13 صدای عجیبی که بدن تولید می کند و معنای آنها چیست؟

از قاروقور کردن شکم تا صدای خالی شدن هوای بین مفاصل، بدن سمفونی از صداها را تولید می کند. بیشتر این صداها کاملا طبیعی هستند ( اگرچه بعضی خجالت آورند ). اما در بعضی مواقع می توانند زنگ خطر باشند. دکتر کرت هافر، استادیار بالینی پزشکی در دانشکده پزشکی استنفورد می گوید: این زمینه ایست […]

13 صدای عجیبی که بدن تولید می کند و معنای آنها چیست؟ - 13 - صدای بدن - بیماری و درمان
میانگین امتیاز 4.3 از 5

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 36725

تاریخ انتشار

صدای عجیب

از قاروقور کردن شکم تا صدای خالی شدن هوای بین مفاصل، بدن سمفونی از صداها را تولید می کند. بیشتر این صداها کاملا طبیعی هستند ( اگرچه بعضی خجالت آورند ). اما در بعضی مواقع می توانند زنگ خطر باشند.
دکتر کرت هافر، استادیار بالینی پزشکی در دانشکده پزشکی استنفورد می گوید: این زمینه ایست که کمکتان می کند بفهمید که آیا صدایی خاص باعث نگرانی است یا خیر. دکتر هافر و دیگر متخصصان به ما کمک می کنند متوجه شویم این صداها هر کدام به چه معنا هستند و آیا باید نگرانشان باشیم یا خیر.

صدای سوت از بینی

صدای عجیب

صدای سوت نشانه ی انسداد جریان هوا می باشد، و به این معناست که مخاط اضافی در راه بینی قرار گرفته است. با یک ضد احتقان این مسیر را تمیز کنید ( اگر سرما خورده اید ) و یا از آنتی هیستامین استفاده کنید ( برای حساسیت ).
چه زمانی نگران شویم: اگر دچار تروما بینی هستید، سوت زدن ممکن است خود را با اشک بینی غضروف بین سوراخهای بینی نشان دهد. این مشکل باید توسط جراح گوش و حلق و بینی ترمیم شود.

عطسه

صدای عجیب

عطسه می تواند توسط یک ویروس یا هر چیز دیگری تحریک شود ، که باعث تحریک پاسخ رفلکس از مغز به دیافراگم می شود. صدای عطسه بعضی افراد ممکن است از دیگران خیلی بلندتر باشد و دلیلش هم حجم، سایز نای، و یا قدرت عضلاتشان است. چه زمانی نگران شویم: حمله های مزمن می تواند نشانه ی حساسیت باشد.

صدای رد شدن سریع چیزی در گوش

صدای عجیب

وقتی سرتان روی بالش است و چنین صدایی می شنوید ممکن است این صدا به خاطر رد شدن جریان خون از شریان کاروتید و ورید ژوگولار باشد، که درست از پشت گوش عبور می کنند. وقتی گوش خارجی مسدود می شود صدا قابل تشخیص است. این صدا در مواقعی می تواند نشانه ی عفونت یا آلرژی نیز باشد.
تراکم در لوله استاش، که بینی و گلو را به گوش میانی متصل می کند نیز می تواند باعث چنین صداهایی شود. این مسیر یا خودش تمیز می شود و یا می توانید به کمک یک ضد احتقان یا آنتی بیوتیک مشکلش را حل کنید.
چه زمانی نگران شویم: شنیدن چنین صدایی بدون مسدود شدن شنوایی می تواند به معنای مسدود شدن رگ های خونی و یا یک ناهنجاری باشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

صدای زنگ در گوش ها

صدای عجیب

شنیدن صدای زنگ در یک یا هر دو گوش را به عنوان وزوز گوش می شناسیم. التهاب، بالا رفتن سن، و صدای خیلی بلند می توانند به سلول های داخلی گوش که موج های صوتی را تبدیل به سیگنال های الکتریکی می کنند آسیب برسانند.
نتیجه: حلزون گوش حتی زمانی هم که موج صدایی وجود نداشته باشد به مغز سیگنال ارسال می کند. چه زمانی نگران شویم: اگر صدای وزوز بیشتر از دو روز ادامه پیدا کرد، و یا همراه با درد و سرگیجه بود، برای آزمایش عفونت یا مشکلات عصبی به پزشک مراجعه کنید.

