10 راه برای سم زدایی از موها

فهرست مطالب (کلیک کنید) موهای سالمی داشته باشیدپوست سر خود را تمیز کنیدخاموش کردن حرارترطوبت اضافه کنیدهفته ای یکبار روی عمق کار کنیداز رنگ کردن پرهیز کنیدترمیم کننده ی طبیعی: جوش شیرینترمیم کننده طبیعی: روغن زیتونترمیم کننده طبیعی: تخم مرغترمیم کننده طبیعی: سرکه سیبترمیم کننده طبیعی: روغن درخت چایموهای سالمی داشته باشید موهای خود را […]

10 راه برای سم زدایی از موها - 13 - سم زدایی - ورزش و سلامتی
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 12 دقیقه

تعداد بازدید 2981

تاریخ انتشار

موهای سالمی داشته باشید

موهای سالمی داشته باشید

موهای خود را دوست دارید – مخصوصا بعد از اینکه یک رنگ جدید یا یک مدل موی جدید را امتحان میکنید. مشکل اینجاست که برخی از این تغییرات در واقع به جای خوب بودن بد هستند. دکتر دیوید کینگزلی، متخصص پوست و مو در نیویورک میگوید: خانم ها روزانه کارهای زیادی برای محافظت از پوستشان میکنند اما زیاد به موهای خود اهمیت نمیدهند.
عوض کردن مدل مو و رنگ کردن بیش از حد آن میتواند باعث کم شدن حجم مو، شکستگی و دو نیم شدن سر موها شود. این چرخه ی معیوب موهای تازه را نازک تر و ضعیف تر میکند. برای نجات موها: یک سم زدایی ساده از موها میتواند تهدید را رفع کند.

پوست سر خود را تمیز کنید

پوست سر خود را تمیز کنید

اگر موهایی تمیز دارید لازم نیست هر روز به آنها شامپو بزنید، اما اگر موها اغلب چرب، بهم چسبیده یا شکسته باشد نیاز است مرتب شسته شود – حتی هر روز. پوست سر تمیز کلید سلامت و رشد مو است. درست مانند منافذ موجود روی صورت، فولیکول های مو که روی پوست سر هستند متوانند با کثیفی، چرب شدن و محصولات آرایشی مسدود شوند.
به دنبال شامپویی باشید که حاوی سولفید سلنیوم، اسید سالیسیلیک، و یا روی پریتیون باشد تا پوسته ی خارجی مرده را کنار بزند.
به جای اینکه شامپو را بالای سر خود بریزید از پایین و پشت گردن شروع کنید و آرام آرام بالا بیایید. موهای پشت گردن ضخیم تر هستند بنابراین وقتی عرق میکنید در آنها میماند و باعث چرب شدنشان میشود پس معمولا باید بیشتر تمیز شوند.

خاموش کردن حرارت

خاموش کردن حرارت

ابزار حرارتی مو شاید بی گناه به نظر بیایند، اما استفاده روزانه از این وسایل باعث ضعف و خشکی مو میشود، و در آخر منجر به شکستگی و نازکی مو میشود. بیشترین آسیب اواخر مدل دادن به مو اتفاق می افتد زمانی که خانم ها از اتو مو یا سشوار با دمای بالا استفاده میکنند.
همیشه ابتدا از محصولات محافظ حرارتی برای موها استفاده کنید، حرارت را روی متوسط قرار دهید – حرارت خیلی بالا مو را میسوزاند و حرارت پایین هم نیاز به چندین بار تکرار است که در آخر منجر به سوختن مو میشود.

رطوبت اضافه کنید

رطوبت اضافه کنید

وقتی میخواهید موی خشک را درمان کنید باید از محصولات قبل از شستشو کمک بگیرید. این محصولات سرشار از روغن های مغذی هستند که کوتیکول های مو را مرطوب میکنند و از رشته های آسیب پذیر آن محافظت میکنند.
توصیه میشود هفته ای حداقل یک بار از این محصولات روی موها خشک استفاده شود، 15 دقیقه بماند و سپس با شامپو شسته شود. به دنبال نوعی باشید که چربی های ضروری را داشته باشد از جمله بابونه ( برای اضافه کردن درخشش )، نارگیل ( برای نرم کردن )، گل شمعدانی ( برای تقویت )، و أرجا ( برای مرطوب کردن ).

