محاسبه bmi – شاخص توده بدنی

bmi یا شاخص توده بدنی یک ابزار اندازه گیری است که نشان می دهد قد و وزن شما تا چه حد با هم تناسب دارند و آیا دچار کمبود یا اضافه وزن هستید یا خیر؟

برای به دست آوردن نتایج دانستن فاکتورهایی همچون سن، وزن، قد و جنسیت شما اهمیت دارد.

نکته:

bmi به صورت مستقیم چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند و نژاد یا بافت عضلانی را در نظر نمی گیرد. بنابراین ابزار مناسبی برای ورزشکاران حرفه ای نیست چرا که بیشتر وزن آنها از عضله است. ورزشکاران حرفه ای بهتر است برای تشخیص میزان چربی های موجود در بدنشان از بادی آنالیز استفاده کنند.البته این موضوع را به خاطر داشته باشید که bmi از دسته های استاندارد وضعیت وزن محسوب می شود که می تواند به پزشکان در تشخیص درجه چاقی کمک کند.
جدول زیر نشان می دهد که bmi شما در چه وضعیتی است:

BMIوضعیت وزن
پایین ۱۸٫۵کمبود وزن
۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹سالم
۲۵٫۰ تا ۲۹٫۹اضافه وزن
۳۰٫۰ به بالاچاق

افراد بالای ۱۸ سال بهتر است از این ابزار برای تشخیص وضعیت بدنی خود استفاده کنند:

اضافه وزن داری؟
نگران نباش. ما تا آخر مسیر و رسیدن به اندام ایده‌آل همراهت هستیم.
کافیه روی لینک زیر بزنی و رژیمتو بگیری
برای دریافت رژیم کلیک کن
call-to-action

حمل کردن وزن اضافی می تواند منجر به مشکلات بسیاری شود از جمله دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و مشکلات قلبی و عروقی. وزن بسیار پایین نیز می تواند خطر مشکلاتی مانند سوء تغذیه، پوکی استخوان و کم خونی را افزایش دهد.

bmi به صورت مستقیم چربی بدن را اندازه گیری نمی کند و برای بزرگسالان سن، جنسیت، نژاد یا بافت عضلانی را حساب نمی کند. با این حال از دسته های استاندارد وضعیت وزن استفاده می کند که می تواند به دکترها کمک کند وضعیت وزنی مردم را دنبال کنند و مشکل بالقوه در افراد را شناسایی کنند.

محاسبه bmi در بزرگسالان

برای اندازه گیری BMI در بزرگسالان باید از وزن و قد افراد مطلع باشیم.

متریک

برای اندازه گیری bmi با استفاده از واحدهای متریک که ما معمولا از آنها استفاده می کنیم به این شکل عمل کنید: bmi=kg/m2 . بنابراین برای محاسبه bmi یک فرد بالغ وزن به کیلوگرم را با قدشان به متر و به توان ۲ تقسیم کنید.

جدول های محاسبه bmi

افراد با استفاده از جدول ها نیز می توانند bmi خود را بسنجند. برای مثال جدول پایین که با پیدا کردن قد و وزن خود روی آن می توانید متوجه شوید وضعیت وزنتان چگونه است: کمبود وزن، وزن سالم، اضافه وزن، چاق، چاقی شدید.

اندازه گیری BMI

درک نتایج

با استفاده از این جدول نیز می توانید متوجه شوید bmi بدست آمده در محدوده چه نوع وضعیت وزنی است ( هرچند در جدول بالا با توجه به رنگ ها می توانید به سادگی متوجه موضوع شوید ).

bmiوضعیت وزن
پایین ۱۸٫۵کمبود وزن
۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹سالم
۲۵٫۰ تا ۲۹٫۹اضافه وزن
۳۰٫۰ به بالاچاق

BMI کمتر از ۱۸٫۵
bmi پایین تر از ۱۸٫۵ نشان دهنده این است که دچار کمبود وزن هستید، بنابراین شاید نیاز باشد کمی وزن اضافه کنید. توصیه می کنیم از پزشک یا مشاور تغذیه خود کمک بگیرید.

