کوئیز فشار خون بالا: چقدر در موردش می دانید؟

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » کوئیز فشار خون بالا: چقدر در موردش می دانید؟

کوئیز فشار خون بالا

 

فشار خون بالا یکی از بیماری های پنهانی است که بسیاری از ما حتی متوجهش نمی شویم. داشتن اطلاعات در مورد این بیماری بسیار مهم است و می تواند کمک کند جلوی آسیب های جبران ناپذیر آن به خود و دیگران را بگیرید. برای اینکه سطح اطلاعات خود درباره این بیماری را بدانید یک کوئیز طراحی کردیم. ابتدا به سوالات پاساخ دهید و در پایان درستی و غلطی جواب خود را بسنجید.

 

 

۱- اگر دچار فشار خون بالا هستید نباید ورزش کنید:

 • درست
 • غلط

 

۲- استرس باعث می شود دچار فشار خون بالا شوید:

 • درست
 • غلط

 

۳- وقتی فشار خونتان شروع به بالا رفتن می کند می توانید حسش کنید:

 • درست
 • غلط

 

۴- در خواندن فشار خون شماره پایینی تنها عدد مورد اهمیت است:

 • درست
 • غلط

 

۵- اگر دچار فشار خون بالا باشید، باید دارو مصرف کنید:

 • درست
 • غلط

 

۶- فشار خون بالا باعث بیماری کلیوی می شود:

 • درست
 • غلط

 

۷- استفاده نکردن از نمک بهترین روش برای کاهش سدیم است:

 • درست
 • غلط

 

۸- مدیتیشن می تواند فشار خونتان را کاهش دهد:

 • درست
 • غلط

 

جواب ها

جواب سوال یک: غلط

ورزش  منظم  با فشار متوسط  نه تنها فشار خون را پایین میاورد بلکه قلبتان را قوی میکند ، استرس را از بین میبرد و کمک میکند در وزن سالم باقی بمانید. اگر دچار فشار خون بالا هستید از پزشک خود بپرسید چه نوع ورزشی و چه مقدار ورزشی انجام دهید.

۵ روز پیاده روی با سرعت بالا گزینه مناسبیه اما شروع کار با روزانه  ۱۰ دقیقه پیاده روی نیز کمک میکند. چه طور با سرعت پیاده روی کنیم؟ اگر میتونی همزمان پیاده روی و آواز بخونی باید یه مقدار سخت تر تلاش بکنی اگر میتونی همزمان پیاده روی و صحبت بکنی با سرعت متناسب پیاده روی میکنید.

 

جواب سوال دو: غلط

وقتی دچار استرس هستید ممکن است برای مدتی فشار خون را بالا ببرد.اما استرس به خودی خود باعث فشار خون طولانی مدت نمیشود البته اگر بیشتر اوقات زیر فشار استرس باشید این میتواند روی سلامتتان تاثیر بگذارید. سیگار کشیدن نوشیدن زیاد الکل چاقی ( با برنامه غذایی دکتر محمد صادق کرمانی می توانید کاملا برنامه ریزی شده و همراه با مشاور وزن خود را کم کنید ) و نداشتن فعالیت فیزیکی احتمال بالا رفتن فشار خون را افزایش می دهد.اگر به صورت ارثی در خانواده مشکل فشار خون داری خطر ابتلاء شما را افزایش میدهد.فشار خون با بالا رفتن سن افزایش پیدا میکند.

 

جواب سوال سه: غلط

ممکن است بدون اینکه بدانید سال ها دچار فشار خون بالا باشید. متاسفانه بسیاری از مشکلشان خبر ندارند و حتی اگر احساس بدی هم نداشته باشید این بیماری می تواند به قلب و دیگر ارگان های بدنتان آسیب برساند. هر سال فشار خون خود را با کمک پزشک چک کنید تا مطمئن شوید شماره های آن در سطح مناسب باشد.

 

جواب سوال چهار: غلط

در خواندن فشار خون هر دو عدد حساب هستند. عدد پایین ۱۲۰/۸۰ طبیعی به حساب می آید.

