7 اشتباهی که موجب اختلال در سوخت وساز می شوند

اختلال در سوخت و ساز ؛ از کارهای بی پایان در طول روز خسته شده اید و دقایقی را به انجام مدیتیشن می پردازید تا استرس خود را کم کنید اما در این میان یک چیز است که به هیچ وقت دوست ندارید کم شود و آن هم سرعت سوخت و ساز بدن است. سوخت […]

7 اشتباهی که موجب اختلال در سوخت وساز می شوند - 5 - اختلال در سوخت و ساز - عادات غذایی
4.5 از 5

زمان مطالعه 12 دقیقه

تعداد بازدید 5959

تاریخ انتشار

اختلال در سوخت و ساز ؛ از کارهای بی پایان در طول روز خسته شده اید و دقایقی را به انجام مدیتیشن می پردازید تا استرس خود را کم کنید اما در این میان یک چیز است که به هیچ وقت دوست ندارید کم شود و آن هم سرعت سوخت و ساز بدن است.


 رژیم لاغری دکتر کرمانی

سوخت و ساز  بدن (همانند یک موتور) مجموعه ای از واکنش های شیمیایی است که آنچه می خورید و می نوشید را به انرژی هایی تبدیل می کند تا بدن استفاده کند. سرعت سوخت و ساز بدن به سن، جنسیت، سایز بدن و ترکیب آن  بستگی دارد. این یعنی مردان در مقایسه با زنان به خاطر اینکه عضلات بیشتری دارند و چربی بدنشان کمتر است سرعت سوخت و ساز بیشتری نیز دارند. سرعت سوخت و ساز با بالا رفتن سن نیز کندتر می شود.

اختلال در سوخت و ساز

اگر تمام روز را یک جا بنشینید سرعت سوخت و سازتان گرفته می شود اما ورزش مرتب سرعتش را تقویت می کند. موارد ساده دیگری نیز هست که انجامش باعث می شود سوخت و ساز بدن آهسته شود. در ادامه به بررسی مشکلات شایعی که باعث کند شدن سرعت سوخت و ساز بدن می شود، می پردازیم.

 

1- اختلال در سوخت و ساز ؛ حذف وعده های غذایی

جا انداختن وعده های غذایی برای سوخت و ساز بدن خوب نیست و قرار دادن فاصله بسیار زیاد بین وعده ها نیز تاثیر منفی دارد. هر زمان که غذا می خورید حرارت بدن بالا می رود و سوخت و ساز برای پردازش غذایی که خوردید وارد عمل می شود. وقتی ساعت صبحانه را 5 صبح، نهار را 4 بعد از ظهر و شام را 9 شب می خورید در واقع هیچ لطفی به بدنتان نکرده اید. توصیه  می شود هر دو تا سه ساعت یکبار چیزی بخورید تا سوخت و سازتان فعال بماند.

نگران روزه گرفتن هستید؟ با اینکه روزه داری کالری دریافتی تان را کاهش می دهد اما اگر اصولی انجام نشود منجر به انتخاب غذاهای ناسالم و پرکالری می شود و در نهایت به جای کاهش وزن موجب افزایش وزن می شود.

 

2- اختلال در سوخت و ساز ؛ ورزش نکردن

بارها و بارها این را شنیده اید که عضلات کالری می سوزانند و این واقعیت دارد. تحقیقات نشان داده اند که تمرینات قدرتی به افرایش سرعت سوخت و ساز بدن در حالت استراحت کمک می کند. به همین دلیل هم هست که با بالا رفتن سن سرعت سوخت و سازتان رو به کاهش می رود. مقدار بافت عضلانی تان با گذشت زمان کمتر می شود چون به آن اندازه که باید تمرینات قدرتی انجام نداده اید. سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که در برنامه ورزشی خود تمرینات قدرتی را نیز به صورت روزانه داشته باشید.

اختلال در سوخت و ساز

 

3- اختلال در سوخت و ساز ؛ وعده های غذایی نامنظم

اگر بعضی روزها اولین وعده ای که می خورید، صبحانه است و در روزهای دیگر تا وعده ناهار چیزی نمی خورید این کار تنها سبب از بین رفتن سوخت و ساز بدن می شود. در طول یک روز چه سه وعده و چه 9 وعده غذا بخورید باید بر اساس برنامه تعیین شده باشد. تحقیقات نشان داده است که برنامه نامنظم غذایی تاثیری منفی روی سرعت سوخت و ساز بدن داشته است. سعی کنید در طول روز چندین وعده منظم غذایی داشته باشید.