باد گلو

صدای عجیب

باد گلو صدای هوایی است که از معده فرار کرده است – معمولا نتیجه فرو دادن هوا است. با دهان پر صحبت نکنید تا تعداد باد گلوها را کاهش دهید، آرام غذا میل کنید و از نوشیدنی های گازدار بپرهیزید. چه زمانی نگران شویم: باد گلو همراه با سوزش قفسه سینه یا گلو درد می تواند نشانه ی رفلاکس معده باشد، که با تجویز دارو التیام می یابد.

سکسکه

صدای عجیب

سکسه به دلیل اسپاسم دیافراگم اتفاق می افتد، این التهاب باعث می شود عمل دم به صورت ناگهانی توسط دهانه حنجره متوقف شود. بخشی از دیافراگم توسط واگ و اعصاب فرنیک کنترل می شود، که می تواند به علت هیجان، عصبانیت، داروهای خاص و یا اتساع معده بعد از خوردن یک وعده ی بزرگ تحریک شود. سکسکه را می توانید با حبس کردن نفستان متوقف کنید، این کار باعث بالا رفتن دی اکسید کربن در ریه می شود و می تواند به دیافراگم استراحت دهد. چه زمانی نگران شویم: اگر سکسکه بیش از 48 ساعت طول کشید، ممکن است مشکل از تحریک اعصاب یا سیستم مرکزی عصبی باشد که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

صدای غرش روده

صدایی که از شکمتان می شنوید در واقع صدای جا به جا شدن هوا و مایعات در مسیر سیستم گوارشی است. اگر از شکم خالی صدا شنیدید، می تواند به این معنا باشد که روده باقی مانده ها را رو کرده است، و یا می تواند هشداری برای غذا خوردن باشد.
وقتی گرسنه هستید مغزتان سیگنالی به روده ارسال می کند و این سیگنال می تواند عامل تحریک صدایی که می شنوید باشد. چه زمانی نگران شویم: تجربه شنیدن صداهای بلند همراه با درد، گرفتگی یا تهوع، بدون هیچ مدفوعی می تواند نشانه ی انسداد جزئی معده باشد که نیاز به جراحی دارد.

باد معده

صدای عجیب

باد معده معمولا بعد از هضم غذاهایی که مقدار فیبر بالایی دارند از جمله کلم یا لوبیا اتفاق می افتد. محصولات جانبی این هضم متان، نیتروژن و هیدروژن است که از طریق رکتوم خود را خارج می کنند.
استفاده از یک برنامه غذایی سرشار از فیبر ارزش تحمل باد معده را دارد، چون فیبر با کاهش کلسترول، سلامت بهتر روده، و کاهش وزن در ارتباط است. چه زمانی نگران شویم: نفخ شکم ( همراه با گرفتگی و اسهال ) که بعد از خوردن لبنیات اتفاق بیوفتد می تواند نشانه ی عدم تحمل لاکتوز باشد.
داشتن همین نشانه ها بعد از نوشیدن نوشابه یا آب میوه ممکن است یک اختلال گوارشی به نام سوء جذب فروکتوز باشد. برای اینکه مطمئن شوید غذاهایی که فکر می کنید باعث این علائم می شوند را یک تا دو هفته استفاده نکنید. به ندرت پیش می آید که نفخ شکم باعث نگرانی شود.

ترق و تروق کردن مفاصل

صدای عجیب

ترق و تروق کردن مفاصل معمولا چیز مهمی نیست. مفاصل توسط مایعات روغن کاری شده اند، وقتی برای مثال بلند می شوید یا می نشینید، فشار در مفاصل سالم تغییر می کند و ممکن است مایعات شکلی حبابی به خود بگیرند و بترکند.
چه زمانی نگران شویم: اگر ترق و تروق کردن همراه با درد، قفل شدن و یا بی ثباتی همراه بود به پزشک مراجعه کنید. این می تواند پارگی تاندون یا رباط، و یا شکستگی یا آسیب دیدگی غضروف باشد صدای ترق و تروق با حس سنگینی همراه است؟ این می تواند نشانه ی آرتروز و، فاسد شدن غضروف باشد. داروهای ضد التهابی و درمان فیزیکی می تواند باعث التیام شود.

