10 اتفاق عجیب که هنگام خواب رخ می دهد

  جان اشتاین بک در جایی می گوید: این یک تجربه مشترک است که مشکلی بسیار سخت در شب بعد از اینکه در خواب روی آن کار می کنیم حل می شود! وقتی سرم را روی بالش می گذارم و نمی توانم افکارم را متوقف کنم. دوست دارم کمیته ای را تصور کنم که در […]

10 اتفاق عجیب که هنگام خواب رخ می دهد - 8 - هنگام خواب - برنامه ریزی رژیم
میانگین امتیاز 4.3 از 5

زمان مطالعه 15 دقیقه

تعداد بازدید 14937

تاریخ انتشار

10 اتفاق عجیب که هنگام خواب رخ می دهد

 

جان اشتاین بک در جایی می گوید: این یک تجربه مشترک است که مشکلی بسیار سخت در شب بعد از اینکه در خواب روی آن کار می کنیم حل می شود! وقتی سرم را روی بالش می گذارم و نمی توانم افکارم را متوقف کنم. دوست دارم کمیته ای را تصور کنم که در یک اتاق مینیاتوری در مغزم دور هم جمع می شوند. تصور می کنم که اعضای کوچک این کمیته در حالی که خوابم خشمگینانه بر سر مشکلم با یکدیگر بحث می کنند. چه چنین تصوری داشته باشید یا خیر، مطمئنا از کار چنین کمیته ای تا به حال سود برده اید.

 

در حالی که ما خوابیم، مغز و دیگر اعضای بدن کاملا به خواب نرفته اند، همچنان کار می کنند. از جنگی که در روز داشته ایم ترمیمان می کنند و برای کار فردا مهیایمان می کنند. وقتی خوابیم چنین اتفاقاتی رخ می دهد:

 

1- بیشتر اوقات در خواب عمیق نیستیم

10 اتفاق عجیب که هنگام خواب رخ می دهد

 

همه خواب ها یکسان نیستند: خواب در ابتدا بسیار سبک است، و سپس آرام آرام به عمق سرزمین رویا فرو می رویم. چرخه ی خواب با عدم حرکت سریع چشم یا NREM مرحله اول ( نوعی چرت زدن است. اگر از کسانی بوده اید که در دوران دانشگاه سر کلاس چرت می زدید می دانید چه می گویم ) شروع می شود. سپس به NREM2 عمیق تر و عمیق تر NREM3 یا خواب موج آرام می روید.

 

بالاخره، در حرکت سریع چشم، یا REM فرود می آیید، این قسمت از خواب همان جایی است که بیشتر رویاها اتفاق می افتند. کل این اتفاق چیزی حدود 90 تا 120 دقیقه طول می کشد، پس در یک شب این چرخه حدود 4 تا 5 مرتبه تکرار می شود. در پایان چرخه چند ثانیه از خواب بیدار می شوید ( حتی ممکن است متوجه بیدار شدن نیز نشوید ) و دوباره چرخه تکرار می شود.

 

دکتر سیگرید ویسی، استاد پزشکی و عصب شناسی در دانشگاه پنسیلوانیا مرکزی، می گوید: همینطور که شب می گذرد، مدت زمان کمتری را در مرحله ی سوم می گذرانید و بیشتر در REM هستید. به همین دلیل است که درست وسط یک رویای عجیب و غریب اغلب با صدای زنگ ساعتتان بیدار می شوید.

 

2- مغزتان خانه را تمیز می کند!

10 اتفاق عجیب که هنگام خواب رخ می دهد

 

مغز در تمام طول شب فعال است مخصوصا در بخش عمیق REM خواب درست مانند زمانی که بیدار هستید عمل می کند. در کنار دیگر چیزها، ممکن است زباله ها را بیرون بگذارد. این یکی از موارد جذاب هدف از خوابیدن است. تحقیقی که در سال 2013 انجام شد نشان داد سیستم دفع زباله مغز در طول خواب بیش از همیشه فعال است.

 

شاید محققان به این شکل برداشت کرده اند که، ما می خوابیم تا زمانی را برای دفع سموم جانبی که ممکن است برایمان مشکل ایجاد کنند به بدن بدهیم. همچنین وقتی خوابیم مغز مشغول پیوند زدن حافظه های جدید است. ما فکر می کنیم مغز اطلاعاتی که در طول روز بدست آورده ایم را پردازش می کند.

 

مواردی که نیازی به آنها نداریم را فیلتر می کند، یکی از دلایلی که خواب می بینیم نیز همین مسئله است. نظریه به این سمت می رود که شاید رابطه بین سلول های مغز بسته به میزان استفاده آنها در روز هنگام خواب تقویت یا تضعیف می شوند. وقتی اطلاعات را نیاز داشته باشیم و نخواهیم که دور ریخته شوند رابطه بسیار قوی می شود.