هفته ای یکبار روی عمق کار کنید

هفته ای یکبار روی عمق کار کنید

بشره مو ( خارجی ترین لایه ) از سلول های پروتئینی که کراتین نام دارند و به صورت سفال شیروانی کنار هم قرار گرفته اند ساخته شده است.
این مواد پروتئینی برای جلوگیری از نفوذ آب و هوا به قشر مو با هم همپوشانی دارند. وقتی بشره مو توسط حرارت، رنگ یا اشعه های UV صدمه میبیند ریشه یا قشر مو در برابر آسیب ها بی محافظ میشود.
هر هفته از یک محصول محافظت کننده در عمق موها استفاده کنید. موهای تازه شسته شده را از پوست سر تا نوک مو با این محصولات بپوشانید و اجازه دهید 10 تا 30 دقیقه بماند، موهای بلند معمولا مدت زمان بیشتری نیاز دارد چون عمر بیشتری دارند و ممکن است بیشتر آسیب دیده باشند. سپس با آب ولرم بشویید – آب گرم میتواند روغن های محافظ را از بین ببرد.

از رنگ کردن پرهیز کنید

از رنگ کردن پرهیز کنید

وقتی موهای خود را روشن یا خاکستری میکنید، آمونیاک و یا پراکسید موجود در بیشتر رنگ موها میتوانند به موهای شما آسیب بیشتری برسانند. در واقع یک تحقیق که توسط محققان پرتغالی انجام شد نشان داد روشن کردن مو آن را 60 درصد ضعیف تر میکند.
اگر موهای خود را رنگ کرده اید، دوبار در هفته از التیام دهنده های عمیق استفاده کنید، تا جایی که میتوانید از رنگ های نزدیک به رنگ طبیعی موی خود استفاده کنید با این کار رشد موهای جدید زیاد قابل تشخیص نیست و مجبور نیستید زود به زود موهای خود را رنگ کنید.

ترمیم کننده ی طبیعی: جوش شیرین

ترمیم کننده ی طبیعی: جوش شیرین

بی کربنات سدیم پاک کننده فوق العاده ای است ( دقیقا به همین دلیل در خمیر دندان هم وجود دارد ) همچنین دارای اکسفولیانت است. به مقداری شامپو یک قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنید و روی موی سر بمالید – روی ریشه ی موها بیشتر تمرکز کنید – سپس با آب بشویید.

ترمیم کننده طبیعی: روغن زیتون

ترمیم کننده طبیعی: روغن زیتون

روغن زیتون حاوی اسید چرب هایی است که مو را میپوشاند، مرطوب میکند و در برابر آسیب محافظت میکند. یک قاشق غذا خوری روغن زیتون را داخل مایکروفر گرم کنید، نجوشانید ( حدود 10 تا 15 ثانیه ). با نوک انگشت تست کنید، سپس روی موهای خشک بمالید، و با کلاه حمام برای محافظت بیشتر بپوشانید. بگذارید 20 دقیقه بماند، سپس با آب گرم بشویید و طبق روال شامپو بزنید.

ترمیم کننده طبیعی: تخم مرغ

ترمیم کننده طبیعی: تخم مرغ

تخم مرغ ها سرشار از پروتئین و آمینو اسید هستند، که کمک میکند مو قدرت، درخشش و حجم خود را مجدد بدست بیاورد و از بدتر شدن و تقسیم شدن انتهای موها جلوگیری میکند. یک تخم مرغ را با یک چهارم مقدار تخم مرغ شامپو ترکیب کنید، روی موها بکشید و اجازه دهید 5 دقیقه بماند، سپس خوب بشویید.

ترمیم کننده طبیعی: سرکه سیب

ترمیم کننده طبیعی: سرکه سیب

اسید سیتریک در حالی که درخشش مو را بیشتر میکند کثیفی ها و مواد چرب مو و کف سر را از بین میبرد. دو قاشق غذا خوری سرکه سیب را با یک فنجان آب مخلوط کنید، و در حمام بعد از اینکه شامپو زدید به صورت مساوی روی تمام موها بریزید اجازه دهید موها به مدت یک دقیقه در این ترکیب خیس بخورد، سپس موی خود را بشویید.

ترمیم کننده طبیعی: روغن درخت چای

ترمیم کننده طبیعی: روغن درخت چای

یک ضد قارچ طبیعی و ضد عفونی کننده. روغن درخت چای به نابود کردن باکتری ها، شوره و پوسته های مرده کمک میکند. چند قطره به شامپوی معمول خود اضافه کنید، روی پوسته ی سر مالش دهید و اجازه دهید پنج تا هفت دقیقه بماند سپس بشویید.

 

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

 

10 راه برای سم زدایی از موها - 26 - سم زدایی - ورزش و سلامتی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*