10 دلیل غذا خوردن وقتی گرسنه نیستیم

همه ی ما این کار را کرده ایم و گاهی اصلا متوجه نمی شویم کی این اتفاق می افتد. شاید وقتی حوصله کاری ندارید شروع به خوردن می کنید، و یا وقتی مشغول کاری هستید هر بار که از کنار ظرف شیرینی رد می شوید به آن ناخنک می زنید. گاهی وقتی عصر ها احساس […]

زمان مطالعه 16 دقیقه

تعداد بازدید 21909

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

10 دلیل غذا خوردن وقتی گرسنه نیستیم - 11 - گرسنه - برنامه ریزی رژیم
میانگین امتیاز 5 از 5

همه ی ما این کار را کرده ایم و گاهی اصلا متوجه نمی شویم کی این اتفاق می افتد. شاید وقتی حوصله کاری ندارید شروع به خوردن می کنید، و یا وقتی مشغول کاری هستید هر بار که از کنار ظرف شیرینی رد می شوید به آن ناخنک می زنید.

گاهی وقتی عصر ها احساس کسلی می کنید سراغ غذایی می روید تا با خوردن آن از این حال دربیایید. همه این موارد فرصت هایی هستند که بدون احساس گرسنگی دلیلی برای خوردن داشته باشیم. مهم نیست که چرا غذا صدایمان می زند، یک حقیقت وجود دارد: همه ی ما گاهی بدون اینکه واقعا احساس گرسنگی کنیم غذا می خوریم.

با اینکه هر چند وقت یکبار انجام این کار مشکلی به وجود نمی آورد. اما بالا رفتن تعداد دفعاتی که بدون فکر کردن غذا می خوریم واقعا می تواند به کنترل وزن مان آسیب جدی بزند. بسته به آنچه می خوریم، سلامت مان نیز صدمه می بیند.

در چه زمانی بگوییم هرگز راهکارهای مقاومت در مقابل غذا خوردن را برایتان شرح دادیم. اینک نگاهی به این 10 موقعیت که تشویقتان می کند بدون احساس گرسنگی غذا بخورید بیندازید. علاوه بر این موقعیت ها چگونگی رهایی از آنها را نیز به شما می آموزیم.

برای مقابله

همبرگر خانم دکتر کرمانی رژیم غذایی

احساسات یکی از شایع ترین محرک های خوردن است. خوشحالید؟ ممکن است غذایی بخورید تا جشن بگیرید. ناراحتید؟ ممکن است بخواهید خودتان را با خوردن آرام کنید. عصبانی هستید؟

ممکن است حرص خود را به جای علت عصبانیت با قاشق تسکین دهید.اگر به دلایل احساسی به سراغ غذا می روید، نمی توانید مشکل را به صورت اساسی حل و فصل کنید. شاید نوشتن عادات غذایی در یک دفترچه بتواند کمکتان کند، وقتی بی دلیل به سراغ غذا می روید حالت احساسی خود را یادداشت کنید.

نوشتن این موارد کمکتان می کند پی به رابطه ای ببرید که قبلا ندیده بودید، مثلا بیشتر خوردن هنگامی که تنهایید یا عصبانی هستید. سپس می دانید که در آینده باید راهی دیگر را برای خروج از آن وضعیت امتحان کنید.

مثلا وقتی تنهایید با یک دوست تماس بگیرید و یا وقتی عصبانی هستید خشم و استرس خود را با مشت زدن به کیسه بوکس یا هر چیزی که باعث صدمه خوردن به خودتان یا وسایل دیگر نمی شود خالی کنید.

فرار از بی حوصلگی

گاهی دچار احساسات نیستید – فقط حوصله تان سر رفته است. برای بسیاری از افراد خوردن بهترین راه حل برای مواقعی است که کاری برای انجام دادن ندارند. اما خوردن تنها مدتی طول می کشد و بعد از آن ممکن است ساعتها وقت برای پر کردن داشته باشید.

اگر بدانید که خستگی و بی حوصلگی یکی از محرک های خوردن احساسی است لیستی از کارهای سرگرم کننده برای چنین مواقع آماده می کنید تا دست خالی نباشید. می توانید در این مواقع با یک دوست بیرون بروید، کتابی را که همیشه دوست داشتید بخوانید را مطالعه کنید، در وبلاگ خود چیزی بنویسید و خیلی کارهای دیگر به جز خوردن که می توانند سرگرمتان کنند را انجام دهید.