اگر شماره بالایی ۱۲۰ تا ۱۲۹ باشد و و شماره پایینی ۸۰ یا کمتر باشد دچار پیش فشار خون هستید. این یعنی ممکن است مبتلا به فشار خون بالا شوید مگر اینکه گام هایی برای پیشگیری از آن بردارید.

اگر شماره بالایی ۱۳۰ یا بالاتر باشد و شماره پایینی ۸۰ یا بالاتر دچار فشار خون بالا هستید. عدد هرچه بالاتر باشد، خطری که سلامتتان را تهدید می کند بزرگتر است.

 

جواب سوال پنج: غلط

برای فشار خونی که کمی بالا است تغییر سبک زندگی اولین گامی است که صورت می گیرد. اگر ورزش کنید، سالم غذا بخورید، وزن کم کنید، سیگار را ترک کنید، مصرف الکل را قطع کنید و یا نمک را محدود نمایید شاید نیازی به مصرف دارو نداشته باشید.

اگر این موارد کار نکردند پزشکتان مجبور به تجویز دارو می شود. اگر داروها فشار خونتان را به حالت عادی بازگرداند مصرفش را قطع نکنید. و عادات سالم سبک زندگی را ادامه دهید. شما باید جلوی سکته مغزی و دیگر مشکلات جدی که فشار خون برای سلامتتان ایجاد می کند را بگیرید.

 

جواب سوال شش: درست

فشار خون بالا دومین علت اصلی مشکلات کلیوی است. این بیماری می تواند باعث شود کلیه سخت تر کار کند و نهایتا دیگر درست کار نکند. کار نکردن درست کلیه فشار خون را بالاتر هم می برد. اگر از مشکل فشار خون بالا رنج می برید درباره کلیه ها با پزشک خود صحبت کنید.

اگر از مشکل کلیوی مزمن رنج می برید فشار خون خود را با تغییر در سبک زندگی و دارو پایین ۱۳۰/۸۰ نگه دارید.

 

جواب سوال هفت: غلط

مسلما غذاهای فرآوری شده اصلی ترین منبعی است که بیشترین نمک را از آن دریافت می کنید. غذاها حتما نباید مزه شوری بدهند تا بگوییم سدیمشان بالا است. برخی نان ها و رول ها، سوپ ها، پیتزاهای منجمد و دیگر مواد غذایی فرآوری شده بدون طعم شوری سدیم فوق العاده بالایی دارند.

اگر برچسب اطلاعات غذایی این موارد را بخوانید از مقدار سدیمی که دارند متعجب خواهید شد. مطمئن شوید می دانید هر وعده از غذاهای فرآوری شده چه مقدار سدیم دارد. اگر دو وعده بخورید مسلما دو برابر آن مقدار سدیم را دریافت کرده اید.

اگر فشار خونتان حتی کمی بالاتر از حد طبیعی باشد، باید مطمئن شوید نمک دریافتی تان در طول روز از حد مجاز بالاتر نرود. حداکثر سدیمی که باید در طول روز مصرف کنید ۲٫۳۰۰ میلی گرم است اما بهتر است مقدار مصرف خود را به ۱٫۵۰۰ میلی گرم محدود کنید.

 

جواب سوال هشت: درست

تحقیقات نشان داده انجام مدیتیشن می تواند مقدار از فشار خونتان بکاهد. مدیتیشن شامل تمرکز روی یک صدا یا واژه می شود تا فرد به وضعیت آرامش ذهنی برسد. با این حال داروها همچنان تاثیر بیشتری دارند. بنابراین اگر فشار خون بالایی دارید، مدیتیشن در کنار دارو می تواند کمک زیادی کند.

 

اگر بیشتر جواب هایتان درست بوده تبریک می گویم اطلاعات خوبی دارید اما اگر جواب های نادرستتان زیاد بوده باید بکوشید و بیشتر اطلاعات کسب کنید تا دچار این بیماری بی رحم نشوید.

Sending
User Review
5 (1 vote)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*