کم کاری تیروئید؛ نشانه‌ها، عوارض و درمان کم کاری تیروئید چیست؟

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » کم کاری تیروئید؛ نشانه‌ها، عوارض و درمان کم کاری تیروئید چیست؟
کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن است که هورمون های تیروئید تری یدوتیرونین ( T3 ) و تیروکسین ( T4 ) را تولید می کند. این هورمون ها تنظیم تولید پروتئین، کمک به کنترل درجه حرارت بدن و تاثیر بر تمام جنبه های متابولیسم بدن را به عهده دارند. زمانیکه غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند کم کاری تیروئید ایجاد می شود.

کم کاری تیروئید نتیجه آشفتگی تعادل نرمال واکنش های شیمیایی در بدن است. در طول زمان اگر کم کاری تیروئید درمان نشود سبب مشکلاتی مانند ( چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی ) می شود.

علائم کم کاری تیروئید

در ابتدا تشخیص کم کاری از روی علائم مشکل است و با پیشرفت بیماری، علائم آن آشکار می شود. این علائم عبارتند از: خستگی، یبوست، صورت پف آلود، افزایش وزن غیر قابل توضیح، افزایش حساسیت نسبت به سرما، خشونت صدا، ضعف عضلانی، سطح کلسترول خون بالا، دوره های نامنظم قاعدگی، اسپاسم عضلانی، تغییرات در رشد مو، احساس سوزش در انگشتان پا یا انگشتان،  درد عضلانی حساسیت به لمس و سفتی، درد، سفتی و تورم در مفاصل، ریزش مو، ورم پا، کاهش ضربان قلب، افسردگی و اختلال حافظه است وقتی کم کاری تیروئید درمان نشود.

علائم و نشانه به تدریج شدیدتر می شوند تحریک مداوم تیروئید برای آزاد کردن هورمون های تیروئید سبب بزرگی این غده ( گواتر ) می شود. کم کاری تیروئید پیشرفته بندرت سبب میگزدم می شود اما وقتی رخ دهد می تواند زندگی را تهدید کند.

علائم و نشانه های میگزدم

فشار خون پایین، کاهش تنفس، کاهش دمای بدن، عدم پاسخ دهی و حتی کما دیده می شود در موارد شدید میگزدم می تواند کشنده باشد. کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند منجر به کاردیومیوپاتی ( بزرگ شده قلب )، بدتر شدن نارسایی قلب، تجمع مایع اطراف ریه ها ( پلورال افیوژن ) شود.

کم کاری تیروئید در نوزادان

نوزادن در ابتدا ممکن است بدون غده و یا با غده کم کار به دنیا آیند. علائمی مانند زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها ( زردی )، خفگی مکرر، زبان بیرون زده و بزرگ، صورت پف کرده و باد کرده، مشکل در تغذیه و عدم رشد کودک، یبوست، ضعیف شدن حجم عضلانی و خواب آلودگی بیش از حد. اگر این کم کاری درمان نشود منجر به عقب ماندگی شدید جسمی و روانی می شود.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان

علائم کم کاری در کودکان و نوجوانان مانند بزرگسالان است. ممکن است علاوه برآنها رشد ضعیف، کوتاهی قد، تاخیر در توسعه دندان های دائمی، به تاخیر افتادن بلوغ و رشد ذهنی ضعیف باشد.

علل کم کاری تیروئید

عواملی مانند بیماریهای خود ایمنی، استعداد ژنتیکی، درمان پرکاری تیروئید، اشعه درمانی، جراحی تیروئید و برخی از داروها سبب می شوند تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نکند. یک بیماری التهابی خاص به نام تیروئیدیت هاشیموتو ( شایعترین علت کم کاری تیروئید ) وجود دارد که سبب می شود:

سیستم ایمنی بدن آنتی بادی بر علیه بافت های خودش تولید کند. هنوز علت اینکه چرا بدن بر علیه بافت های خودش واکنش می دهد مشخص نیست. در افرادی که به علت پر کاری تیروئید، بیش از حد هورمون تیروئید تولید می شود. برای کاهش و عادی کردن عملکرد تیروئید از ید رادیواکتیو یا داروی ضد تیروئید استفاده می شود.

