتون هست

baharh ۰۳ خرداد ۱۴۰۰

سلام من ths14آیا چندماه قرص بخورم تنظیم میشه ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرانم

کارشناس به اندام ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز جای نگرانی نیست ولی تا زمانی که پزشک تشخیص میده باید دارو مصرف کنید

صحرا ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام آیا کم کاری تیروئید باث چاقی میش یا پر کاری

کارشناس به اندام ۱۲ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز کم کاری تیروئید باعث میشه که سوخت و ساز بدن پایین بیاد و باعث اضافه وزن بشه و برعکس

زهرا ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام من تروییدکم کار،دارم اماوزنم خیلی کم مگه میشه تیروییدم کم کارامالاغربشم قدم ۱۶۱وزنم۴۹

کارشناس به اندام ۰۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله اختلال در هورمونها باعث چاقی یا لاغری میشه

احمد ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام میخواستم بدونم بیماری هاشیموتو میتواند باعث مرگ شود؟

کارشناس به اندام ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز این اختلال غالبا خطری نداره و اندازه تورم آن بسته به نوع و شدت بیماری هست. اگر به موقع درمان نشه ممکن است شدت گرفته و عملیات بلع غذا را سخت کند و حتی در مواردی به اختلال در تنفس و خفگی ختم بشه

کوثر ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

من کف دستام به شدت عرق میکنه،ازمایش هم دادم تیروعیدم کم کاره ینی می‌تونه علت عرق کف دستم این باشه؟

کارشناس به اندام ۰۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله ممکنه علتش همین باشه

سمانه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

خیلی مطلب عالی بود. من باردار هستم هفت ماهمه تو اولین آزمایش های بارداری تیرویید نداشتم و در حین بارداری با ازمایش های هفت ماهگی مشخص شد که کم کاری تیروئید دارم حالا خیلی نگرانم که شاید من از همون بعد از آزمایش اول در ماه های اول کم کاری تیروئید گرفتم و تازه شروع کردم به خوردن دارو بنظرتون چیکار کنم چطور بفهمم که بچم سالم هست و من چندین ماه قبل کم کاری نگرفتم. البته حدود یک ماه هست که من احساس گرفتگی عضلات پام و خشکی پوست دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس به اندام ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز به پزشک متخصص خودتون مراجعه کنید و آزمایشهای لازم رو انجام بدید

روح الله ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام.آیا زیادی خلط پشت حلق و گلو میتونه از کم کاری تیروئید باشه؟

کارشناس به اندام ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز لزوما اینطور نیست ولی برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید و آزمایشهای لازم رو انجام بدید

alireza ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

سلام tsh من 51.5 و t4 من 2.1 آیا خیلی وخیم و با قرص حل میشه؟

کارشناس به اندام ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ظاهرا کم کاری تیروئید دارید برای درمان تحت نظر پزشک داروهایی رو که تجویز میشه مصرف کنید

فاطمه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

سلام اقای دکتر من ازمایش دادم کم کاری تیروئید دارم آزمایشم نشون دکتر دادم بهم دارو داده ایا باخوردن این دارو تا چند ماه آینده هورمون تشکیل میشه میتونم حامله شم ممنونم اگه راهنماییم کنید.

کارشناس به اندام ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله امکانش هست تحت نظر پزشک اقدام به بارداری کنید

ریحانه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

سلام من ۱۴ سالمه میخواستم بدوم نم که با وجود تییرویید کم کار میشه رژیم کتوژنیک رو گرفت و اگه بگیرم میتونم باهاش وزن کم کنم؟؟

کارشناس به اندام ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم شما توی سن رشد هستی ونمیتونی رژیم کتوژنیک بگیری چون به بدنت آسیب میرسونه