صدای خس خس

صدای عجیب

اگر نمی توانستید درست نفس بگیرید سریع با اورژانس تماس بگیرید. آلرژی، آسم، یا حتی نارسایی احتقانی قلب می تواند باعث برونش در ریه ها و سپس تبدیل به التهاب و تورم شود. نارسایی قلبی ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد، اما آسم و آلرژی می توانند توسط دارو التیام بیابند.

خروپف یا نفس نفس زدن در خواب

صدای عجیب

هر دو مورد با آپنه خواب در ارتباط هستند. آپنه خواب شرایطی است که در آن راه تنفس موقتا بسته می شود. دو مورد دیگر از نشانه های این مشکل آن است که در طول روز دائما در حال خمیازه کشیدن هستید و احساس خستگی می کنید.

13 صدای عجیبی که بدن تولید می کند و معنای آنها چیست؟ - 26 - صدای بدن - بیماری و درمان

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.3 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-سارا 1403/03/06

با سلام با کمال تعجب باید بگم که من گاهی که نگران میشم یک صدایی مانند قار و قور اما نه تو شکم بلکه تو گلو و حنجره ام ایجاد میشه که بسیار آزار دهنده است . فکر می‌کنم نادر است این مشکل . لطف میکنید بفرمایید علت چیست؟ متشکرم از ‌مقاله ی کاملتون .

کارشناس به اندام 1403/03/07

سلام عزیزم همین نگرانی واسترس مستونه باعث ایجاد التهاب بشه التهاب هم میتونه ناشی از عفونت باشه

-سارا 1402/09/28

درود چند وقتی هست صدای حرکت آب در شکم و کلیه م‌رو می‌شنوم علتش چی هست ؟ نگرانم

کارشناس به اندام 1402/09/29

عزیزم باید بررسی بشه درمواقعی که مایعات زیادی مصرف میکنیم کاملا طبیعی هست

-سعید 1402/02/17

سلام من شبها موقع خواب نمیتونم خوب نفس بکشم وصداهای خیلی عجیبی از گلوم میاد وتو گوشم میپیچه اصلا نمیتونم خوب بخوابم تا صبح صد بار بیدار میشم

کارشناس به اندام 1402/02/18

سلام بزرگوار بررسی لازم و انجام دادین ؟

محمدرضا بهرامی 1399/12/26

من پاسخم دریافت نمودم ! سلام درد بسیار شدید در کل سینه ، گاهی گویی مرا با فشار آوردن میخ بزرگ به سمت چپ زیر دنده ، سنگین خیلی زیاد سینه ، صدای قروقرو دقیقا در ویژه قفسه سینه همان نقطه که درد باشد که هست گفته میشود قلب ، خلط ، بوی بد صبحگاهی که وارده اتاق من میشوند خودم هم متوجه می‌شوم ، و درد و درد و درد ،این درد به شکم و کمرم یعنی دو کتف ، دوسال قبل نمونه برداری بدلیل احتمال سرطان بین ریه و قلب ، امسال درباره اسکن گرفتم آنچه در تشخیص رادیولوژی نوشته بود هیچ توده دیده نشد همه چیز آرامه ، اما من بهبودی ،،،خیر ، گفته شد احتمال کم شیمایی که بنظرم آنچه در اسکن این سری اونهم هیچ شده ،من وقتی پاسخ خواندم دیگه پزشک ریه نرفتم ،سابقه فنر در قلب ده سال ، موج انفجار ،صدمات در گوش

کارشناس به اندام 1400/02/01

سلام دوست عزیز مشکلاتی که شما مطرح میکنید باید تحت نظر یک متخصص درمان بشن

مهتاب 1399/10/13

جالب بود

مهسا مرادی 1399/09/27

خوب و عالی بود ممنون