کم کاری تیروئید؛ نشانه‌ها، عوارض و درمان کم کاری تیروئید چیست؟

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » کم کاری تیروئید؛ نشانه‌ها، عوارض و درمان کم کاری تیروئید چیست؟
کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن است که هورمون های تیروئید تری یدوتیرونین ( T3 ) و تیروکسین ( T4 ) را تولید می کند. این هورمون ها تنظیم تولید پروتئین، کمک به کنترل درجه حرارت بدن و تاثیر بر تمام جنبه های متابولیسم بدن را به عهده دارند. زمانیکه غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند کم کاری تیروئید ایجاد می شود.

کم کاری تیروئید نتیجه آشفتگی تعادل نرمال واکنش های شیمیایی در بدن است. در طول زمان اگر کم کاری تیروئید درمان نشود سبب مشکلاتی مانند ( چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی ) می شود.

علائم کم کاری تیروئید

در ابتدا تشخیص کم کاری از روی علائم مشکل است و با پیشرفت بیماری، علائم آن آشکار می شود. این علائم عبارتند از: خستگی، یبوست، صورت پف آلود، افزایش وزن غیر قابل توضیح، افزایش حساسیت نسبت به سرما، خشونت صدا، ضعف عضلانی، سطح کلسترول خون بالا، دوره های نامنظم قاعدگی، اسپاسم عضلانی، تغییرات در رشد مو، احساس سوزش در انگشتان پا یا انگشتان،  درد عضلانی حساسیت به لمس و سفتی، درد، سفتی و تورم در مفاصل، ریزش مو، ورم پا، کاهش ضربان قلب، افسردگی و اختلال حافظه است وقتی کم کاری تیروئید درمان نشود.

علائم و نشانه به تدریج شدیدتر می شوند تحریک مداوم تیروئید برای آزاد کردن هورمون های تیروئید سبب بزرگی این غده ( گواتر ) می شود. کم کاری تیروئید پیشرفته بندرت سبب میگزدم می شود اما وقتی رخ دهد می تواند زندگی را تهدید کند.

علائم و نشانه های میگزدم

فشار خون پایین، کاهش تنفس، کاهش دمای بدن، عدم پاسخ دهی و حتی کما دیده می شود در موارد شدید میگزدم می تواند کشنده باشد. کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند منجر به کاردیومیوپاتی ( بزرگ شده قلب )، بدتر شدن نارسایی قلب، تجمع مایع اطراف ریه ها ( پلورال افیوژن ) شود.

کم کاری تیروئید در نوزادان

نوزادن در ابتدا ممکن است بدون غده و یا با غده کم کار به دنیا آیند. علائمی مانند زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها ( زردی )، خفگی مکرر، زبان بیرون زده و بزرگ، صورت پف کرده و باد کرده، مشکل در تغذیه و عدم رشد کودک، یبوست، ضعیف شدن حجم عضلانی و خواب آلودگی بیش از حد. اگر این کم کاری درمان نشود منجر به عقب ماندگی شدید جسمی و روانی می شود.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان

علائم کم کاری در کودکان و نوجوانان مانند بزرگسالان است. ممکن است علاوه برآنها رشد ضعیف، کوتاهی قد، تاخیر در توسعه دندان های دائمی، به تاخیر افتادن بلوغ و رشد ذهنی ضعیف باشد.

علل کم کاری تیروئید

عواملی مانند بیماریهای خود ایمنی، استعداد ژنتیکی، درمان پرکاری تیروئید، اشعه درمانی، جراحی تیروئید و برخی از داروها سبب می شوند تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نکند. یک بیماری التهابی خاص به نام تیروئیدیت هاشیموتو ( شایعترین علت کم کاری تیروئید ) وجود دارد که سبب می شود:

سیستم ایمنی بدن آنتی بادی بر علیه بافت های خودش تولید کند. هنوز علت اینکه چرا بدن بر علیه بافت های خودش واکنش می دهد مشخص نیست. در افرادی که به علت پر کاری تیروئید، بیش از حد هورمون تیروئید تولید می شود. برای کاهش و عادی کردن عملکرد تیروئید از ید رادیواکتیو یا داروی ضد تیروئید استفاده می شود.

با این حال درمان پرکاری تیروئید در برخی موارد می تواند سبب کم کاری دائمی تیروئید شود. در جراحی تیروئید از بین بردن تمام یا بخشی از تیروئید می تواند سبب کاهش و یا توقف تولید هورمون تیروئید شود. لذا شما برای تمام عمر نیاز به خوردن هورمون تیروئید دارید. اگر از اشعه پرتو درمانی در نواحی سر و گردن استفاده شود ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود. تعدادی از داروها مانند ( لیتیم ) که در اختلالات روانی استفاده می شود ممکن است سبب کم کاری تیروئید شود.

