4 اشتباه هنگام ورزش که باعث مریضی تان در زمستان می شود

دانلود فایل صوتی مقاله دستور العمل پیشگیری از مریض شدن در زمستان بارها و بارها گفته شده: دست های خود را بشویید، صورت خود را لمس نکنید، واکسن آنفولانزا بزنید، میوه و سبزیجات میل کنید و به اندازه کافی نیز بخوابید. اما وقتی نوبت به ورزش می رسد این راهنما کمی دچار تغییر می شود. […]

زمان مطالعه 7 دقیقه

تعداد بازدید 4052

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

4 اشتباه هنگام ورزش که باعث مریضی تان در زمستان می شود - 7 - مریضی - ورزش و سلامتی
میانگین امتیاز 5 از 5

4 اشتباه هنگام ورزش که باعث مریضی تان در این فصل می شود

4 اشتباه هنگام ورزش که باعث مریضی تان در زمستان می شود - 10 - مریضی - ورزش و سلامتیدانلود فایل صوتی مقاله

دستور العمل پیشگیری از مریض شدن در زمستان بارها و بارها گفته شده: دست های خود را بشویید، صورت خود را لمس نکنید، واکسن آنفولانزا بزنید، میوه و سبزیجات میل کنید و به اندازه کافی نیز بخوابید. اما وقتی نوبت به ورزش می رسد این راهنما کمی دچار تغییر می شود. ورزش در مبارزه با بیماری هم می تواند کمکتان کند هم به دردسر بیاندازدتان. چهار اشتباه شایع وجود دارد که اگر از آنها جلوگیری کنید می توانید این فصل را سالم رد کنید. همچنین از شما خواهش می کنم قبل و بعد از استفاده ی وسائل باشگاه آنها را تمیز کنید.


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی

 

مشکل شماره یک: جا انداختن کلاس یوگا

4 اشتباه هنگام ورزش که باعث مریضی تان در این فصل می شود

رفتن به کلاس یوگا و یا انجام این ورزش با نوار ویدئویی در این فصل واقعا ارزشش را دارد چون می تواند از مریض شدنتان پیشگیری کند. در یک تحقیق مشخص شد افرادی که روزانه 40 دقیقه یوگا کار می کنند بهبود قابل توجهی در سیستم ایمنی بدنشان مشاهده می کنند، همچنین سطح هورمون استرس در این افراد پایین می آید. دکتر اوا سلهاب مسئول این تحقیقات می گوید: یوگا واکنش بخش آرامش بدن را فعال می کند، که سطح آدرنالین و کورتیزول را کاهش می دهد و سایتوکاین های پیش التهابی را که روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارند پایین می آورد.

مشکل شماره دو: مرتب ورزش نمی کنید

اگر سرمای زمستان باعث شده برنامه پیاده روی تان بهم بریزد، باید ترتیبی بچینید که با پوشش مناسب در هوای سرد ورزش کنید و یا عضو یک باشگاه شوید. 30 دقیقه ورزش هوازی با سرعت متوسط مانند پیاده روی متوسط ( یا شنا، دویدن و دوچرخه سواری ) می تواند مقدار سلول های محافظ سیستم ایمنی بدن مانند ایمونوگلوبولینها، نوتروفیل ها و سلول های کشنده طبیعی را افزایش دهد. افرادی که بیشتر روز های هفته را ورزش می کنند خطر ابتلای خود به سرماخوردگی های شایع را تا 50 درصد کاهش می دهند. بعلاوه، مقدار این سلول های تا سه ساعت بعد از ورزش همچنان بالا می ماند. هر بار که ورزش می کنید، سلول های مهم ایمنی بدن از بافت های محیطی را می سازد، و وارد سسیستم گردش خون می کند تا دوباره به کل بدن بروند و قابلیت مبارزه با ویروس ها و باکتری ها را افزایش دهند.

مشکل شماره سه: بیش از حد ورزش کردن

4 اشتباه هنگام ورزش که باعث مریضی تان در این فصل می شود

75 تا 90 دقیقه، فعالیت بی امان، مانند دویدن در یک ماراتن، تمام مزایای خوب ورزش برای سیستم ایمنی را تبدیل به ضرر می کند. در واقع، مغزتان یک فعالیت شدید و طولانی مدت را به عنوان یک عامل تشدید فشار و چیزی که باعث در هم شکستن سیستم ایمنی می شود قلمداد می کند. به همین دلیل است که مغز هنگامی که در خطر هستید نشانه های فیزیولوژیکی از خود بروز می دهد، ذخایر کربوهیدرات خالی می شود، دمای بدن بالا می رود، و سلول های عضلانی شکسته می شوند.

مشکل شماره چهار: عرق ریختن هنگام تب

این ایده که با عرق ریختن می توانید تب را کنترل کنید کاملا اشتباه است. وقتی احساس سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید باید به خود استراحت دهید، اگر آنفولانزا داشته باشید – و هنوز در مراحل اولیه باشد و تشخیص دشوار – ممکن است با اضافه کردن ورزش دچار مشکلاتی جدی شوید.

در طول ورزش خون 5 برابر سریعتر از حالت طبیعی به قلب می رسد، ویروس آنفولانزا در این حالت می تواند درون قلب متمرکز شود و باعث التهاب پوشش قلب شود. به چنین وضعیتی اندوکاردیت می گویند و می تواند به ضربان قلب آسیب وارد کند. در حالی که فعالیت های معمول نمی توانند در طول بیماری باعث آسیب شوند اما ورزش شدید می تواند کشنده باشد.

 

4 اشتباه هنگام ورزش که باعث مریضی تان در زمستان می شود - 14 - مریضی - ورزش و سلامتی

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1394/10/17

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*