با این حال درمان پرکاری تیروئید در برخی موارد می تواند سبب کم کاری دائمی تیروئید شود. در جراحی تیروئید از بین بردن تمام یا بخشی از تیروئید می تواند سبب کاهش و یا توقف تولید هورمون تیروئید شود. لذا شما برای تمام عمر نیاز به خوردن هورمون تیروئید دارید. اگر از اشعه پرتو درمانی در نواحی سر و گردن استفاده شود ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود. تعدادی از داروها مانند ( لیتیم ) که در اختلالات روانی استفاده می شود ممکن است سبب کم کاری تیروئید شود.

با ورزش و تغذیه سالم هم بیماری ها رو شکست بدین و هم به تناسب اندام برسین
درسته که کم کاری تیروئید سرعت کاهش وزن رو کند می کنه، اما این دلیل نمی شه که هیچ اقدامی برای کاهش وزن نکنید.
با رژیم غذایی دکتر کرمانی هم وزن کم کنید، هم سلامتی رو به خودتون هدیه بدید.
برای دریافت رژیم کلیک کن
kermany

1- بیماری مادرزادی

برخی از کودکان با غده ناقص تیروئید یا بدون غده تیروئید به دنیا می آیند این کودکان اغلب در موقع تولد طبیعی به نظر می رسند. لذا غربالگری کودکان در بدو تولد لازم است.

2- اختلال هیپوفیز

آسیب غده هیپوفیز توسط عواملی مانند ( تروما، سکته مغزی، تومور ) سبب می شود تا تیروئید ساختن هورمون تیروئید را متوقف کند.

3- بارداری

تعدادی از زنان در طول بارداری یا پس از بارداری مبتلا به کم کاری تیروئید می شوند. علت آن تولید آنتی بادی برعلیه غده تیروئید است. اگر درمان نشود سبب سقط ناقص، زایمان زودرس و پره اکلامپسی می شود. ید که یک ماده معدنی کمیاب است. عمدتا در ( غذاهای دریایی، جلبک دریایی، گیاهان رشد کرده در خاک غنی از ید و نمک ید دار ) وجود دارد. برای تولید هورمون تیروئید ضروری است کمبود ید در برخی از نقاط جهان شایع است. توجه داشته باشید که مصرف ید خیلی زیاد نیز سبب کم کاری تیروئید می شود.

تشخیص کم کاری تیروئید

از انجایی که کم کاری تیروئید بیشتر در زنان مسن است توصیه می شود زنان مسن تست روتین سالیانه انجام دهند. زنانیکه قصد بارداری دارند تست کم کاری تیروئید انجام دهند. در موارد خستگی، پوست خشک، یبوست، افزایش وزن و گواتر باید تست  تشخیصی تیروئید انجام شود. آزمایش هایی که برای کم کاری تیروئید انجام می شود شامل TSH, T4, T3RU است.

یک تیروکسین پایین و TSH بالا نشان دهنده کم کاری تیروئید است. این به این معنی است که برای تحریک تیروئید TSH بیشتر ترشح می شود و لذا TSH بالا می رود. اگر در علت کم کاری تیروئید، هیپوفیز یا هیپوتالاموس دخالت دارد MRI و مطالعات دیگر ممکن است ضروری باشد. CBC ممکن است کم خونی را نشان دهد. آنزیم های کبدی می تواند بالا باشد. پرولاکتین می تواند بالا باشد. الکترولیت سدیم می تواند پایین باشد.

درمان کم کاری تیروئید

روزانه از لوتیروکسین ( هورمون تیروئید مصنوعی ) استفاده می شود. یک الی دو هفته بعد از مصرف قرص احساس خستگی کمتر می شود. دارو سطح کلسترول بالا را کاهش می دهد و کاهش وزن ایجاد می شود. درمان با این دارو معمولاً مادام العمر است اما دوز دارو با نیاز بدن تغییر می کند. هر سال باید TSH بررسی شود برای تعیین دوز مناسب دارو ابتدا دو تا سه آزمایش TSH انجام می شود و دوز دارو تنظیم می شود. مصرف بیش از حد دارو سبب افزایش اشتها، بی خوابی، تپش قلب و رزش بدن می شود.

در بیماری عروق کرونر و کم کاری شدید تیروئید درمان با مقدار کم شروع و به تدریج افزایش داده می شود. برخی از داروها ( مکمل های آهن، کلستیرامین، هیدروکسید آلومینیم و مکمل های کلسیم ) و غذا هایی مانند ( محصولات سویا و رژیم غذایی با فیبر بالا ) ممکن است روی جذب هورمون تیروئید تاثیر بگذارند. لذا از خوردن همزمان هورمون های تیروئید با آنها اجتناب کنید.