 

3- ضربان قلب و تنفستان کند می شود

10 اتفاق عجیب که هنگام خواب رخ می دهد

 

گاهی در خواب حس می کنید که هیچ یک از عضلات را نمی توانید تکان دهید. دلیلش این است که تمام فرآیند های طبیعی فیزیولوژیکی بدن کند شده است. مانند تعداد تنفس در دقیقه یا سرعت ضربان قلب. حتی در خواب عضلات و ارگان های بدن سرد می شوند. در طول شب روده کند می شود، و کبد که در طول بیداری مشغول سم زدایی بوده است هنگام خواب شروع به ساخت و ساز می کند. مقدار آدرنالینی که وارد رگ ها می شود نیز بسیار کم می شود. چون هنگام خواب نیازی به آماده باش و یا دفاع از خود نداریم.

 

4- فشار خون کاهش می یابد

استراحت کامل بدن در طول شب باعث اتفاقی در فشار خون می شود که به آن فرو بردن شبانه می گویند. اگر فردی سالم باشید با یک خواب خوب فشار خونتان 5 تا 7 شماره پایین می آید.

 

5- دمای بدنتان نیز پایین می آید

متخصصان همیشه می گویند برای داشتن خوابی خوب دمای اتاق خوابتان را پایین نگه دارید. اما این توصیه تنها به این دلیل نیست که خوابیدن در حالی که موهایتان از شدت عرق به گردنتان چسبیده مشکل است. اتاق خنک در واقع تقلید از کاری است که بدن خود به صورت طبیعی انجام می دهد. وقتی خوابیم دمای هسته ی بدن افت می کند پس خنک شدن قبل از خواب به راحتی آن کمک می کند.

 

6- فلج می شوید

در طول مرحله REM از چرخه خواب نمی توانید هیچ کدام از عضلات خود را تکان دهید. تنها عضلاتی که کنترل می شوند چشم ها هستند همچنین تنفس نیز فلج نمی شود.

فلج عضلات روش بدن برای جلوگیری از شوت کردن فرد بی گناهی است که در کنار شما خوابیده! یا به عبارت دیگر بدن می خواهد حرکاتی که در رویاهایتان انجام می دهید را در دنیای واقعی تکرار نکنید. فلج موقتی است اما می تواند تا 20 دقیقه طول بکشد.

 

7- هورمون های رشد ترشح می کنید

حتی اگر قدتان بلند نشود دائم در حال رشد هستید: بعد از یک ورزش سخت سلول های عضله می سازید. زخمی که هنگام پیاز خرد کردن به دستتان زدید را ترمیم می کنید.

بدنمان در طول مرحله NREM خواب میزبان انواع مختلفی از هورمون رشد است که در طول زندگی به آنها احتیاج داریم. یکی از واضح ترین روش ها برای دیدن کارکرد این فرآیند، کودکانی هستند که دچار آپنه خواب هستند. آپنه خواب اختلالی است که در آن فرد در طول شب برای مدتی نمی تواند نفس بکشد.

 

شایع ترین دلیل این اختلال در میان کودکان داشتن لوزه های فوق العاده بزرگ است. بعضی از این افراد تا زمانی که لوزه ها را حذف نکنند نمی توانند درست استراحت کنند.

بسیاری از این کودکان نسبت به سن خود قد کوتاهی دارند. بعد از اینکه لوزه ها برداشته می شود کودک می تواند به شکل طبیعی بخوابد. هورمون های رشد در بدنش آزاد شوند و مشکل قدش نیز حل می شود.

 

8- هورمون های اشتها تنظیم می شوند

اگر بعد از یک شب که نتوانستید درست بخوابید همه غذاهای پرکالری درخشش عجیبی برایتان دارند طبیعی است: بیشتر افراد زمانی به دنبال غذاهای پرکالری هستند که مدت زمان کمی توانسته اند بخوابند. مشخص است که این حالت به افزایش وزن منجر خواهد شد. محققان بر این باورند که هورمون های تنظیم احساس گرسنگی، لپتین و گرلین زمانی از کنترل خارج می شوند که درست نخوابیده باشیم.

 

9- ممکن است هنگام خواب راه بروید، حرف بزنید و یا حتی رانندگی کنید!

10 اتفاق عجیب که هنگام خواب رخ می دهد

 

افرادی هستند که در خواب حرف ها و حرکات عجیب و غریبی انجام می دهند، به این مشکل پاراسومنیا گفته می شود. خوشبختانه اکثر کسانی که این مشکل را در خواب دارند بی خطر هستند. راه رفتن در خواب و یا انجام فعالیت هایی در اواسط خواب، که معمولا در مرحله سوم خواب NREM اتفاق می افتد بیدار کردن این افراد از خواب عمیق را دشوار می کند. اما انجامش خطری ندارد ( در واقع بیدار نکردنشان خطرناک است، چون ممکن است در حرکت بعدی بخواهند پشت فرمان بنشینند ).

 

راه رفتن، صحبت کردن و رانندگی کردن در خواب معمولا به دلیل کم خوابی و یا در نتیجه ی عوارض جانبی داروهای خاصی اتفاق می افتد. این اتفاق بیشتر در کودکان شایع است.

