علت بی اشتهایی در وعده سحری چیه؟

بسیاری از افراد در ماه رمضان از بی اشتهایی در وعده سحری شکایت دارند. اغلب آنها به دلیل آنکه اشتهایشان را از دست می‌دهند، قادر به گرفتن روزه نیستند و یا دچار سردرد روزه داری می‌شوند. اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید، توصیه می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. فهرست […]

بی اشتهایی در سحر
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 57

تاریخ انتشار

بسیاری از افراد در ماه رمضان از بی اشتهایی در وعده سحری شکایت دارند. اغلب آنها به دلیل آنکه اشتهایشان را از دست می‌دهند، قادر به گرفتن روزه نیستند و یا دچار سردرد روزه داری می‌شوند. اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید، توصیه می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

اهمیت مصرف وعده سحری

به نقل از شهر خبر “مصرف وعده سحری در ماه رمضان از اهمیت زیادی برخوردار است و انرژی مورد نیاز برای فعالیت روزانه ی روزه داران را تأمین می کند. بسیاری از روزه داران به دلیل اینکه در وعده سحر اشتهایی به خوردن غذا ندارند، وعده سحر را از برنامه غذایی خود حذف می کنند اما این افراد باید بدانند حذف سحری عوارض زیادی را برای سلامتی در پی دارد بنابراین بهتر است در پی رفع بی اشتهایی در وعده سحر باشند.”

بی اشتهایی در وعده سحری

علت بی اشتهایی در وعده سحر

دلایل مختلفی برای بی اشتهایی در وعده سحری وجود دارد. اکثر افرادی که در وعده‌ی سحری نمی‌توانند چیزی میل کنند، روش اشتباهی را در طول ماه رمضان در پیش گرفته‌اند؛ مثلا:

خوردن افطاری سنگین

اگر در وعده‌ی افطار، خود را به یک غذای پرچرب و پرکالری دعوت کنید، مشخصا در وعده‌ی اصلی بعدی که همان سحری است، اشتهای زیادی ندارید. سعی کنید افطار را با یک غذای سبک باز کنید و در وعده‌ی بعدی که به زمان روزه داری نزدیک‌تر است و نیاز به انرژی بیشتری دارید، غذای بهتری نوش جان کنید.

خوردن افطاری سنگین

نوشیدن آب بیش از حد

اکثر افراد برای جلوگیری از تشنه شدن در طول روز، آب زیادی در هنگام سحر می‌نوشند. این کار نه تنها کمکی به جلوگیری از تشنگی نمی‌کند، بلکه حجم معده‌ی شما را نیز پر کرده و موجب می‌شود نتوانید به مقدار کافی غذا بخورید.

کاهش فعالیت بدنی

بسیاری از ما فکر می‌کنیم تمام ماه رمضان را باید با بی تحرکی سر کنیم تا دچار گرسنگی نشویم، اما این تصور کاملا غلط است. عدم تحرک نه تنها موجب افزایش وزن در ماه رمضان می‌شود، بلکه اشتهای شما را در وعده‌ی سحری که وعده‌ی بسیار مهمی برای تامین انرژی در طول روز است نیز کور می‌کند.

عدم مصرف میوه و سبزیجات

یکی از دلایل بی اشتهایی در وعده سحری این است که به اندازه کافی میوه و سبزیجات مصرف نمی‌کنید. این بار که برای سحری بیدار شدید، مقداری میوه و سبزیجات تازه میل کنید تا اشتهایتان را به خوردن غذا باز کند.

میوه ها و سبزیجات

مصرف غذاهای خشک

غذاهای خشک و بدون آب موجب کور شدن اشتهای شما در وعده‌ی سحر می‌شود. سعی کنید سحری خود را با غذاهای آب‌دار و یا خورشت ها شروع کنید.

دیر بیدار شدن از خواب

وقتی خوردن سحری را به آخرین ساعت‌های باقی مانده به اذان موکول کنید، فرصت کافی برای خوردن غذا ندارید. این کار موجب می‌شود که اشتهایتان کور شود و میلی به خوردن غذا نداشته باشید. این بار سعی کنید سحر زودتر بیدار شوید و سرِ فرصت غذایتان را نوش جان کنید.

دلایلی که ذکر شد، همه از عوامل بی اشتهایی در وعده سحری هستند. یادتان باشد که وعده‌ی سحری وعده‌ی بسیار مهمی است چرا که از افت انرژی و سردرد شما در طول روز جلوگیری می‌کند. پس اگر از بی اشتهایی از وعده‌ی سحری رنج می‌برید، از توصیه‌های بالا غافل نشوید.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-حسین 1403/01/15

سلام، پسرم ۱۶ سالمه قدم ۱۷۰ وزنم ۸۵ چقدر اضافه وزن دارم و اگه ماهی بخوام چهار کیلو کم کنم برام ضرر داره یا نه؟

کارشناس به اندام 1403/01/16

سلام عزیزم حدود 20 کیلو وزن اضافه دارین بله بهتره سرعت کاهش وزن شما نرمال تر باشه حتما هم با برنامه مناسب شرایط فردی خودتون وزن وکاهش بدین میتونین روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید