21 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان ( بدون استفاده از کولر )

هر وقت اسم از تابستان می آید پیک نیک، رفتن به ساحل و نوشیدنی های خنک به یادمان می آید. اما هوای گرم بخش بدی هم دارد. بله در مورد روزهایی صحبت می کنیم که گرما و رطوبت هوا به حدی است که به راحتی نمی توان نشست چه برسد به اینکه شب بتوان خوابید. […]

زمان مطالعه 15 دقیقه

تعداد بازدید 33976

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

21 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان ( بدون استفاده از کولر ) - 7 - نجات از شب های گرم - اخبار
میانگین امتیاز 4.5 از 5
24 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان

هر وقت اسم از تابستان می آید پیک نیک، رفتن به ساحل و نوشیدنی های خنک به یادمان می آید. اما هوای گرم بخش بدی هم دارد. بله در مورد روزهایی صحبت می کنیم که گرما و رطوبت هوا به حدی است که به راحتی نمی توان نشست چه برسد به اینکه شب بتوان خوابید. راه حل واضح حل مشکل گرما و داشتن خوابی راحت استفاده از سیستم تهویه هوا است.

برخی از این وسایل آنقدر پیشرفته هستند که هوای اتاق خواب را تا دمای مطلوب برای خواب پایین می آورند و ثابت نگه می دارند. اما استفاده از چنین سیستم های پیشرفته ای قبض سنگینی را در پایان ماه به همراه دارد. پس یک فرد با درآمد معمولی چه کاری باید انجام دهد؟ گذراندن یک تابستان گرم بدون سیستم تهویه هوا به نظر غیر ممکن می آید، اما یادتان باشد پدربزرگ و مادربزرگ هایمان همیشه این کار را می کردند! به خواندن این مقاله ادامه دهید تا متوجه شوید چه کارهایی از دستتان بر می آید.

به خنکی خیار – چگونه گرما را شکست دهیم

24 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان

1- پنبه را انتخاب کنید

ساتن، ابریشم و پلی استر را برای شبهایی که خنک است نگه دارید. روتختی پنبه ای با رنگ روشن و بسیار سبک برای تنفس و ارتقاء تهویه و جریان هوا در اتاق خواب بسیار مناسب هستند.

2- سرمای یخچال را حس کنید

قبل از خواب رو تختی و روبالشی خود را برای چند دقیقه در یخچال یا فریزر قرار دهید. ما توصیه می کنیم آنها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. این کار شاید نتواند تمام شب از گرما حفظتان کند اما برای مدتی گرما و رطوبت اذیت تان نمی کند.

3- سرما را به سادگی پیش خود بیاورید

یک کیسه آب گرم بخرید، در زمستان با پر کردن آن از آب گرم بدون بالا بردن درجه حرارت خانه خود را گرم می کردید. در تابستان نیز آن را پر از آب کنید و در یخچال بگذارید تا شب یک آیس پک راحت برای خواب داشته باشید.

4- خلاق باشید

اگر فکر می کنید کار پنکه ها راندن هوای گرم به اطراف است باید تجدید نظر کنید. پنکه را به سمت پنجره بچرخانید و با این کار پنکه هوای گرم را به خارج از اتاق می فرستد.

پنکه سقفی نیز هوای گرم را به بالا و سپس به بیرون منتقل می کند، حالا دیدید از پنکه می توان خیلی بهتر استفاده کرد.

5- مانند یک مصری بخوابید

اگر در این لیست موارد زیادی را به نالم مصریان میبینید جای تعجب نیست چون ساکنان نیل خوب می دانند چطور با گرما مبارزه کنند. روشی که به آن متد مصری می گویند از این قرار است که یک ملافه یا حوله را در آب سرد قرار می دهند و از آن به عنوان پتو استفاده می کنند. ما توصیه می کنیم ملافه مرطوب را روی یک حوله ی خشک قرار دهید تا از خیس شدن تشک جلوگیری شود.