با ورزش و تغذیه سالم هم بیماری ها رو شکست بدین و هم به تناسب اندام برسین
درسته که کم کاری تیروئید سرعت کاهش وزن رو کند می کنه، اما این دلیل نمی شه که هیچ اقدامی برای کاهش وزن نکنید.
با رژیم غذایی دکتر کرمانی هم وزن کم کنید، هم سلامتی رو به خودتون هدیه بدید.
برای دریافت رژیم کلیک کن
kermany

1- بیماری مادرزادی

برخی از کودکان با غده ناقص تیروئید یا بدون غده تیروئید به دنیا می آیند این کودکان اغلب در موقع تولد طبیعی به نظر می رسند. لذا غربالگری کودکان در بدو تولد لازم است.

2- اختلال هیپوفیز

آسیب غده هیپوفیز توسط عواملی مانند ( تروما، سکته مغزی، تومور ) سبب می شود تا تیروئید ساختن هورمون تیروئید را متوقف کند.

3- بارداری

تعدادی از زنان در طول بارداری یا پس از بارداری مبتلا به کم کاری تیروئید می شوند. علت آن تولید آنتی بادی برعلیه غده تیروئید است. اگر درمان نشود سبب سقط ناقص، زایمان زودرس و پره اکلامپسی می شود. ید که یک ماده معدنی کمیاب است. عمدتا در ( غذاهای دریایی، جلبک دریایی، گیاهان رشد کرده در خاک غنی از ید و نمک ید دار ) وجود دارد. برای تولید هورمون تیروئید ضروری است کمبود ید در برخی از نقاط جهان شایع است. توجه داشته باشید که مصرف ید خیلی زیاد نیز سبب کم کاری تیروئید می شود.

تشخیص کم کاری تیروئید

از انجایی که کم کاری تیروئید بیشتر در زنان مسن است توصیه می شود زنان مسن تست روتین سالیانه انجام دهند. زنانیکه قصد بارداری دارند تست کم کاری تیروئید انجام دهند. در موارد خستگی، پوست خشک، یبوست، افزایش وزن و گواتر باید تست  تشخیصی تیروئید انجام شود. آزمایش هایی که برای کم کاری تیروئید انجام می شود شامل TSH, T4, T3RU است.

یک تیروکسین پایین و TSH بالا نشان دهنده کم کاری تیروئید است. این به این معنی است که برای تحریک تیروئید TSH بیشتر ترشح می شود و لذا TSH بالا می رود. اگر در علت کم کاری تیروئید، هیپوفیز یا هیپوتالاموس دخالت دارد MRI و مطالعات دیگر ممکن است ضروری باشد. CBC ممکن است کم خونی را نشان دهد. آنزیم های کبدی می تواند بالا باشد. پرولاکتین می تواند بالا باشد. الکترولیت سدیم می تواند پایین باشد.

درمان کم کاری تیروئید

روزانه از لوتیروکسین ( هورمون تیروئید مصنوعی ) استفاده می شود. یک الی دو هفته بعد از مصرف قرص احساس خستگی کمتر می شود. دارو سطح کلسترول بالا را کاهش می دهد و کاهش وزن ایجاد می شود. درمان با این دارو معمولاً مادام العمر است اما دوز دارو با نیاز بدن تغییر می کند. هر سال باید TSH بررسی شود برای تعیین دوز مناسب دارو ابتدا دو تا سه آزمایش TSH انجام می شود و دوز دارو تنظیم می شود. مصرف بیش از حد دارو سبب افزایش اشتها، بی خوابی، تپش قلب و رزش بدن می شود.

در بیماری عروق کرونر و کم کاری شدید تیروئید درمان با مقدار کم شروع و به تدریج افزایش داده می شود. برخی از داروها ( مکمل های آهن، کلستیرامین، هیدروکسید آلومینیم و مکمل های کلسیم ) و غذا هایی مانند ( محصولات سویا و رژیم غذایی با فیبر بالا ) ممکن است روی جذب هورمون تیروئید تاثیر بگذارند. لذا از خوردن همزمان هورمون های تیروئید با آنها اجتناب کنید.

عوارض کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید اگر درمان نشود منجر به عوارضی مانند:

گواتر که ( سبب اختلال بلع یا تنفس )، مشکلات قلبی ( افزایش سطح کلسترول بد و اختلال در توانایی پمپاژ قلب ، بزرگی و نارسایی قلب )، افسردگی و کاهش عملکرد ذهنی، نوروپاتی محیطی ( درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در مناطقی که آسیب عصبی وارد شده و همچنین ضعف عضلات و یا از دست دادن کنترل عضلانی )، تولد نوزادان یا نقص هنگام تولد ( مشکلات جسمی و فکری ) در ماردران مبتلا به کم کاری تیروئید، ناباروری ( سطوح پایین هورمون تیروئید در تخمک گذاری دخالت کرده و سبب اختلال در باروی می شود ). علاوه بر آن برخی از علل کم کاری تیروئید مانند ( اختلال خود ایمن ) نیز باروری را مختل می کند. درمان کم کاری تیروئید با هورمون تیروئید ممکن است بطور کامل نازایی را برطرف نکند و نیاز به مداخله با روش های دیگر باشد.