می توانید فعالیت ضد بی حوصلگی خود را طوری انتخاب کنید که حسابی به جنب و جوش بیایید. مثلا در یک کلاس ورزشی ثبت نام کنید، بازی انجام دهید که در آن مجبور شوید زیاد حرکت کنید، بادبادک هوا کنید. اگر جایگزین هایتان به اندازه کافی سرگرم کننده باشند خوردن دیگر آنچنان جذاب نخواهد بود.

چون دیگران غذا می خورند

10 دلیل غذا خوردن وقتی گرسنه نیستیم - 14 - گرسنه - برنامه ریزی رژیم

وقتی برای شام با خانواده یا دوستان بیرون می روید، خوردن بعد از رسیدن به سیری می تواند خیلی آسان باشد، مخصوصا اگر سرگرم صحبت کردن باشید و توجهی به سطح سیری خود نکنید. گاهی اوقات نیز چون اطرافیان هنوز مشغول خوردن هستند شما نیز به خوردن ادامه می دهید.

در این شرایط فکر می کنید چون همه در حال خوردن غذا هستند پس شما نیز کار اشتباهی نمی کنید. تحقیقات نشان داده این عادت ما است که در چنین موقعیت هایی رفتار اطرافیان خود را تقلید کنیم.مجبور نیستید ساعات خوش خود را در کنار خانواده یا دوستان به خاطر مراقبت از وزن خراب کنید.

تنها کافیست وقتی همراهانتان دسر سفارش دادند و یا یک پاکت دیگر چیپس باز کردند به صورت خودکار از آنها پیروی نکنید. برای غذا خوردن همیشه به سطح گرسنگی خود توجه کنید و ببینید آیا واقعا نیاز به ادامه غذا خوردن هست یا خیر.

چون غذا هست

در محل کارتان ظرف شیرینی هست که اسمتان را صدا می کند؟ در برابر رد کردن غذا در مهمانی ها احساس ناتوانی می کنید، حتی اگر غذا هم خورده باشید؟ وقتی غذا جلوی چشم باشد خیلی راحت می توان از آن استفاده کرد فقط چون جلوی دید است.

با خود می گویید غذا همینجاست مشکل چیه؟ واقعا هم مقاومت در برابر چنین موقعیت هایی مشکل است. می توانید غذا را از جلوی چشم خود دور کنید، پس دفعه ی بعد که شیرینی یا هر غذایی خریدید به جای اینکه آن را روی میز بگذارید جایی قرارش دهید که دسترسی به آن سخت باشد و جلوی چشمتان نباشد.
اگر در مهمانی غذای خود را خوردید سعی کنید دور از غذاها بنشینید و یا به اتاقی بروید که خبری از غذا نیست. می توانید غذاهای سالم مانند میوه ها را جلوی چشم خود بگذارید تا بیشتر به خوردن غذای سالم ترغیب شوید.

چون یک موقعیت خاص است

10 دلیل غذا خوردن وقتی گرسنه نیستیم - 16 - گرسنه - برنامه ریزی رژیم

اگر در یک اداره بزرگ کار می کنید یا خانواده ی بزرگی دارید، ممکن است هر روز برایتان مصادف با تولد، سالگرد یا انواع مراسم برای یکی از این افراد باشد. هر کدام از این مناسبت ها می تواند مملو از غذاهای پرکالری و رنگارنگ باشد.

پس برای اینکه هر روز مجبور نباشید کالری اضافی دریافت کنید باید به فکر باشید. به یاد داشته باشید جشن ها و مراسم ها درباره اشخاص است نه غذاها. اگر در برابر وسوسه قوی هستید با دیگران در پرخوری همراه نشوید و سعی کنید به اندازه سهمتان غذا میل کنید.

تحقیقات نشان داده حتی تصور کردن خود در حال خوردن یک غذای دلخواه می تواند میزان وسوسه نسبت به آن غذا را کاهش دهد.

