5 گام برای آگاهانه غذا خوردن

5 گام برای آگاهانه غذا خوردن - - غذا خوردن - عادات غذایی

آگاهانه غذا خوردن

انتخاب مواد غذایی با دقت و هوشیاری بیشتر را غذا خوردن آگاهانه می گویند و همه ما می خواهیم سالم غذا بخوریم و رابطه بهتری با غذاها داشته باشیم اما این کار چندان آسان نیست. بیشتر باید روی این که چه چیزی می خوریم تمرکز کنیم نه روی این که “چگونه می خوریم؟” و این عادت ها هستند که ما را گرفتار خود کرده اند. مثلا هنگام تماشای تلویزیون، رانندگی و …. .

با غذا خوردن آگاهانه می توانیم از خورن غذاهای فست فود و سرخ کردنی خودداری کنیم و قدم بزرگی در خصوص لاغری و کاهش وزنمان برداریم.

 

فواید غذا خوردن آگاهانه

  •  زمان هایی که واقعا گرسنه هستید غذا می خورید.
  • با بهترین غذاها آشنا می شوید.
  • غذاهای ناسالم را کنار می گذارید.
  • طعم واقعی غذاها را حس می کنید.
  • از خوردن تان لذت می برید.

شما هم اگر می خواهید آگاهانه غذا بخورید 5 گام زیر را تمرین کنید.

 

 نشسته غذا بخورید

از ریزه خواری در مقابل یخچال و خوردن تنقلات در ماشین جلوگیری کنید. غذا را در بشقاب بخورید. وقتی با تمرکز کامل غذا می خورید هم از خوردن لذت بیشتری می برید و هم به مقدار مناسب می خورید.

کالری غذاها

غذا را آرام بجوید

با دست مخالفتان غذا بخورید. اگر راست دست هستید با دست چپ غذا بخورید. غذا خوردن با دست مخالف 30 درصد از مقدار غذایی که می خورید را کاهش می دهد زیرا آرام تر غذا می خورید و بیشتر مراقب هستید. از همه مهم تر اینکه آرام تر از شخصی که با او غذا می خورید غذا را بجوید. آرام باشید و عجله نکنید.

 

غذا را مزه مزه کنید

آگاهانه لقمه بخورید. بو کنید بچشید و به هر قاشقی که می خورید نگاه کنید. تلویزیون و هر چیزی که حواستان را پرت می کند را خاموش کنید و فقط غذا بخورید.

 

غذا را ساده کنید

غذاهای سالم را در مکان های قابل دسترس مثل روی کابینت یا داخل سبد میوه قرار دهید و غذاهای ناسالم را دور از دسترس قرار دهید تا ناخودآگاه به سمتشان نروید. به طوری که اگر بخواهید مجبور باشید از جا بلند شوید. انسان ها غذایی که در دسترس باشد بیشتر می خورند.

 

لبخند بزنید

لبخند زدن باعث می شود بین خوردن لقمه هایتان مکث کوتاهی داشته باشید. در طول این فاصله از خودتان بپرسید که آیا سیر شده اید یا نه؟ برای مدیریت استرس یک نفس عمیق بکشید.


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی
امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*