نور آبی موبایل روند پیری را تسریع می‌کند!

طی تحقیقاتی جدید بر روی مگس میوه محققان متوجه شدند که نور آبی ممکن است بر عملکرد‌های سلولی تاثیر گذاشته و روند پیری را تسریع کند. به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، نور آبی دارای طول موج کوتاهی است و انرژی زیادی تولید می‌کند. در گذشته انسان فقط در طول روز در معرض […]

نور آبی موبایل روند پیری را تسریع می‌کند!
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 4 دقیقه

تعداد بازدید 1326

تاریخ انتشار

طی تحقیقاتی جدید بر روی مگس میوه محققان متوجه شدند که نور آبی ممکن است بر عملکرد‌های سلولی تاثیر گذاشته و روند پیری را تسریع کند. به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، نور آبی دارای طول موج کوتاهی است و انرژی زیادی تولید می‌کند.

در گذشته انسان فقط در طول روز در معرض نور آبی خورشید قرار داشت، ولی اکنون به دلیل استفاده از وسائل صوتی و تصویری دائم در معرض نور آبی موبایل هستیم. معمولا مردم خود را از پرتو‌های فرابنفش خورشید دور نگه می‌دارند، اما از خطرات قرار گرفتن در برابر نور آبی غافل هستند.

تحقیقات نشان دهنده کاهش طول عمر و تخریب عصبی مغز در مگس‌های جهش یافته بدون چشم است.

مضرات نور آبی موبایل

نور آبی علاوه بر چشم به سلول‌ها و بافت‌ها نیز آسیب می‌رسانند. از یک نوع مگس میوه در تحقیقات استفاتده می‌شود که در بسیاری از فرایند‌های سلولی و رشدی با انسان و سایر حیوانات مشترک است.

محققان الگوهای متابولیت این‌گونه مگسها را که به مدت 10 تا 14 روز در نور آبی ثابت یا تاریکی ثابت نگه داشته شده بودند با هم مقایسه کردند. محققان تاثیر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آبی را بر مسیر‌های متابولیتی در سر این مگس‌های جهش یافته بدون چشم مورد مطالعه و بررسی قرار دادند تا تاثیر آن را روی بافت‌هایی غیر از شبکیه بررسی کنند.

در این مگس‌ها علائم تخریب عصبی دیده شد. دکتر جون یانگ محقق ارشد این تحقیقات از دانشگاه ایالتی اورگن می‌گوید: تحقیقات نشان داده که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آبی باعث کاهش تولید انرژی در میتوکندری شده و برای سلامت سلول‌ها مضر است.

نور آبی سطح متابولیت‌های ضروری در مگس‌ها را تغییر می‌دهد. این متابولیت‌ها در واقع ترکیباتی هستند که برای عملکرد سلولی چه در مگس و چه در پستانداران ضروری هستند. این تحقیقات همچنین نشان دهنده کاهش قابل توجه در سطح چندین انتقال دهنده عصبی هستند و نشان می‌دهند که نور ابی هموستاز مغز را مختل می‌کند.

این مطالعه نشان می دهد که اجتناب از نور آبی بیش از حد ممکن است یک راهکار ضد پیری مناسب باشد و ممکن است با کوتاه کردن زمان استفاده از نمایشگرها و کم کردن نورهای محیطی به نتجه مطلوب برسد. استفاده از نور گرم با طول موج‌های آبی فیلتر شده روی نمایشگرهای رایانه و صفحه‌نمایش تلفن، بسیار ضروری است.

منبع: +

نور آبی موبایل روند پیری را تسریع می‌کند! - 3 - نور آبی موبایل - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*