10 دلیل احتمالی برای بروز خستگی

10 دلیل احتمالی برای بروز خستگی - - - عادات غذایی

10 دلیل احتمالی برای بروز خستگی - 2 - - عادات غذایی

چه زمانی نیاز است که در رابطه با خستگیتان با دکتر مشورت کنید و برای اولین قدم چه کاری باید انجام دهید؟
آیا همیشه احساس خستگی میکنید؟ بسیاری از افراد اینگونه هستند. بدست آوردن دوباره انرژی آسان تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. با خواندن متن زیر ببینید که می توانید ارتباطی بین احساس خستگی خود و سه دلیل اصلی بروز آن بیابید یا خیر.

3 دلیل عمده:

دلایل عمده ی احساس خستگی مربوط به عادات روزانه هستند.

1. چیزی که می خورید
استفاده از کافئین و قند می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، به دلیل اینکه با نوسان شدید میزان قند خون باعث ایجاد خستگی بیشتر می شوند.در عوض داشتن رژیمی سالم و متعادل که سرشار از میوه و سبزیجات و پروتئین بدون چربی باشد، مفید است. فرد رالستون جونیور-رئیس سابق کالج آمریکایی پزشکان- در این رابطه می گوید: اکثر مردم اگر بر اساس رژیمی سالم تغذیه کنند کمتر دچار خستگی می شوند. علاوه بر این داشتن رژیمی سالم بدین معنی است که وزن کمتری را حمل می کنید و می دانید که چاقی یکی از عوامل مهم خستگی است.2. چقدر می خوابید
این یکی را تجربه کرده اید، درست است؟ بسیاری از افراد به مقدار کافی نمی-خوابند. اگر شما یکی از این افراد هستید از مصرف الکل و کافئین در ساعات قبل از خواب اجتناب کنید، قبل از خواب تلویزیون را خاموش کنید و اتاق خوابتان را ساکت و آرام نگه دارید.

3. چقدر ورزش می کنید
راسلتون می گوید این موضوع بسیار مهم است. توضیح رایج او برای احساس خستگی ورزش کردن بطور منظم و شدید است. حداقل سه ساعت قبل از خواب ورزش کردن را تمام کنید تا به این ترتیب زمان کافی برای ریلکس شدن را خواهید داشت.

اگر احساس می کنید که ورزش کردن تنها باعث خستگی بیشتر شما می شود، خبر های خوبی برای شما وجود دارد: ورزش کردن باعث ایجاد انرژی می شود. تقریبا تمام مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است به نتیجه یکسانی رسیده اند: افراد کم تحرکی که شروع به ورزش کردن می کنند نسبت به کسانی که بیکار می نشینند کمتر احساس خستگی می کنند. این مطلب یکی از همان حقایق شگفت آور است که با هر چه بیشتر تحرک داشته باشید، انرژی بیشتری کسب می کنید.

رالستون پیشنهاد می کند که حداقل در چهار روز هفته 40 دقیقه ورزش کنید. این کار را انجام دهید و ظرف یک ماه بهبود را مشاهده کنید و در صورتی که انجام تمرینات ورزشی را به مدت سه تا شش ماه دیگر ادامه دهید احساس بسیار بهتری را تجربه خواهید کرد.
رالستون توصیه می کند که اگر تمرینات ورزشی خود را حداقل به مدت یک ماه دنبال کنید و در عین حال به اندازه کافی هم بخوابید و با این وجود باز احساس خستگی کنید، باید به دنبال دلایل دیگری بگردید.

ممکن است دلیل خستگی چیز دیگری باشد؟

رایج ترین دلایل احساس خستگی مفرط همان هایی هستند که پیش تر در موردشان بحث شد. تا قبل از اینکه پیشگیری های گفته شده را انجام نداده اید فکر نکنید که دچار یک وضعیت پزشکی شده اید. اگر باز هم احساس خستگی می کنید باید یک مشاوره پزشکی انجام دهید. خستگی مزمن می تواند به وضعیت های پزشکی بسیار متفاوتی مربوط شود، نظیر:

4. آنمی- ساندرا فریافر،

استاد دانشگاه بالینی پزشکی می گوید: این بیماری یک دلیل بسیار عمده برای احساس خستگی است که با یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است. بخصوص این بیماری در خانم ها بیشتر دیده می شود و باز بطور خاص تر در خانم هایی که دوره های قاعدگی شدیدی دارند. شما می توانید آنمی را از طریق رژیم غذایی غنی از آهن، گوشت و سبزی های برگدار تیره درمان کنید. همچنین اگر مبتلا به فقر آهن مزمن هستید می توانید آن را با استفاده از مکمل ها جایگزین کنید.

5. کمبود مواد غذایی کلیدی

نظیر پتاسیم. این مورد هم از طریق یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است.

6. مشکلات تیروئیدی

فریافر می گوید: کم کاری یا پرکاری تیروئید، هر دو می توانند دلیل خستگی باشند. اندازه گیری میزان هورمون TSH از طریق آزمایش خون می تواند عملکرد غده تیروئید شما را ارزیابی کند.

7. دیابت- فریافر می گوید

افرادی که مبتلا به دیابت کنترل نشده هستند عموما شکایت می کنند که احساس خوبی ندارند. اگر تاری دید دارید یا مقدار زیادی ادرار دفع می کنید، باید حتما آزمایش خون بدهید.

8. افسردگی:

اگر احساس خستگی شما همراه با ناراحتی و از دست دادن اشتها است و از چیز هایی که قبلا باعث خشنودی شما می شدند نمیتوانید هیچ لذتی ببرید، ممکن است به افسردگی دچار شده باشید.این احساس را در خودتان نگه ندارید. پزشک یا درمانگر شما میتواند با برگرداندن شما به روال سابق باعث شود احساس بهتری پیدا کنید.

9. مشکلات خواب

اگر هیچگاه احساس نمیکنید که ریلکس هستید و به نظر مرسد که این مشکل به هیچ طریقی حل نمی شود باید به پزشک مراجعه کنید، خصوصا اگر خرو پف می کنید. خرو پف می-تواند بخشی از آنچه در توقف تنفس در خواب اتفاق می افتد باشد. برای این مشکل هم معالجاتی وجود دارد.

 

10. بیماری های قلبی تشخیص داده نشده

خستگی می تواند نشانه مشکلات قلبی بخصوص در خانم ها باشد. رالستون می گوید: اگر در انجام ورزشهایی که به طور معمول انجام می دادید دچار مشکل شده-اید یا زمانی که شروع به ورزش می کنید احساس بدتری دارید، این موضوع می تواند یک هشدار جدی برای وجود مشکل قلبی قلمداد شود. در این مورد باید حتما پزشک خود را ببینید.

اما دوباره خاطر نشان می کنیم که با عوامل پایه ای شروع کنید: خوابتان، رژیم غذاییتان و سطح فعالیتتان. گاهی اوقات ساده ترین راه حل ها می توانند مشکلات بزرگ را برطرف کنند.

 

کاری از گروه ترجمه به اندام (دکتر کرمانی)
امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*