تاثیر تیروئید بر روی وزن را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

از دست دادن وزن در کم کاری تیروئید

از دست دادن وزن یک معامله بزرگ در کاهش کم کاری تیروئید است. زیرا افراد چاق در معرض ابتلا به بیماری های تهدید کننده حیات مانند کم کاری تیروئید هستند. خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ید بالا همراه با ورزش های مناسب می تواند به حفظ یک زندگی سالم در کم کاری تیروئید کمک می کند. رژیم غذایی و ورزش نه تنها کمک می کند تا تیروئید به خوبی عمل کند بلکه در سلامتی کل بدن نیز موثر است. از وعده های غذایی کوچک و مکرر استفاده کنید. مطالعات نشان داده است که خوردن 5 – 6 وعده غذایی کوچک در روز در کاهش وزن و دفع کردن علائم کم کاری تیروئید موثر است. از آنجایی که ابتلا به کم کاری تیروئید می تواند سبب کند شدن متابولیسم بدن شود. لذا حفظ یک رژیم غذایی مناسب کم کاری تیروئید، می تواند زندگی شما را نجات دهد.

گروه های زیر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم کاری تیروئید هستند.

  • افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی و یا کسانی که پدر، مادر، پدربزرگ و مادر بزرگ آنها به یک نوع بیماری خود ایمنی مبتلا باشند.
  • افرادی که تیروئیدکتومی ( حذف تیروئید ) شده اند و یا قسمتی از تیروئید را برداشته اند.
  • افرادی که سابقه تشعشع به گردن و قسمت بالای قفسه سینه دارند.
  • افرادی که از ید رادیواکتیو و یا پرتو درمانی استفاده کرده اند.
  • زنان بعد از زایمان شانس ابتلا به کم کاری تیروئید دارند.
  • افراد که تحت درمان با داروهای ضد تیروئید هستند.
  • زنانی که بالای 50 سال دارند.
4.5/5 - (37 امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

زارع ۱۴ مهر ۱۳۹۸

سلام متشکرم از اطلاعاتتون بنده کم کاری تیروئید دارم و مشکل اضافه وزن دارم تازگی متوجه شدم کم کاری غده فوق کلیه هم دارم کورتیزول پایین برای کاهش وزن چی کار کنم؟

کارشناس به اندام ۱۷ مهر ۱۳۹۸

سلام و وقت بخیر. دوست عزیز خوشبختانه در رژیم دکتر کرمانی شرایط جسمانی و بیماری ها هم در نظر گرفته شده و شما با خیال راحت می تونید رژیم بگیرید تا هم وزنتون رو پایین بیارید و هم به بهبود علائم بیماریتون کمک کنید. برای مشاوره رایگان و دریافت رژیم عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن. سالم و شاداب باشید.

Mitra gh ۰۸ مهر ۱۳۹۸

سلام من ۳۴ سالمه و سرطان تیرویید دارم غده تیروییدم رو کامل در آوردن و قراره ید درمانی بشم. بعد عمل جراحی خیلی چاق شدم میخواستم بدونم چطور میتونم به وزن قبلیم برگردم اصلا این کار ممکنه؟ میتونم رژیم بگیرم؟

کارشناس به اندام ۰۲ آذر ۱۳۹۸

سلام دوست گرامی . از اونجا که شرایط شما خاص هست، می تونید رژیم بگیرید اما رژیم غذایی مخصوص به خودتون رو باید بگیرید. برای مشاوره ی رایگان عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن. موفق باشید.

منا ۰۲ مهر ۱۳۹۸

منا سلام من کم کاری تیروئد دارم وزنم هم خیلی کمه چکار کنم وزنم بره بالا قرص تیروکسین هم مصرف میکنم

کارشناس به اندام ۲۴ مهر ۱۳۹۸

سلام و روز بخیر. برای افزایش وزن می تونید از غذاهای پر کالری و کم حجم استفاده کنید. البته از لونجا که مبتلا به کم کاری تیروئید هستید، باید بعضی از مواد غذایی رو به رژیمتون اضافه و یا از اون کم کنید. مثلا غذاهای حاوی گواتروژن مثل هویج، بادام زمینی، تخمه آفتابگردان و روغن کانولا برای شما خوب نیستند. توصیه های دیگری هم وجود داره که در صورتی که تمایل به دریافت رژیم چاقی داشته باشید، کارشناسان ما می تونن به شما در این زمینه کمک کنن. برای مشاوره رایگان و یا دریافت رژیم عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن. موفق و سالم باشید.