 

4- اختلال در سوخت و ساز ؛ کم کردن غذا

اگر می خواهید وزن کم کنید فقط باید کمتر غذا بخورید، درسته؟ اما این موضوع به همین سادگی نیست. رژیم های بسیار دشوار و خوردن غذا خیلی کمتر از آنچه بدن نیاز دارد منجر به کاهش سرعت سوخت و ساز بدن می شود، این موضوع مخصوصا در ورزشکاران زیاد اتفاق می افتد. این افراد به دلیل تمرینات سخت به کالری بالایی نیاز دارند اما دانسته یا ندانسته کمتر از آنچه بدن می خواهد غذا دریافت می کنند. چنین روندی علاوه بر تاثیر منفی روی سوخت و ساز بدن باعث احساس خستگی و آسیب دیدن می شود.

حدس زدن سرعت سوخت و ساز، تیری در تاریکی است. به همین دلیل افرادی که با کاهش وزن مشکل دارند و یا ورزشکارانی که مدام دچار خستگی و مصدومیت هستند باید آزمایش سنجش سرعت سوخت و ساز بدهند.

اختلال در سوخت و ساز

 

5- اختلال در سوخت و ساز ؛ کم خوابی

از علائم شایع کم خوابی سیاهی زیر چشم و عادت به دریافت مقدار زیادی کافئین است اما متاسفانه ضررهای کم خوابی تنها به همین جا ختم نمی شود. تحقیقات نشان داده اند کم خوابی تاثیر زیادی روی سرعت سوخت و ساز می گذارد و این تاثیر اصلا مثبت نیست. به علاوه وقتی خوابتان می آید زیاد تحرک ندارید.

تحقیقات نشان داده است افرادی که کمتر می خوابند در روز نیز زیاد تحرک ندارند. به خاطر اینکه خوب نخوابیده اید و خسته اید ترجیح می دهید ورزش نکنید و یا به جای پیاده روی تاکسی بگیرید. مطمئن شوید که هر شب به اندازه می خوابید.

اختلال در سوخت و ساز

 

6- اختلال در سوخت و ساز ؛ حذف پروتئین

آیا فکر می کنید کالری ها با هم فرقی ندارد؟ به هیچ وجه اینطور نیست. بدن برای پردازش درشت مغذی های مختلف از جمله کربوهیدرات، پروتئین و چربی ها به مقدار انرژی های متفاوتی نیاز دارد. هزینه پردازش پروتئین برای بدن بالاتر از چربی است چون برای افزایش حجم عضلانی و سوخت رسانی به متابولسیم بدن به پروتئین نیاز داریم. تحقیقات نشان داده است که مصرف بالای پروتئین سرعت سوخت و ساز بدن را در حالت استراحت افزایش می دهد.

اما این بدان معنا نیست که فقط پروتئین بخوریم. ایجاد تعادل در استفاده از درشت مغذی ها بسیار مهم است. باید به اندازه کربوهیدرات استفاده کنید تا در طول روز انرژی داشته باشید و به چربی های سالم نیاز دارید تا سیر نگه تان دارند.

اختلال در سوخت و ساز

7- استرس زیاد

استرس برای سلامت بدن خوب نیست و باید کاهش سرعت سوخت و ساز را نیز به آن اضافه کنید. تحقیقات نشان داده اند که استرس روی چگونگی سوخت و ساز غذاها تاثیر می گذارد. افرادی که در طول روز، یک یا دو اتفاق استرس آور را تجربه کرده بودند بعد از خوردن یک وعده نسبت به افرادی که دچار استرس نبودند حدود 100 کالری کمتر سوزاندند. با اینکه زیاد به نظر نمی رسد اما محققان می گویند این عدد بعد از یک سال حدود 5 کیلو به وزن اضافه می کند.

نویسنده کریستین یو

منبع: https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 

4.5 از 5
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

- 1402/02/15

درود.دکتر لطفا بگین نان نانوایی رو داخل فر سوخاری میکنم.در سیری بسیار موثر است.چون سوخاری شده در لاغری موثر است.یا خودمو گول میزنم

کارشناس به اندام 1402/02/16

عزیزم کالری بالاتر میره و میزان مصرف باید کمتر باشه