۶ موقعیت که مغز نقش بازی می کند ( دژاوو ) و معانی آن

خانه » روانشناسی » ۶ موقعیت که مغز نقش بازی می کند ( دژاوو ) و معانی آن

نقش مغز

تا به حال شده که نتوانید یک آهنگ را از سر خود بیرون کنید، یک کلمه را بنویسید یا بخوانید و ناگهان به نظرتان اشتباه بیاید، و یا وارد ساختمانی شوید و فکر کنید که قبلا هم آنجا بوده اید، همه اینها در سرتان است. در واقع بسیاری از این تیک ها کاملا بی خطر هستند، اما با این حال بعضی از آنها نشانه ی این است که باید کمک بگیرید. بیایید ببینیم متخصصان در مورد این عمل مغز چه چیزی می گویند.

دیشب اومدم خونتون نبودی راستشو بگو… تکرار، تکرار، تکرار

آلن توفایت، متخصص مغز و اعصاب در نیویورک، می گوید: تا به حال شده آهنگی را خواسته یا ناخواسته بشنوید و سپس مدام در مغزتان پخش شود؟ این حالت اذیت کننده است اما خطری ندارد.
مدت زمانی که آهنگ در ذهنتان تکرار می شود معمولا به اندازه حافظه کوتاه مدتتان است. تا به حال تحقیق خاصی روی این عمل مغز انجام نشده است، اما جای نگرانی نیست این اتفاق برای ۹۸ درصد از مردم می افتد.

این کلمه به نظر درست نمی آید

در حال تایپ کردن در کامپیوتر هستید که ناگهان متوجه می شوید یک کلمه به نظر درست نمی آید، کلمه ای است که تقریبا هر روز می بینید، پس چه چیزی باعث شده اینگونه فکر کنید؟ وقتی یک کلمه شایع و ساده به نظر عجیب می رسد، به آن وردنسیا (wordnesia ) می گوییم. هیچ مبنای عصبی برای آن وجود ندارد. ماجرای ساده ایست و می تواند از عوارض خستگی باشد. وردنسیا نگران کننده نیست مگر اینکه نتوانید کلمه را تشخیص دهید، که در این صورت ممکن است مشکل جدی باشد، مثلا سکته مغزی.

قبلا این صحبت ها را نداشته ایم؟

دژاوو یا رویای صادق، زمانی است که حس کنید قبلا هم در جایی بوده اید، و یا جریانی که در حال حاضر اتفاق می افتد را قبلا دیده اید. دلیل این اتفاق ممکن است اختلافی اندک در سرعت پردازش مغز باشد. شما با دو گوش و چشم میبینید و می شنوید.یکی از تئوری های پشت رویای صادق این است که یک ورودی تنها یک میلی ثانیه قبل از بینایی و شنوایی اتفاق می افتد، در نتیجه اینطور به نظر می آید که آن اتفاق قبلا هم رخ داده.
بعلاوه مغز از تجربیات رکورد ثبت می کند و می تواند در میان فایل های خود جستجو کند و تجربه ی مشابهی را مطابق چیزی که در حال حاضر میبینید پردازش کند. در موارد بسیار نادر این حالت قبل از وقوع تشنج رخ می دهد، اما به طور کلی بی خطر است.

موسیقی تبدیل به رنگ می شود، نام ها طعم پیدا می کنند

برای کسانی که همحسی دارند، تحریک یک حس باعث واکنش غیر ارادی از حسی دیگر می شود. یک فرد ممکن است نام ها را بچشد و حروف و اعداد برایش رنگ داشته باشند. بسیاری از بازیگران و موزیسین ها همحسی را تجربه می کنند. همحسی نشان دهنده ی یک اختلال پنهان نیست. تو کی هستی؟ من کجا هستم؟

نقش مغز

فراموش کردن ناگهانی نام خود و تشخیص ندادن افرادی که اطرافتان هستند می تواند از علائم فراموشی گذرا باشد. در طول فراموشی گذرا، فراخوانی وقایع اخیر از بین می رود، و نمی دانید که کجا هستید و در آن زمان چه اتفاقی می افتد.
این حالت می تواند نشانه ی تشنج یا سکته مغزی نیز باشد. اگر تشنجی کوچک در هیپوکامپ ( قسمتی از مغز که مسئول حافظه است ) داشته باشید، حافظه درست مانند جریان خون بازمی گردد. این اتفاق ممکن است فقط یکبار اتفاق بیوفتد و دیگر تکرار نشود، اما حتما باید چک شود.

این مکان را به خاطر نمی آورم

در چنین شرایطی که دقیقا برعکس رویای صادق است، یک موقعیت آشنا کاملا غیر قابل تشخیص می شود، و یا فردی که به خوبی می شناختید حالا کاملا ناشناس است. این احساس معمولا قبل از صرع رخ می دهد.
ممکن است دلیلش ناتوانی مغز در مطابقت دادن اطلاعات ذخیره شده اش باشد. دیگر نظریه ها می گویند این حالت در نتیجه نوشتن و یا گفتن مکرر یک کلمه با صدای بلند است. بعد از مدتی کلمه به نظر عجیب و نا آشنا می آید، متخصصین دلیلش را خستگی مغز می دادند.
کاری از گره ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*