شروع دوباره بعد از شکست

شروع همیشه مهم است. این که چطور و در چه شرایطی شروع می‌کنید، مهم است. اکثر مواقع شروع دست ما نیست. به همین دلیل همیشه نمی‌توان آن‌ها را کنترل کرد. ممکن است یک سری از کارها را در زمان‌های نامناسب یا اصلا به شکل افتضاحی شروعشان کنید. خیلی وقت‌ها اصرار داریم کاری را با هر […]

شروع دوباره
5 از 5

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 2344

تاریخ انتشار

شروع همیشه مهم است. این که چطور و در چه شرایطی شروع می‌کنید، مهم است. اکثر مواقع شروع دست ما نیست. به همین دلیل همیشه نمی‌توان آن‌ها را کنترل کرد. ممکن است یک سری از کارها را در زمان‌های نامناسب یا اصلا به شکل افتضاحی شروعشان کنید. خیلی وقت‌ها اصرار داریم کاری را با هر شرایط بد و سختی شروع کنیم. به همین دلیل که دست آخر می‌بینیم از اول قدم اشتباهی برداشته‌ایم و همینطور پیش می‌رویم. با اینکه حدس می‌زنیم ممکن است آخر کار همه چی خراب شود، باز ادامه می‌دهیم تا به نتیجه برسیم. شاید نتوانیم همیشه زمان شروع کارها را خودمان مشخص کنیم؛ اما می‌توانیم کارهایی که احساس می‌کنیم پایان تلخی دارند را همین جا قبل از اتمام، متوقف و از نو شروع کنیم. امروز درباره شروع دوباره بعد از شکست صحبت می‌کنیم.

شروع دوباره

شروع دوباره

همیشه شروع کردن مهم نیست، خیلی وقت‌ها دوباره شروع کردن مهم تر است. خیلی از کارها را شروع کرده‌ایم یا حتی سال‌هاست که شروع کرده‌ایم. مثلا رژیم گرفتن هر سال در صدر جدول خواسته‌های ما قرار دارد. معمولا با همه ناامیدی‌های ما باز هم یک بار دیگر سراغ رژیم گرفتن می‌رویم. شاید هم کسی مدام کنار گوشمان زمزمه کند “تو موفق نمی‌شوی” یا  “باز هم شکست می‌خوری”. اما باز همه پیش خودمان می‌گویم: “می‌توانم دوباره شروع کنم. یک شروع دیگر.”

اما متاسفانه هر بار بعد یک شروع ناگهانی و بدون برنامه به یک بن بست می‌خورید. مجبور می‌شوید رژیمتان را کنار بگذارید تا دوباره در یک مرحله دیگر از زندگی یا یک فصل دیگری از سال، یک بار دیگر به بهانه‌های مختلف رژیم برای‌تان مهم شود و باز از نو شروع کنید. بهانه‌ای مانند سلامتی، زیبایی، رفع دردهای جسمی، بیماری‌های قلبی و بالا بردن اعتماد به نفس.

شروع دوباره؛ از کی شروع می‌کنی؟

تحقیقات نشان داده است که همیشه جستجوی کلمه رژیم در مرورگرهای اینترنتی در اوایل سال، 80% بیشتر از روزهای معمولی است. جستجوی همین واژه در شروع هر بازه زمانی مثل اولین روزهای ماه یا اول هفته باز هم بیشتر از دیگر زمان‌هاست. تازه جالب‌تر اینجاست که فردای هر روز تعطیلی این آمار 10% بیشتر از قبل می‌شود. از نتایج این تحقیقات متوجه می‌شویم خیلی از افراد قصد دارند کارهای مهم زندگی‌شان را در روز خاصی مانند یک شنبه به یاد ماندنی، یک تاریخ مهم و به طور کلی یک روز مناسب برای شروع کنند. جملات زیر را بسیاری از مواقع شنیده‌اید:

  • از شنبه کتاب می‌خوانیم؛
  • از سال بعد لاغر می‌شیم؛
  • از اول همین ماه، باشگاه می‌ریم؛
  • از تولد همین امسال اخلاق‌های بد را کنار می‌ذارم.

و خیلی “از” های دیگر که شما هر روز با آن‌ها سر و کار دارید.

داستان رژیم گرفتن نیز همینطور است. بارها و بارها به خودتان قول داده‌اید از فلان شنبه شروع می‌کنید. از شنبه این هفته دیگر رژیم می‌گیرید. از ماه بعد که حقوق بگیرید رژیمتان را تمدید می‌کنید و لیست جدید غذایی را خواهید گرفت. سال جدید که بیاید تا آخر عمر با چاقی خداحافظی می‌کنم. حتی گاهی با خودتان عهد می‌بندید از اول تابستان غذاهای سالمی برای شام و ناهار انتخاب کنید. این زمان‌ها هیچ وقت نرسیده و نخواهد رسید. و باز هم به قراری که با خود گذاشتیم، عمل نکرده‌ایم یا شروع کرده‌ایم؛ اما به خاطر مشغله‌های زیاد فراموش کرده‌ایم. در نهایت همه تصمیمات‌ به شکست ختم شده‌اند.

معتقدیم فرصت‌ها هیچ وقت نمی‌سوزند و همیشه هستند. برای همین تصمیم می‌گیرید دوباره به خودتان انگیزه بدهید. یک بار دیگر سراغ همه قول‌ها، برنامه‌ها و خواسته‌های قبلی‌تان می‌روید. خواسته‌هایی که هر بار نهایتا چند روز بیشتر به آن‌ها پایبند نبوده‌ای. رهایشان کرده‌اید. می‌توانیم همیشه کارها را دوباره و دوباره شروع کنیم. در آن لحظه‌ای که دارید برای یک شروع جدید اقدام می‌کنید در واقع با یک بُعد جدید از شروع کردن آشنا شده‌اید. این کار درست همان شروع دوباره است.