bmi 18.5 تا ۲۴٫۹

bmi 18.5 تا ۲۴٫۹ نشان دهنده این است که نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. با تثبیت وزنی سالم، جلوی بالا رفتن خطرهای جدی برای سلامتتان را می گیرید.

bmi 25 تا ۲۹٫۹
bmi 25 تا ۲۹٫۹ نشان دهنده این است که کمی دچار اضافه وزن هستید. توصیه می شود برای سالم نگه داشتن خود کمی وزن کم کنید. همچنین با پزشک یا مشاور تغذیه خود صحبت کنید تا کمکتان کنند.

bmi بالای ۳۰
bmi بالای ۳۰ نشان دهنده این است که با اضافه وزن بالایی درگیر هستید. اگر وزن کم نکنید مسلما سلامتتان به خطر خواهد افتاد. توصیه می کنیم حتما با پزشک یا مشاور تغذیه خود صحبت کنید تا در کاهش وزن کمکتان کنند.

محاسبه bmi در کودکان و نوجوانان

در بزرگسالان، ارزش bmi به سن و همچنین جنسیت مرتبط نیست. با این حال اندازه گیری bmi در کودکان و نوجوانان کمی متفاوت است. دخترها و پسرها با سرعت های متفاوتی رشد می کنند و میزان چربی بدنی شان در سنین مختلف متفاوت است. به همین دلیل اندازه گیری bmi در طول کودکی و نوجوانی سن و جنسیت را نیز به حساب می آورد.

پزشکان و دیگر متخصصان سلامت کودکان را با مجدوده های وزنی سلامت دسته بندی نمی کنند چون:

 • با گذشت هر ماه از عمرشان تغییر می کنند
 • بدن دختران و پسران با سرعت های متفاوتی رشد می کنند
 • با قد کشیدن کودک این شاخص ها تغییر می کنند

پزشکان bmi کودکان و نوجوانان را همانطور حساب می کنند که برای بزرگسالان حساب می کنند – با اندازه گیری قد و وزن. سپس bmi بدست آمده را به همراه سن شخص روی جدول bmi جنسیت خاص قرار می دهند. نتیجه این کار نشان می دهد کودک یا نوجوان وزن سالمی دارد یا خیر.

جدول محاسبه bmi کودکان و نوجوانان

با استفاده از این جدول ها می توانید متوجه شوید وزن کودکتان نسبت به سنش متناسب است یا خیر. ابتدا bmi کودک را مانند یک فرد بالغ اندازه گیری کنید و سپس عدد بدست آمده را با توجه به سن و جنسیت در جدول قرار دهید.

اندازه گیری BMI

اندازه گیری BMI

درک نتایج

جدول پایین معنای نتایج را برایتان توضیح می دهد:

دسته وضعیت بدنیمحدوده صدک
کمبود وزنپایینتر از صدک پنجم
وزن سالمصدک پنجم تا پایین تر از صدک هشتاد و پنجم
اضافه وزنصدک هشتاد و پنجم تا کمتر از صدک نود و پنجم
چاقبالاتر از صدک نود و پنجم

چه کسانی می توانند از bmi و صدک bmi استفاده کنند؟

همانطور که گفته شد bmi بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک bmi بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان ۲ سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است bmi بالاتر از حد سلامت داشته باشند، در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). bmi این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس اندازه گیری bmi برای همه کارایی ندارد.

بعلاوه، بیماری های قلبی عروقی و فشار خون بالا ممکن است بیشتر در افرادی اتفاق بیفتد که به جای قسمت ران ها و باسن چربی اضافی – چربی احشایی – بیشتری در قسمت میانی بدنشان داشته باشند. دیگر میزان های سنجش سایز بدن عبارتند از نسبت دور کمر به لگن، نسبت دور کمر به قد و ترکیب بدنی که چربی بدنی و بافت عضلانی را اندازه گیری می کند. این سیستم های محاسبه بیشتر روی مقدار چربی که فرد دارد و توزیعش در بدن تمرکز دارند.

بهترین روش برای اندازه گیری و محاسبه bmi در افراد ورزشکار، استفاده از دستگاه بادی آنالیزور است. از جمله مواردی که در استفاده از دستگاه بادی آنالیزور می توان به آن پی برد، موارد زیر هستند:

 •  حجم توده چربی
 • توده عضلانی اسکلتی
 • میزان اب بدن
 • توده چربی آزاد
 • درصد چربی بدن
 • نسبت دور کمر به باسن ( WHR)
 • میزان متابولیسم پایه ( BMR )
 • آنالیز چربی و عضله

پزشکان چگونه از bmi استفاده می کنند؟

bmi ابزار دقیقی برای تشخیص نیست، اما می تواند وزن کودک و فرد بالغ را برای پیشبینی مشکلات مرتبط با وزن بالقوه زیر نظر بگیرد.

اگر شخصی bmi بالا یا پایین داشته باشد، یک پزشک یا دیگر افراد مشتغل در این حوزه می توانند دیگر شاخص ها را نیز در نظر بگیرند، مانند:

 • اندازه گیری ضخامت پوست، که نشان می دهد چه مقدار چربی در بدن افراد بالغ یا کودکان وجود دارد.
 • ارزیابی رژیم و فعالیت فیزیکی
 • صحبت درباره وجود سابقه خانوادگی مشکلاتی مانند بیماری های قلبی عروقی و دیگر مشکلات سلامت
 • توصیه دیگر ارزیابی های مناسب جهت سنجش سلامت فرد

پزشک یا متخصصان سلامت پس از دریافت این نتایج می توانند رژیم و برنامه ورزشی مناسب افراد را توصیه کنند.

خطرات وزن اضافی برای سلامت

وزن اضافی این تاثیرات منفی را روی بدنمان دارد:

 • شدت کار کردن قلب را افزایش می دهد.
 • فشار خون، کلسترول خون و سطوح تری گلیسرید را افزایش می دهد.
 • لیپوپروتئین با تراکم بالا ( HDL ) یا سطح کلسترول خوب را پایین می آورد.
 • خطر ابتلا به دیابت و دیگر مشکلات سلامت را بالا می برد.

انستیتوی ملی دیابت و گوارش و بیماری های کلیوی اعلام کرده اضافه وزن می تواند خطر این مشکلات را افزایش دهد:

 • فشار خون بالا
 • دیس لیپیدمی، که شامل LDL یا کلسترول بد بالا، HDL یا کلسترول خوب پایین یا سطح بالای تری گلیسرید می شود
 • دیابت نوع ۲
 • بیماری عروق کرونر قلب
 • سکته مغزی
 • بیماری کیسه صفرا
 • آرتروز
 • آپنه خواب و مشکلات تنفسی
 • برخی از سرطان ها از جمله آندومتر، سینه و سرطان روده

دچار اضافه وزن بودن به عنوان یک کودک یا نوجوان نیز می تواند خطرات زیادی برای سلامت دارد هم در طول کودکی و هم بزرگسالی.

درست مانند چاقی در بزرگسالی این مشکل در کودکی و نوجوانی نیز می تواند موجب بروز مشکلات مختلف از جمله بیماری های قلبی عروقی، دیابت و آپنه خواب شود.

انجمن قلب آمریکا اعلام کرده کودکانی که bmi بالایی دارند بیشتر در خطر این مشکلات نیز هستند:

 • آسم
 • اعتماد بنفس پایین و استرس روانی

مزایای داشتن وزنی سالم

تثبیت وزنی سالم جدای کاهش خطر مشکلات سلامت این مزایا را نیز در پی دارد:

 • کاهش درد مفاصل و عضلات
 • افزایش انرژی و قابلیت شرکت در فعالیت های بیشتر
 • بهبود تنظیم مایعات بدن و فشار خون
 • کاهش فشار روی قلب و سیستم گردش خون
 • بهبود الگوی خواب

بهترین راه برای کاهش bmi

تاکنون حتما متوجه شده اید که bmi بالا تا چه حد می تواند برای بدن مشکل ساز باشد و چه بیماری هایی را به دنبال دارد. اما آیا روش هایی برای برای کاهش bmi وجود دارد؟ اگر وجود دارد، این روش ها کدامند:

۱- برنامه غذایی

یک برنامه غذایی کاهش وزن سالم می تواند سرشار باشد از غذاهای غنی از مواد مغذی از جمله میوه ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، آجیل ها، دانه ها، پروتئین های بدون چربی و چربی های سالم.