عوارض کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید اگر درمان نشود منجر به عوارضی مانند:

گواتر که ( سبب اختلال بلع یا تنفس )، مشکلات قلبی ( افزایش سطح کلسترول بد و اختلال در توانایی پمپاژ قلب ، بزرگی و نارسایی قلب )، افسردگی و کاهش عملکرد ذهنی، نوروپاتی محیطی ( درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در مناطقی که آسیب عصبی وارد شده و همچنین ضعف عضلات و یا از دست دادن کنترل عضلانی )، تولد نوزادان یا نقص هنگام تولد ( مشکلات جسمی و فکری ) در ماردران مبتلا به کم کاری تیروئید، ناباروری ( سطوح پایین هورمون تیروئید در تخمک گذاری دخالت کرده و سبب اختلال در باروی می شود ). علاوه بر آن برخی از علل کم کاری تیروئید مانند ( اختلال خود ایمن ) نیز باروری را مختل می کند. درمان کم کاری تیروئید با هورمون تیروئید ممکن است بطور کامل نازایی را برطرف نکند و نیاز به مداخله با روش های دیگر باشد.

تاثیر تیروئید بر روی وزن را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

از دست دادن وزن در کم کاری تیروئید

از دست دادن وزن یک معامله بزرگ در کاهش کم کاری تیروئید است. زیرا افراد چاق در معرض ابتلا به بیماری های تهدید کننده حیات مانند کم کاری تیروئید هستند. خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ید بالا همراه با ورزش های مناسب می تواند به حفظ یک زندگی سالم در کم کاری تیروئید کمک می کند. رژیم غذایی و ورزش نه تنها کمک می کند تا تیروئید به خوبی عمل کند بلکه در سلامتی کل بدن نیز موثر است. از وعده های غذایی کوچک و مکرر استفاده کنید. مطالعات نشان داده است که خوردن 5 – 6 وعده غذایی کوچک در روز در کاهش وزن و دفع کردن علائم کم کاری تیروئید موثر است. از آنجایی که ابتلا به کم کاری تیروئید می تواند سبب کند شدن متابولیسم بدن شود. لذا حفظ یک رژیم غذایی مناسب کم کاری تیروئید، می تواند زندگی شما را نجات دهد.

گروه های زیر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم کاری تیروئید هستند.

  • افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی و یا کسانی که پدر، مادر، پدربزرگ و مادر بزرگ آنها به یک نوع بیماری خود ایمنی مبتلا باشند.
  • افرادی که تیروئیدکتومی ( حذف تیروئید ) شده اند و یا قسمتی از تیروئید را برداشته اند.
  • افرادی که سابقه تشعشع به گردن و قسمت بالای قفسه سینه دارند.
  • افرادی که از ید رادیواکتیو و یا پرتو درمانی استفاده کرده اند.
  • زنان بعد از زایمان شانس ابتلا به کم کاری تیروئید دارند.
  • افراد که تحت درمان با داروهای ضد تیروئید هستند.
  • زنانی که بالای 50 سال دارند.
4.5/5 - (37 امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

مریم ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

من ب تازگی متوجه شدم تیروییدکم کار دارم دارو نصف قرص ناشتااستفاده میکنم دوس دارم لاغربشم ولی متاسفانه نمیشه چکاریباید انجام بدم

کارشناس به اندام ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز شما میتونید با مشورت دکتر در کنار مصرف قرصتون از رژیم کاهش وزن استفاده کنید در صورت تمایل به دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

مرضیه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰

سلام یه سوال تیروئید کم کار درمان قطعی داره؟ یا تا آخر عمرمون باید قرص مصرف کنیم؟

کارشناس به اندام ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز سعی کنید با مصرف دارو رعایت رژیم به حد نرمال برسونید و اون رو کنترل کنید

عسل ۱۶ فروردین ۱۴۰۰

سلام . من 13 سالمه و از موقع تولد تیروئید داشتم و از اول قرص لووکسین ۱۰۰ میخورم . من قدم ۱۵۵ هست و وزنم ۶۰ . هیچی نمیخورم کلی چاقم . چیکار کنم ؟ بخاطر تیروئید اضافه وزن دارم ؟