چون خسته ام

خستگی بعد از ظهر می تواند منظم ترین افراد در اجرای برنامه غذایی را به سمت غذا بکشد – مخصوصا غذاهای شیرین. این از دست رفتن کنترل می تواند به مرور بدتر هم بشود. به جای اینکه بنشینید و با خود کلنجار بروید کمی بیرون پیاده روی کنید یا بیرون بایستید و اجازه دهید کمی نور طبیعی به بدنتان بتابد.

نوشیدن یک فنجان قهوه یا یک لیوان آب خنک نیز انتخاب خوبیست. تغییر منظره می تواند بلیط برنده شما از این مبارزه باشد.

چون ساعت این را می گوید

10 دلیل غذا خوردن وقتی گرسنه نیستیم - 18 - گرسنه - برنامه ریزی رژیم

چون عقربه های ساعت به جایی خاص می رسند دیگر باید ناهار بخورید؟ چون ساعت می گوید؟ یا ساعت 8 شب به آشپزخانه می روید چون زمان معمول شام خوردنتان است؟ ساعت نباید بگوید چه زمانی غذا بخورید. زمان ناهار خوردن را با سطح گرسنگی خود تنظیم کنید.

اگر گرسنه هستید پس شروع کنید ناهار بخورید اما اگر احساس گرسنگی ندارید صبر کنید تا بدن خودش بگوید وقت غذا خوردن رسیده است.

چون مجانی ( یا ارزان ) است

هر کسی دوست دارد یک معامله خوب داشته باشد. اما چون غذایی مجانی است یا خیلی ارزان است که حتما نباید آن را بخورید. برای مثال یک ساندویچ بخر یک نوشابه رایگان بگیر، یا بوفه های آزاد.

همیشه قبل از اینکه بشقاب خود را پر کنید سطح گرسنگی خود را بسنجید.

چون نمی توانید جلوی تعارف مقاومت کنید

10 دلیل غذا خوردن وقتی گرسنه نیستیم - 20 - گرسنه - برنامه ریزی رژیم

اگر آدم تعارفی هستید، نه گفتن برایتان سخت است، مخصوصا زمانی که خانواده یا دوستان غذایی دلپذیر را تعارف می کنند. گاهی نیز کسانی که غذا تعارف می کنند جواب نه را نمی پذیرند. همیشه بهانه ای در جیب داشته باشید و روراست باشید.

” گرسنه نیستم ” میتواند به اندازه ی ” می خواهم وزن کم کنم ” موثر باشد. به دیگران نشان دهید که تحت کنترل هستید خیلی کم پیش می آید در چنین شرایطی کسی به زور به شما غذا بدهد. می توانید غذای خود را با دیگران قسمت کنید و یا خیلی ساده مقدار کمی از آن را میل کنید.

از سندرم تمیز کردن بشقاب غذا رنج می برید

بسیاری از ما در دوران کودکی دائما تشویق شدیم که بشقاب خود را کاملا تمام کنیم یا به قولی تمیزش کنیم. این عادت از کودکی تا بزرگسالی به همراه خیلی ها مانده است. هنوز عادت دارید که غذای خود را تمیز کنید، حتی زمانی که واقعا دیگر گرسنه نیستید یا زمانی که در رستوران برای غذایی که می خورید پول پرداخت کرده اید؟

خوشبختانه در زمان ما یخچال و مایکروفر وجود دارد که می توان با کمک آنها غذا را کنار بگذاریم و هر زمان که خواستیم دوباره آماده کنیم. می بینید نیازی به دور ریختن غذا نیست، تنها کافیست به اندازه ای که مجاز هستید غذا میل کنید و باقی آن را کنار بگذارید.

اگر این روش کارساز نیست می توانید در خانه از ظروف کوچک برای غذا خوردن استفاده کنید. اگر به رستوران می روید می توانید درخواست کنید ظرفی در اختیارتان قرار دهند که باقی غذا را با خود ببرید.

اصلا جای خجالت کشیدن ندارد تا زمانی که پول غذایتان را می دهید همه خوشحال و راضی هستند! یادمان باشد تا برای موفقیت در کاهش وزن همیشه به خودمان انگیزه بدهیم.