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کاهش وزن انجام دهید، کم کردن مقدار قند در برنامه غذایی است. دنبال کردن یک برنامه غذایی سالم، مزایای فراوانی برای سلامتی به همراه دارد: از جمله کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی و دیگر مزایا برای کاهش التهاب در بدن.

یک برنامه غذایی سالم، بیشتر تمرکزش روی مصرف میوه ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، آجیل ها، روغن زیتون و ماهی های چرب است. در چنین برنامه هایی مقدار مصرف گوشت قرمز و شیرینی ها کاهش پیدا می کند. این نوع از سبک غذا خوردن سرشار است از فیبر و آنتی اکسیدان که می تواند برای حس سیری مفید باشد و برای بدن مواد مغذی سالمی را به همراه داشته باشد.

۲- ورزش

هر ورزشی می تواند مفید باشد حتی اگر نتیجه مستقیمش کاهش وزن نباشد. با این حال بهترین روش برای کاهش bmi اضافه کردن ورزش به یک برنامه غذایی سالم و متعادل است.

اضافه کردن فعالیت بدنی به کل روز و محدود کردن ساعات یکجا نشینی می تواند برای سلامتتان مفید باشد. ورزش های هوازی با شدت متوسط، ورزش های ترکیبی با شدت بالا و ورزش های قدرتی همگی برای افزایش سطح سلامت بدن مفید هستند. ورزش های هوازی مقدار زیادی کالری می سوزانند و ورزش با شدت متعادل می تواند کمک کند، بدن بسیار مناسب تر چربی ها را بسوزاند.

انجام ورزش با شدت بالا می تواند کمک کند در مدت زمانی کم، بازگشتی بزرگ داشته باشید. ورزش های ترکیبی با شدت بالا همچنین مقدار کالری بیشتری می سوزانند و در پی انجامشان میزان سوخت و ساز تا چند ساعت بعد بالا باقی خواهد ماند.

در طول کاهش وزن، انجام ورزش های قدرتی می تواند مقدار بافت عضلانی را افزایش دهد و آنها را جایگزین چربی ها کند. به خاطر داشته باشید داشتن bmi در محدوده سالم تنها شاخصه سالم بودن نیست. می توانید مقدار زیادی چربی بدنی داشته باشید و همچنان در محدوده bmi معمولی باقی بمانید. برای کمک به حفظ بافت عضلانی و کاهش چربی ها، ورزش های قدرتی را به برنامه کاهش وزن خود اضافه کنید.

۳- ایجاد تغییرات استواری که تا مدت ها باقی بماند

برای اینکه bmi خود را برای مدت ها پایین نگه دارید، بسیار مهم است تغییراتی ایجاد کنید که تا مدت ها باقی بمانند. برنامه های غذایی سخت و محدود شاید بتوانند کمک کنند خیلی سریع وزن کم کنید اما معمولا نمی توانند این کاهش وزن را تا مدت زمان طولانی باقی نگه دارند.

تغییر عادات غذایی و ورزش می تواند بهترین راه برای کاهش bmi باشد. به خاطر داشته باشید تنها تغییر یک شماره و انجام هر کاری برای رسیدن به آن مهم نیست. باید برای تغییر اساسی در سلامتتان تغییرات مناسب انجام دهید. bmi یکی ابزارهای سنجش سلامت است اما زمانی به خوبی جواب می دهد که با چندین آزمایش و اندازه گیری دیگر همراه شود. بسیاری از متخصصان توصیه می کنند عادات خود را به مرور تغییر دهید و به آرامی آنها را تبدیل به تعهدهایی طولانی مدت کنید.