پیش خودتان به این دو سوال جواب بدهید:

  • چند تا از این شروع‌های دوباره در زندگی‌تان داشته‌اید؟
  • چندتای آن‌ها به رژیم ربط داشته است؟

شروع‌های به یاد ماندنی

شاید ساعت‌ها در خیابان‌های شهر رانندگی کنید؛ اما به هیچ چیز در اتوبان یا خیابان توجه نکنید. پمپ بنزین بزرگ، بیلبوردها و تابلو‌های تبلیغاتی بزرگ گوشه مسیر توجه همه را به خودشان جلب می‌کند. این خاصیت نشانه‌هاست. درست مانند زمانی که می‌خواهید به کسی آدرس بدهید تا به خانه‌تان بیاید، سعی می‌کنید با یک نشانه یا یک تصویر (یک مغازه خاصی سر کوچه، تابلوهای تبلیغاتی کنار خیابان، چهارراه‌ها یا پمپ بنزین) آدرس خانه را راحت‌تر کنید تا دوستان و اطرافیان زودتر خانه را پیدا کنند.

این روزها هم که تا اینجا درباره آن‌ها حرف زده‌ایم می‎توانند برای زندگی ما نشانه باشند. بعضی از روزهای خاص وقتی با شروع‌های دوباره گره می‌خورند، زندگی ما را از همین نشانه‌های زمانی مانند شنبه، شروع فصل بهار، اول پاییز، روز سال نو، فرداه‌های همیشگی و هزار نشانه دیگر پر می‌کنند. ما یاد گرفته‌ایم دنبال زمان مناسب بگردیم و از آن‌ها استفاده کنیم. این نشانه‌ها به ما کمک می‌کنند تا راحت‌تر از آن روز‌های یکنواخت تکراری خارج شویم. یک روز متفاوت را برای شروع کارها بسازیم.

شروع دوباره

هدف از شروع دوباره

هدف‌ شروع‌های دوباره این است که ذهن ما را از اشتباهات گذشته جدا کنند. شما را از جایی که قرار دارید دور کنند و یک پهنای دید گسترده‌ای به‌تان بدهند. در کل باعث می‌شوند تصویر کلی‌تری نسبت به زندگی‌تان داشته باشید و روی رسیدن به هدفتان متمرکز شوید. به این شکل با یک برنامه ریزی بلند مدت برای خودتان زندگی را از روزمرگی خارج می‌کنید.
در نتیجه فراموش نکنید می‌شود روی شروع و پایان هر کاری تاثیر داشت. شما می‌توانید نقطه شروع را برای خودتان بسازید. آن هم به یک شکل متفاوت‌تر و جدیدتر.

حالا می‌خواهیم با علم به اینکه می‌دانید شروع مهم است به سوالی جواب بدهیم. اگر شروعی را از دست بدهید یا یک شروع بد را تجربه کرده‌اید، چاره چیست؟ دقیقا بهتر است که یک بار دیگر شروع کنید. الان وقت آن است که یک فرصت دوباره به خودتان بدهید و درست شروع کنید. ما اینجاییم که کارها را اصولی و از نو شروع کنیم.

از یه راه جدید شروع کن.
هیچ وقت برای شروع دوباره دیر نیست. این دفعه از یه مسیر دیگه شروع کن. اول گره‌های ذهنیت رو باز کن بعد برو سراغ هدف اصلیت.
تیم روانشناسی دکتر کرمانی آماده خدمتگزاری به شماست.
همین الان ثبت نام کن.
call-to-action

راهکار چیست؟

چطور اینکار را انجام بدهید که در نهایت به نتیجه دلخواهتان برسید؟ یک دفتر جدید در ذهنتان باز کنید. انگار همه آن اتفاقاتی که تا الان تجربه کرده‌اید هیچ وقت وجود نداشته و یک بار دیگر به خودتات فرصت تجربه کردن می‌دهید. از نو ذهنتان را برای شروع دوباره آماده می‌کنید.

به خاطر بسپارید این بار با هدف گذاری دقیق و اصولی به شکلی متفاوت شروع کنید. یکی از راه‌های هدف گذاری خرد کردن برنامه‌های بزرگی که برای خودتون انتخاب کرده‌اید، است. هر کدام از گام‌های ریزی که شما را به سمت هدفتان می‌برد را برای خودتان به ریز عادت تبدیل کنید. وقتی بتوانید هدف را به شکل عادت در بیاروید، آن موقع است که از موفقیت‌های جدید احساس خوشایند دریافت می‌کنید. اعتماد به نفستان بالا می‌رود. در نهایت انرژی و انگیزه می‌گیرید تا مشتاقانه برای دستیابی به نتیجه اصلی تلاش کنید.

یادتان باشد خوبی شروع دوباره این است که اگر شروع ضعیفی داشتید، باز هم می‌توانید از طریق نشانه‌های زمانی شروع تازه‌ای داشته باشید و شرایط را تغییر بدهید. فقط کافی‌ست برنامه‌های‌تان را دوباره راه اندازی کنید.

گروه روانشناسی مایند فیت

بخش روانشناسی دکتر کرمانی

5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
رویا 1400/05/27

عالی و مفید