سالانه 12 هزار ایرانی سکته مغزی می‌کنند

متخصصان مغز و اعصاب هشدار دادند که میانگین سن بروز سکته مغزی در کشور پایین آمده است. سکته مغزی را دومین علت مرگ و میر در دنیا دانست. هرگونه اختلال در خون رسانی به بافت مغز سکته مغزی تلقی می‌شود. می‌توان دو عامل خونریزی دهنده و عوامل برآمده از انسداد رگ به علت لخته را […]

انسداد رگ‌های خونی به علت لخته شدن خون یکی از دلایل سکته مغزی است
5 از 5

زمان مطالعه 4 دقیقه

تعداد بازدید 2700

تاریخ انتشار

متخصصان مغز و اعصاب هشدار دادند که میانگین سن بروز سکته مغزی در کشور پایین آمده است. سکته مغزی را دومین علت مرگ و میر در دنیا دانست. هرگونه اختلال در خون رسانی به بافت مغز سکته مغزی تلقی می‌شود. می‌توان دو عامل خونریزی دهنده و عوامل برآمده از انسداد رگ به علت لخته را به‌عنوان عوامل بروز سکته مغزی عنوان کرد. نوع دیگری از سکته، حمله گذرای سکته مغزی است که علائم آن در کمتر از ۲۴ ساعت رفع می‌شود.

انسداد رگ‌های خونی به علت لخته شدن خون یکی از دلایل سکته مغزی است

به گفته رئیس بخش مغز و اعصاب بیمارستان شهدای تجریش، شایع‌ترین سکته مغزی، سکته ناشی از انسداد رگ‌ها است. البته سکته مغزی، بسته به اینکه کدام یک از قسمت‌های مغز را درگیر کرده است، علائم مختلفی دارد که می‌تواند شامل تاری دید، اختلال در میدان بینایی، اختلال در بلع، اختلال در صحبت کردن، ضعف اندام و فلجی، اختلال در حس اندام، تعادل نداشتن و اختلال ادراری شود.

همچنین، افرادی که لخته‌ها، عروق ساقه مغز را درگیر می‌کنند، می‌توانند افت هوشیاری و کما را برای بیمار به دنبال داشته باشند. اگر فرد یا اطرافیان علائم بارزی همچون کج شدن صورت، اختلال در صحبت کردن، اختلال حرکتی و یا ضعف اندام را مشاهده کردند، باید به‌سرعت به اورژانس ۱۱۵ اطلاع دهند و از خود درمانی خودداری کنند. لازم است بدانید حتی اگر فشارخون بیمار بالا است، نباید برای پایین آوردن فشار خون بیمار اقدام به خود درمانی کنید.

در افزایش احتمال بروز سکته مغزی عوامل مختلفی دخیلند، مثل بالا بودن فشار و چربی خون، دیابت، چاقی، بی‌تحرکی، مصرف انواع دخانیات از جمله سیگار و قلیان و مصرف الکل که افراد با اصلاح سبک زندگی خود، می‌توانند آن‌ها را کنترل کنند.

برخی از عواملی که باعث احتمال سکته مغزی می‌شود، مانند سن، جنس، نژاد و ژنتیک غیر قابل تغییر است و در میان افراد مسن، مردان و سیاه پوستان احتمال بروز سکته مغزی بیشتر است. شیوع سکته مغزی بعد از ۵۵ سالگی افزایش می‌یابد و به ازای هر ۵ سال افزایش سن، ریسک سکته مغزی بیشتر می‌شود و سالانه بیش از ۱۲ هزار نفر در کشور دچار سکته مغزی می‌شوند.

5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*