24 تا 30 مهر ماه، هفته سلامت زنان

نیمی از جمعیت جامعه را زنان تشکیل می دهند. آنها به عنوان پایه های اصلی خانواده و محور اساسی سلامت، نقش ویژه ای در رشد و پیشرفت جامعه دارند زیرا نه تنها مسئول سلامت خود هستند بلکه بیشترین مراقبت‌ها را برای سلامت و بهداشت خانواده نیز انجام می‌دهند. در میان اقشار مختلف، زنان شاغل یا […]

24 تا 30 مهر ماه، هفته سلامت زنان
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 5 دقیقه

تعداد بازدید 3378

تاریخ انتشار

24 تا 30 مهر ماه، هفته سلامت زنان

نیمی از جمعیت جامعه را زنان تشکیل می دهند. آنها به عنوان پایه های اصلی خانواده و محور اساسی سلامت، نقش ویژه ای در رشد و پیشرفت جامعه دارند زیرا نه تنها مسئول سلامت خود هستند بلکه بیشترین مراقبت‌ها را برای سلامت و بهداشت خانواده نیز انجام می‌دهند.

در میان اقشار مختلف، زنان شاغل یا زنان سرپرست خانوار که در تامین اقتصاد خانواده نیز نقش دارند و بخش زیادی از وقت و سلامتی خود را در محیط پراسترس و یا نامناسب بیرون از خانه می گذرانند، اهمیت ویژه ای دارند.

اما در جامعه ما تا چه میزان به زنان و سلامتی آنها اهمیت داده شده است؟ عده ای زن را موجودی خستگی ناپذیر می دانند که هیچوقت بیمار نمی شود و وظیفه همیشگیش رسیدگی به همسر و فرزندان و رتق و فتق امور خانه و خانه داری است. در این میان، چیزی که فراموش می شود، اهمیت دادن به سلامت جسمی و روحی او به عنوان یک زن و مادر است زیرا یکی از مهم ترین عوامل سلامتی زنان، داشتن حس امنیت و آرامش در بستر یک جامعه سالم است.

امسال 24 تا 30 مهر به عنوان هفته جهانی سلامت زنان نامگذاری شده است. مسائلی چون «سلامت زنان در محیط کار»، «سلامت زنان، تغذیه سالم »،«سلامت زنان و ورزش»، «سلامت زنان و ازدواج سالم و موفق»، «سلامت زنان و خانواده»، «سلامت زنان و افزایش طول عمر»و «سلامت زنان و خودمراقبتی» از مهم ترین محورهایی است که در این هفته به آنها پرداخته می شود.
گزارش‌ها حاکی از آن است که سلامت زنان در سنین 15 تا 45 سالگی عمدتا تحت‌تأثیر نقش باروری آنان است.
به گفته کارشناسان و متخصصین یکی از مهم ترین مسائل مربوط به زنان، سنین باروری و مراقبت هایی است که در این ایام باید صورت گیرد. در سنین باروری، مشاوره قبل از ازدواج به دلیل اهمیت آشنایی زنان با روشهای پیشگیری از بارداری و اهمیت فاصله بین تولد کودکان و آشنایی با بیماریهای مقاربتی ضروری است و نباید نادیده گرفته شود.

در بسیاری از کشورها، درصد بالایی از مرگ و میر مادران به دلیل عوارض ناشی از سقط های غیرقانونی و غیر بهداشتی است. مرگ مادر یکی از دردناک ترین حوادث برای هر خانواده بوده و سبب پاشیده شدن کانون خانواده خواهد شد. تنظیم خانواده مهم ترین روشی است که این توانایی را در اختیار خانواده ها قرار می دهد تا مانع بارداری های ناخواسته یا سقط جنین شود.

گروه به اندام دکتر کرمانی در طول هفته سلامت زنان (24 تا 30 مهرماه) مطالب علمی و به روز را در صفحه ای اختصاصی،  ارائه کرده است. امیدواریم این مطالب برای شما مفید و تاثیرگذار باشد.
برای ورود به صفحه فرود سلامت زنان کلیک کنید

پس در طول این هفته با ما همراه باشید…

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*