 

 

10 دلیل غذا خوردن وقتی گرسنه نیستیم - 22 - گرسنه - برنامه ریزی رژیم

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1397/01/28

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
ناشناس 1403/01/22

سلام من ۱۵ سالمه وقتی حوصلم سر می‌ره به شدت پر خوری میکنم بدون اینکه ذره ای گرسنه باشم معتاد به قندیجات هستم عاشق بستی و شیر کاکائو و...‌.. بخاطر همین صورتم پر جوش هستش یعنی عاشق خوردنم چیکار کنم واقعاً ؟؟؟؟؟؟

کارشناس به اندام 1403/01/23

سلام عزیزم باید عادت‌های خوردن اصلاح بشه هم بخاطر سلامتی خودتون هم وزن و تناسب اندام از غذاهای آزاد مثل سبزیجات بیشتر استفاده کنید

این نیز بگذرد 1402/04/20

سلام وقت بخیر من در کل به جز تایم ناهارو شام چیزی نمیخورم ولی گاهی بشدت احساس گرسنگی میکنم. خیلی با اشتها غذا میخورم .چربی قسمت زیر شکمم زیاده در موقع رژیم اراده خودمو زود ازدست میدم. البته قبلا اینطوری نبودم با رژیم من ۲۵کیلو کم کردم ولی بعد از دوسال برگشتم به وزن اولیه. متاسفانه هزینه خرید رژیم دکتر رو ندارم چون میدونم داخل رژیم باید یه چیزهای خریداری بشه و من تواناییشو ندارم.

کارشناس به اندام 1402/04/21

سلام عزیزم تعداد وعده ها رو بیشتر وحجمشون ومتناسب باشه در رژیم روزمنو شما ازسفره خانواده جدا نمیشید وحق انتخاب دارین برنامه مقدار بهتون میده بعد از رسیدن به وزن اگر رعایت نشه وزن برگشت داره باید ورزشم کنارش باشه

پریسا 1401/10/12

سلام متاسفانه همه علتها در من وجود دارن

کارشناس به اندام 1401/10/14

سلام سالم باشید همیشه عزیزم قابل کنترل و ازبین رفتن هست

marmar 1401/04/29

حالا مشکل من برعکسه یه جورایی :) انگار گشنمه ولی سیرم.. ینی اصلاااا میلی به غذا ندارم بعضی وقتام غذا میخورم حالم بد میشه نمیدونم فاز معدم چیه

مائده 1400/03/16

سلام من یه دختر ۱۴ سالم و هیچ کدوم از علت های بالا رو نداشتم ولی همش میخوام برم بخورم و نمیتونم جلوشو بگیرم فقط میخوام بخورم میشه یه راه حل بگید

کارشناس به اندام 1400/03/16

سلام دوست خوبم در مواقع گرسنگی از سبزیجات و میوه جات استفاده کنید

😊 1400/02/12

سلام و وقت بخیر، تشکر از مطلب مفیدتون🙏 بنده یه سوال داشتم که خوشحال میشم پاسخگو باشید من کلا غذا های مضر از جمله(برنج،فست فود،انواع شیرینی جات مصنوعی،نوشابه،)و کلا غذاهای سالم میخورم ولی متأسفانه تو کل روز در حال غذا خوردنم کللللل روز، خوشحال میشم اگه راهکاری برای حل این مشکل دارید بفرمایید¿¿¿???و هیچکدوم از علت ها👆👆رو هم نداشتم فقط نمدونم پرا احساس میکنم باید غذا بخورم انقدر بهم گفتن غذا بخور تا رشد کنی (چون در سن رشدم)دیگه برام عادت شده؟

کارشناس به اندام 1400/03/04

سلام دوست عزیز قبل از ناهار 2 لیوان آب بخورید ناشتا سرکه سیب بخورید از پروتئینها استفاده کنید زمانی هم که میخواهید پرخوری کنید از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید

Dori 1399/11/04

عالی بود واقعا جواب خیلی دغدغهای فکری من در مورد ضعف در برابر غذا

کارشناس به اندام 1399/11/06

دوست عزیز، ممنون از همراهیتون

آشپزی 1397/02/15

با سلام خدمت دکتر کرمانی بسیار مطلب مفید و جذابی بود سپاس فراوان

حنا 1396/07/23

سلام سایت خیلی خوبی دارید