کارشناس به اندام ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله احتمالا بخاطر اون هست ولی شما میتونید از یه رژیم درست و اصولی استفاده کنید

بنفشه ۱۰ فروردین ۱۴۰۰

سلام ببخشید من قبلا کم کاری تیرویید داشتم و قرص مصرف میگردم یهو قطعش کردم الان باز علایمی مثل زود عصبی شدن ضعف شدید یهویی افرایش وزن کم حافظگی اومده سراغم هنوز از قرصم دارم میتونم همین قرص رو ادامه بدم قبلا بهم گفتن گه روزی یک چهارم رو بخورم الان همیجور ادامه بدم؟

کارشناس به اندام ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بهتره که مجددا آزمایش بدید و در صورت لزوم و تجویز پزشک مجددا قرص مصرف کنید

علیزا ه ۰۸ فروردین ۱۴۰۰

سپاس

سید حسین ایلام ۲۷ اسفند ۱۳۹۹

عالی بود سخنرانی جناب دکتر کرمانی

امیر ۲۶ اسفند ۱۳۹۹

با سلام و خسته نباشید من کم کاری تیروئید دارم ولی برعکس عموم لاغر هستم، دلیلش چیه؟ در ضمن کدوم غذاها واسه این بیماری خوبه

کارشناس به اندام ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز غذاهای مناسب برای کم کاری تیروئید: مواد غذایی سرشار از روی مثل گوشت قرمز٬ گوشت مرغ٬ غذاهای دریایی٬ تخم مرغ و سبزیجات٬ غلات و دانه های بدون گلوتن٬لبنیات کم چرب و نوشیدنیهای بدون کافئین

روشن ۲۲ اسفند ۱۳۹۹

سلام‌وقتتون به خیر و ایامتون به کام.این مطلب عالی بود .کاشکی در مورد مصرف قرص تیرویید توضیح بدید که چه جوری مصرف بشه و اگه یه روز فراموش کردیم سر ساعت بخوریم اشکال داره یا نه؟

کارشناس به اندام ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ممنون از همراهی شما این کار در تخصص ما نیست

مریم ۲۰ اسفند ۱۳۹۹

با سلام خدمت دکتر عزیز،آقای دکتر من کم کاری تیروئید داشتم ولی دقیق نمیدونستم رفتم دکتر ،اولین کاری که کرد منو نوشت آزمایش،بعد آزمایش دادم ،نگاه کرد گفت ،اره کم کاری تیروئید داری ،و اضافه وزن هم داری ده کیلو افزایش وزن داری ،باید وزن رو کم کنی ،منم با ورزش کردن ،در یک ماه تونستم ۷کیلو کم کنم ،الان بنظر شما؟ من کم کاری تیروئید ام حل شده؟ ممنون از پاسخگویی؟؟؟

کارشناس به اندام ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز برای این کار حتما باید مجدد آزمایش تیروئید بدید

خانم محمدی ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

سلام من تیروئید کم کار دارم یه یک ماه تغریبا قرصی رو ک دکتر برام گفتن ناشتا بخورم نصفشو مصرف کردم و بعد از یک ما نخوردم الان تغریبا سه ماهی میشه ک مصرف نمی کنم و نمیدونم چرا دارم روز ب روز لاغر میشم خیلی وزنم پاین اومده آیا تیروئید کم کار هم میشه لاغرکنه آدم البته من لاغر هستم ولی الان از چیزی ک هستم بیشتر لاغر شدم

کارشناس به اندام ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز شما حتما باید داروهایی رو که دکتر برای تیروئیدتون تجویز کرده استفاده کنید و اونهارو قطع نکنید بله احتمالا علت لاغری مفرط شما بخاطر اختلال تیروئید هست

پری ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

سلام من قرص لووتیروکسین مصرف میکنم بخاطر که طبق تجویز پزشک هست،چون میخوام اقدام به بارداری کنم میخواستم همزمان از یدوفولیک نیز استفاده کنم،به نظرتون ایجاد مشکل خواهد کرد؟

کارشناس به اندام ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم اظهار نظر در این مورد در تخصص ما نیست لطفا با پزشکتون مشورت کنید

رضا از ملایر ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

با سلام و تشکر از مطلب مفیدتآن خواستم بپرسم کسانی که بیماری کم کاری تیرویید دارند غیر از دارو چه غذاهایی مفید می باشد ممنون از حسن توجه شما

کارشناس به اندام ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ماهی سالمون٬ آب پرتقال و شیر غنی شده٬ آجیل برزیلی٬ لوبیا سفید٬نمک یددار٬ شیر و پنیر و ماست برای شما مفیده

مرضیه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹

سلام وقتتون بخیر... آیا با وجود کم کاری تیروئید کنترل شده باز هم روند کاهش وزن دچار کندی میشه؟

کارشناس به اندام ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

مرضیه عزیز، تیروئید میتونه روند کاهش وزن را تحت تاثیر بذاره ولی در کنترل تیروئید کمک زیادی میده.