Sending
User Review
3.62 (559 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

علی خواجوند فیروزیان ۲۷ مهر ۱۳۹۹

سلام ..من ۳۷ سالمه قدم ۱۸۰ یا ۱۸۳ وزنم ۷۶ جثه من متوسطه ..میخواستم بفهم وزن متعادل .کم زیاده.ممنون میشم

کارشناس به اندام ۲۸ مهر ۱۳۹۹

دوست خوبم، برای اینکه از وضعیت وزن خودتون مطلع بشین کافیه شاخص توده بدنی تون اندازه گری کنید که ما بهتون کمک می کنیم. برای محاسبه ی BMI به صفحه ی اندازه گیری شاخص توده بدنی مراجعه کنید.

محمدی ۰۸ مهر ۱۳۹۹

سلام پسر ۱۶ سال و شش ماه وزن ۵۳ کیلو قد ۱۷۸

کارشناس به اندام ۰۹ مهر ۱۳۹۹

دوست عزیز، برای اینکه بدونید اضافه وزن دارین یا تو شرایط وزنی متعادلی هستین، میتونید شاخص توده بدنیBMI اندازه گیری کنید. برای محاسبه این مقدار به صفحه محاسبه BMI مراجعه کنید.

الهه نادری ۰۷ مهر ۱۳۹۹

سلام.میخواستم بپرسم وزن زیبایی دقیقا چی هست؟

کارشناس به اندام ۰۹ مهر ۱۳۹۹

الهه عزیز، شما با توجه به شاخص توده بدنی می تونید از میزان اضافه وزنتون مطلع بشین. وزن زیبایی برای افرادی هست که تو حرفه ی مدلینگ فعالیت دارن. ما تو مجموعه دکتر کرمانی میتونیم برای رسیدن به وزن سلامتی و ایده‌آل همراهتون باشیم. برای اطلاعات بیشتر روی صفحه ثبت نام رژیم کاهش وزن کلیک کنید.

گلی ۰۱ مهر ۱۳۹۹

چیکار کنیم که هم غذا های خوشمزه ای رو که دوست داریم بخوریم و هم چاق نشیم و اندام متناسب و زیبایی داشته باشیم ؟

کارشناس به اندام ۰۹ مهر ۱۳۹۹

دوست خوبم، برنامه غذایی خوب و اصولیه که محدودیتی نداشته باشه و شخص خسته نشه و در آخر بدون نتیجه رهاش کنه. رزیم دکتر کرمانی این ویژگی خوب رو داره که شما می تونید از همه نوع غذا میل کنید و در کنارش وزنتون هم کاهش بدین. ما به شما کمک می کنیم عادت غذایی خوب رو جایگزین عادت غذایی نادرست کنید. برای اطلاعات بیشتر روی صفحه ثبت نام رژیم کاهش وزن کلیک کنید.

رضارحیمی ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

با سلام من حدود ۱۵ کیلو اضافه وزن دارم و ۱۶ سالمه.به تازگی هرروز به مدت یک ساعت پیاده روی میکنم میخواستم بپرسم همین کافیه؟یا حتما باید رژیم بگیرم و ورزش کنم یا اینکه با همین قدر پیاده روی میتونم آیا در سه ماه به وزن ایده آلم برسم؟ ممنون میشم جواب بدین و اگر پیشنهادی دارین بهم بدین

کارشناس به اندام ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

دوست خوبم، داشتن برنامه غذایی مناسب کنار ورزش بهتون کمک می کنه روند کاهش وزن خوب و سالمی داشته باشین. ممکنه تنها انجام یکی از اونها بهتون کمک کنه ولی مسلما به اندازه انجام هر دوئه ی آنها کنار هم موثر نیست. پیشنهاد می کنیم با یه برنامه ی خوب شروع کنید. برای اطلاعات بیشتر روی صفحه ثبت نام رژیم کاهش وزن کلیک کنید.

-