6- لباس خود را کم کنید

وقتی نوبت به پیژامه تابستانی می رسد کم در واقع معنی بیشتر را می دهد. برای خواب یک پیراهن پنبه ای نرم و یک شلوارک یا زیر شلواری بپوشید. در نپوشیدن لباس نیز بحث زیاد است، برخی بر این کار عقیده دارند و می گویند باعث خنکی بدن می شود. بعضی می گویند در این حالت عرق روی بدن می ماند و توسط لباس جذب نمی شود. این مورد را به عهده خودتان می گذاریم تا بر اساس علاقه شخصی خود تصمیم بگیرید.

7- از مکعب های یخ استفاده کنید

در بیشتر یخچال ها قفسه ای برای نگه داری حبه های یخ وجود دارد. یک کاسه کم عمق را پر از این یخ ها کنید و جلوی باد پنکه قرار دهید. باد پنکه به سطح این یخ ها می وزد و آب حاصل از ذوب شدن یخ ها باد پنکه را خنک می کند.

21 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان

8- به پالس های خود برسید

می خواهید خیلی سریع خود را خنک کنید؟ برای این کار پک یخ یا کمپرس آب سرد را روی نقاط پالس خود از جمله مچ دست، گردن، آرنج، کشاله ران، مچ پا، و پشت زانوها قرار دهید.

9- تنها بخوابید

با عرض پوزش از همسران عاشق ولی باید گفت تنها خوابیدن باعث می شود بدن خنک تر بماند. وقتی افراد در کنار یکدیگر قرار می گیرند سطح گرمای بدنشان بالا می رود. همین کافی است که شب به جای راحت و خنک خوابیدن عرق بریزید.

10- تارزان درون خود را آزاد کنید

اگر واقعا گرمتان است و جایش را هم دارید برای خود ننو آویزان کنید. خوابیدن در ننو باعث می شود باد از تمام جهات به بدن بوزد و خنک شوید.

11- مخزن خود را پر کنید

قبل از خواب یک لیوان آب بنوشید تا از سر تا به پا آب بدن تامین شود. عرق کردن در خواب می تواند باعث کم آب شدن بدن در طول شب شود بنابرین از قبل کمی آب وارد بدن خود کنید. سعی کنید به همان یک لیوان اکتفا کنید در غیر اینصورت خود را برای دستشویی رفتن ساعت 3 صبح آماده کنید.

12- خنک کردن

دوش گرفتن در تابستان حس تازگی فوق العاده ای می دهد. دوش گرفتن زیر آب ولرم به کاهش دمای هسته ی بدن و شسته شدن عرق از روی بدن کمک می کند. بعد از دوش گرفتن احساس خنگی و تازگی خواهید کرد.

13- پایین بیایید

هوای گرم بالا می رود، پس رخت خوابی که در آن می خوابید را تا جایی که ممکن است نزدیک به زمین کنید تا از هوای گرم فاصله بگیرید. اگر در خانه ی چند طبقه زندگی می کنید بهتر است در زیر زمین بخوابید و طبقا بالا را برای خواب انتخاب نکنید.

14- چراغ ها را خاموش کنید

لامپ ها ( حتی لامپ های کم مصرف ) از خود حرارت بیرون می دهند، خوشبختانه تابستان ها روز طولانی است و تا حدود ساعت 8 هوا هنوز روشن است. پس تا جایی که ممکن است از نور طبیعی بهره ببرید و هنگام تاریکی نیز تا جایی که می توانید فضا را رمانتیک کنید و زیاد از نور استفاده نکنید.

15- آویزان کنید

یک ملافه ی مرطوب را جلوی پنجره آویزان کنید تا کل اتاق خنک شود. نسیمی که به ملافه می وزد خیلی سریع دمای اتاق را پایین می آورد.

24 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان

16- از اجاق دور بمانید

تابستان وقت کباب کردن در خانه نیست ( بیرون این کار را بکنید ) پس این کار را نکنید تا دمای خانه از آنچه هست بالا تر نرود. رو به میوه ها و سبزیجات بیاورید این غذا سوخت و ساز آسان تری نسبت به دیگر غذاها دارند و دمای بدنتان را کاهش می دهند.

17- پاها را خنک کنید

این 10 انگشت کوچک خیلی به حرارت حساس هستند چون پا و مچ پا نقاط پالس زیادی دارند. برای اینکه کل بدن را خنک کنید پاها را در آب خنک فرو ببرید. می توانید یک کیسه یخ یا کمپرس آب خنک را در رخت خواب نزدیک پاها قرار دهید تا در طول شب هر زمان گرمتان شد پاها را روی آن قرار دهید.