 

10- ممکن است از خواب بپرید

10 اتفاق عجیب که هنگام خواب رخ می دهد

 

گاهی پیش می آید که در طول خواب ناگهان از خواب بپرید و با خود بگویید من کجا هستم؟اینجا کجاست؟ اما خیلی زود متوجه می شوید که این مشکل پاراسومنیا نیست تنها یک واکنش طبیعی بدن است. ناگهان به یک حرکت سریع شما را از خواب پرانده است. بدن است دیگر گاهی شوخیش می گیرد!

 


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی
10 اتفاق عجیب که هنگام خواب رخ می دهد - 16 - هنگام خواب - برنامه ریزی رژیم

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.3 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
Kimia 1403/02/19

خيلی جالب بود 🐷😉😉😉

کارشناس به اندام 1403/02/20

تشکر🌷

- 1402/12/10

😂😂عالی

کارشناس به اندام 1402/12/11

تشکر عزیزم

- 1402/10/27

سلام من وقتی خوابم احساس میکنم که نشستم ولی دوباره بلند میشم میبینم خوابم دوباره میخوابم همین اتفاق برام می افته

-علی 1402/10/16

سلام . موقع خواب احساس عجیبی دارم ک ب زبان آوردنش سخته حدودا میتونم بگم احساس میکنم قسمتی از بدنم بزرگ میشه در واقعیت بزرگ نمیشه یه احساسه فقط شاید یک انگشت ب بزرگیه یک خونه میشه و با ضربان قلب میزنه این احساس گاهی دست گاهی پا گاهی فک و بعضی موقع قابل کنترله و در بیداری اتفاق میوفته قبل از خواب لطفا اگه میدونید مشکل چیه راهنماییم کنید ممنون

کارشناس به اندام 1402/10/17

سلام نه عزیزم برای بررسی ورفع این حالت با متخصص مشورت کنید

فرید ؛ سنندج 1402/07/24

با سلام من در خواب بلند میشم و راه می‌روم و از خواب میپرم از خونه رفتم بیرون یا حرکت های عجیبی انجام یا باخودم حرف میزنم ؛ و هرشب این اتفاق واسم پیش میاد وکل خانوادم اذیت میکشن

-خلیل الله 1402/05/29

دکتر سلام در اولین مرحله خواب احساس سرما در وسط پیشانی دارم که حتما باید یک دستمال به پیشانی ام ببندم تا خوابم ببره آیا این مشکلی ندارد؟

کارشناس به اندام 1402/05/30

سلام عزیزم درد وناراحتی ندارین مشکلی نیست

-علیرضا 1402/05/16

سلام من دیشب خواب بودم که فردا بیدار شدم والدینم میگفتم بلند شده بودی حرف میزدی بعد که من اینو شنیدم اصلا چیزی یادم نمیاد

کمالی 1402/03/14

برای کسانی که در خواب هم کار میکنن وجنگ وجدل های سر کار رو در خواب تجربه میکنند وخسته از خواب بیدار میشوند چه پیشنهادی دارین با تشکر از مطالب مفید وارزشمند شما

کارشناس به اندام 1402/03/16

بزرگوار حجم فکری واسترس شدید باعث میشه توی خواب هم حس کنیم بیداریم واتفاقای روز و ببینیم ازبین بردن استرس مطالعه کم کردن فشار کاری ورزش کردن و.. خیلی کمکتون میکنه

-سارا هاشمی 1402/01/25

عالی من همیشه میخواستم بدونم وقتی خوابم چه اتفاقی می‌افتد 🙏

کارشناس به اندام 1402/01/26

خوش حالیم که مورد توجهتون قرار گرفته عزیزم

-آیلار 1401/12/17

سلام مطلبتون هم مهم وآموزشی بود هم خنده دار💖😂

کارشناس به اندام 1401/12/18

سلام مرسی ازتوجهتون

Aysan mohammdiboini 1401/11/17

راستش زمانی که میخوابم . وصبح بیدار میشوم. احساس می کنم، ده دقیقه خوابیده ام! گاهی اوقات هم به طور ناگهانی از خواب می پرم! راستش قبل از این رویداد نه خواب میبینم. ونه کابوس! گاهی اوقات خواب های عجیبی میبینم! خودم هم نمی دانم دلیلش چیست! فقط این را می دانم.که در حین خواب روح از جسم خارج میشود. و۱۲۰ دقیقه ویا حتی ۹۰ دقیقه به زمان ها یا مکان های مختلف میرود. وبعد از دقایقی باز می گردد.

سپیده 1401/08/02

خیلی چیزارو نمیدونستم و واسم جالب بود. حس شوخ طبعی تون رو خریدارم😂😂 خسته نباشید♡

(๑♡⌓♡๑) 1401/05/21

متشکرم

کارشناس به اندام 1401/05/22

🌹❤

علی 1401/05/13

قسمت شش خنده دار بود شوت شدن😅🤣🤣🤣