هانیه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹

سلام من آزمایش دادم تابستون هورمونای تیروئدی اوکی بود ولی نمیدونم چرا حس میکنم دارم

کارشناس به اندام ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز اگر علائمش رو دارید مجدد آزمایش بدبد

مرتضی ۰۳ اسفند ۱۳۹۹

سلام آقای دکتر من آزمایش دادم و معلوم شد کم کاری تیروئید دارم چند وقتی میشه بدنم خارش شدید پیدا کرده آیا می تونه کم کاری تیروئید عاملش باشه ممنون میشم راهنمایی فرمایید با تشکر

کارشناس به اندام ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم خارش بدن در پرکاری تیروئید بیشتر دیده میشه ولی در کم کاری تیروئید هم دیده میشه

فاطمه ۰۱ اسفند ۱۳۹۹

با سلام و تشکر از مقاله بسیار خوبتان Tsh: 5 و T4: 8.9 دارم و از روی گلو غده تیروئد برامده شده، Tsh تا سطح ۶.۱۶ نرمال ازمایشگاه است. آیا مشکل کم کاری تیروئید در اینده منو تهدید میکنه؟ ۱۸ سالمه

کارشناس به اندام ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم آزمایش شما ظاهرا نرمال هست ولی سعی کنید برای پیشگیری به طور دوره ای ازمایش تیروئیدرو انجام بدید

مینا ۲۳ بهمن ۱۳۹۹

سلام من خیلی چاق شدم یکدفعه همه میگن تروییددارم ولی انگارتوگلوم،یه چیزی،خفه ام میکنه ایابنظرشماتروییدمن،کم کاریاپرکاره لطفاراهنمایم کنیدنگرانم

کارشناس به اندام ۲۵ اسفند ۱۳۹۹

مینای عزیز، علائمی که گفتین نزدیک به تیروئید ولی بهتره آزمایش بدین تا مطمئن بشید.

رضا ۲۰ بهمن ۱۳۹۹

سلام Ft4 9/07 Ft3 0/79 Tsh 0/330 چگونه است، ممنون

کارشناس به اندام ۳۰ بهمن ۱۳۹۹

رضای عزیز، میزان پایین TSH و T4 ممکن است به دلیل وجود اختلال در عملکرد غده هیپوفیز باشد. البته ممکن است اختلال تیروئیدی هیچ نقشی در مقدار پایین هورمون‌ها نداشته باشد.

zahra ۱۴ بهمن ۱۳۹۹

سلام وقتتون بخیر...من 25 سالمه و کم کاری تیروئید دارم و سه ساله قرص مصرف میکنم...ایا درمان قطعی براش وجود داره یا نه؟ من چند جا دیدم ک با استفاده از دمنوش برای درمان کم کاری استفاده کردن و بیمارشون بطور کامل رفع شد ایاهمچین درمانی وجود داره؟؟یا دکترا قبول نمی کنن؟

کارشناس به اندام ۲۶ بهمن ۱۳۹۹

زهرای عزیز، تیروئید میتونید با تغذیه مناسب کنترل کنید ولی در صورتی که دارو تجویز شده حتما مصرف داروتون جدی بگیریدو بدون مشورت دکتر تغییر یا استپ نکنید.

متین ۱۴ بهمن ۱۳۹۹

سلام آقای دکتر دختر ۱۰ ساله دارم که تازه فهمیدم مشکل تیروئید داره باید چه کار کنم که دختر زود خوب بشه

کارشناس به اندام ۲۶ بهمن ۱۳۹۹

متین عزیز، جای نگران نیشت. در صورتی که پزشک دارو تجویز کردن حتما مصرف کنن. در کنار مصرف دارو میتونید با یک برنامه مناسب تیروئید کنترل کنید.