18- از برق بکشید

بسیاری از وسایل وقتی خاموش هستند نیز چون به برق متصل هستند ممکن است از خود گرما متساعد کنند. بنابرین وسایلی که مورد استفاده نیستند را از برق بکشید تا دمای کلی خانه پایین تر بیاید.

19- کمپ در خانه

به فضای خارج از خانه مانند، پشت بام، بالکن یا حیاط دسترسی دارید؟ می توانید از تجربیات خود از مسافرت ها استفاده کنید و شب را در فضای خارج از خانه بخوابید.

20- در رخت خواب بغلتید

تنها خوابیدن مزایای فراوانی دارد. فضای بسیار زیادی دارید تا خود را بکشید و بغلتید این کار باعث می شود حرارت بدن کاهش بیابد و جریان هوا به تمام بدن بوزد.

24 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان

21- با دانه ها خلاق شوید

برنج و گندم سیاه فقط برای خوردن نیستند! این محصولات می تواند در شب های گرم خنک نگهتان دارد. بالش را از گندم سیاه پر کنید، این محصول گرما را مانند پنبه و دیگر الیاف جذب نمی کند. برای کمپرس در شب هایی که واقعا گرم است یک جوراب را با برنج پر کنید گره اش بزنید و به مدت یک ساعت یا بیشتر در فریزر یخچال قرارش دهید. این کمپرس به مدت 30 دقیقه یا بیشتر خنک می ماند و این فرصت را به شما می دهد که به خواب بروید.


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی
21 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان ( بدون استفاده از کولر ) - 14 - نجات از شب های گرم - اخبار

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1397/04/31

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
۰ 1403/02/19

مطلب هاتون واقعاً عالی بود . اگه میشه در مورد سردرد هر روزه هم بگید . چون من هر روز سردر دارم.

کارشناس به اندام 1403/02/20

لطف دارین عزیزم میگرن خواب کم استفاده زیاد از گوشی وسیستم استرس کم آبی بدن و....باعث ایجاد سردرد میشه محرک ایجادش خیلی مهمه

مهدیس 1403/01/02

من منظورم این بود که تو مدرسه گرمم نشه نه تو خانه خیلی خوب بود

-یسنا 1402/04/30

نظره من که خیلی عالی بود ممنون از واوته این

کارشناس به اندام 1402/04/31

لطف دارین عزیزم

-دلسا 1402/04/06

عالی بود مرسی ممنون

کارشناس به اندام 1402/04/07

ممنون ازتوجه شماعزیزم

- 1402/04/06

عالی بود مرسی

کارشناس به اندام 1402/04/07

تشکر ازلطفتون

-محمد 1402/03/30

برای وقتی که داخت ماشین گیر کرده ایم چون که باتری ماشین تمام شده و هوای بیرون هم گرم است چه کاری کنیم

کارشناس به اندام 1402/03/31

عزیزم پارچه رو نمدار کرده و اطراف ماشین بزنید خیلی میتونه کمک کننده باشه

-محیا 1402/03/26

بعد از حمام رفتن خوابیدن باعث بالا رفتن دمای بدن مبشود

-فرهاد 1402/03/25

خیلی خیلی مطلب هاتون خوب بودن

کارشناس به اندام 1402/03/26

تشکردوست خوبم

فاطمه 1401/03/22

عالی بود

زهرااکبری 1400/10/08

عالی

مریم مرادی 1400/04/31

عالی مطلب هاتون اگر میشه در مورد دل درد هم بگید

مریم مرادی 1400/04/31

عالی مطلب هاتون اگر میشه در مورد سر درد هم صحبت کنید

ماریا 1400/03/14

ممنوونیم عالی بود💖💖💖

نمیگم 1400/01/20

عالی بود مرسی

A!m×i/ $ 1400/01/17

واقعا عالی بود

A!m×i/ $ 1400/01/17

خوب بود

A.N 1398/12/04

ممنون بابت ترفند هاتون

azita 1397/05/06

kh

نسترن 1396/04/14

ممنون بابت ترفند هاتون ، یخ گذاشتم جلوی پنکه خوب بود تاثیر داشت