نازنین ۰۷ شهریور ۱۳۹۸

سلام من کم کاریه تیروئید دارم قرص مصرف میکنم بعد چاق بودم بعد که تیروئیدم اومد پایین یهو لاغر شدم ،دوسدارم چاق بشم میتونم قرص چاق کننده بخورم .عوارض نداره قرصای تیروئیدمم باید تا آخر عمر بخورم

کارشناس به اندام ۱۰ شهریور ۱۳۹۸

سلام و وقتتون بخیر. بعضی از قرص های کاهش وزن ممکنه با مصرف داروهای تیروئدتون تداخل پیدا کنه. از اونجا که می فرمایید دچار کم کاری تیروئید هستید، پیشنهاد می کنم به جای مصرف قرص یک سبک زندگی سالم رو در پیش بگیرین تا هم تیروئدتون درمان بشه و هم بتونید وزنتون رو به اندازه نرمال برسونید. اگر باز در زمینه مصرف دارو یا غذاها سوال داشتید، می تونید عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن. موفق باشید.

شقایق ۰۹ مرداد ۱۳۹۸

سلام خسته نباشین من کم کاری تیرویید دارم رفتم دکتر بهم قرص داده الان دارم ورزش میکنم و اینکه میخواستم قرص cla و الکارنتین جهت کاهش وزن استفاده کنم به نظرتون تداخل دارویی وجود داره یا خیر؟ ممنون میشم جواب بدین

کارشناس به اندام ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز. خیر با هم تداخل دارویی ندان، اما ال کارنتین رو نباید بیشتر از 500 واحد دریافت کنید.

مینا ۲۷ تیر ۱۳۹۸

من۳۶ سالمه و بعد از بارداری دچار کم کاری تیرویید شدم تحت نظر پزشک لوتیرکسین۵۰ مصرف کردم و بعد از سه ماه تنظیم شد ولی اشتهایم زیاد شد و وزن کم نکردم حالا در دوره دوم شش ماهه دارو مصرف میکنم ولی باز هم وزن اضافه کرده ام . ولی غذا مثل قبل می خوام. چکنم؟

کارشناس به اندام ۲۷ تیر ۱۳۹۸

سلام دوست گرامی. بله درسته کم کاری تیروئید افزایش وزن رو به دنبال داره. برای کاهش وزن، شما باید داروهاتون رو به صورت منظم دریافت کنید. در برنامه ی غذایی دکتر کرمانی بیماری ها از جمله کم کاری تیروئید هم لحاظ شده. خوشبختانه می تونید با خیال راحت رژیم بگیرید و وزن کم کنید بدون اینکه نگران کم کاری تیروئیدتون باشید.

جميله ۱۷ تیر ۱۳۹۸

ازمايش Tshمن5/8است دكتر به من قرص لواوتيروكسين٥٠ داده هرروزصبح ناشتا يك عدد ايا بااين مقدار نياز به دارودارم يا نه. درضمن ٦٢ سالم هست متشكرم

کارشناس به اندام ۱۸ تیر ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز. اگر به پزشک متخصص غدد مراجعه کردید و ایشون برای شما این مقدار رو تجویز کردن حتما باید به همون میزان این دارو رو مصرف کنید.

گاد لاو ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

من کم کاری تیرویید دارم ودچار کاهش وزن شدم خواستم بدونم چطور میتونم افزایش وزن داشته باشم

کارشناس به اندام ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

سلام برای مشاوره ی رایگان عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن

کارشناس به اندام ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

حلما ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

من بچه ام ۳سالشه تیروئید کم کار داره ولی خیلی لاغره باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید .متشکرم

کارشناس به اندام ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

سلام وقت بخیر حتما به متخصص اطفال مراجعه کنید

کارشناس به اندام ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

باید به پزشک اطفال مراجعه کنید.

Saeedeh kordnezhad ۰۹ بهمن ۱۳۹۷

من کم کاری تیرویید دارم ولی خیلی لاغرم دوازده کیلو کمبود وزن دارم! و نمیدون چیکار کنم ک وزنم زیاد شه

مینا ۱۴ آذر ۱۳۹۷

آزمایش، تیروئید کم کار تشخیص داده ولی من چاق که نیستم بلکه لاغر هم هستم ۱۰ کیلو وزن کم دارم

مریم مراتی ۲۱ بهمن ۱۳۹۶

مقاله ی جامعی بود ....متشکرم