نقشه راه تغییر؛ چالش در طرز فکر

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ چالش در طرز فکر
چالش در طرز فکر

چالش به معنای این است که هر کار یا اتفاقی که هنوز مسیر عصبی آن برای ما ساخته نشده است و مهارت کافی در حل آن پیدا نکردیم (مثل افرادی که تازه گواهینامه گرفتند). به خودتان بگویید اصل مهم نیست که مهارت لازم را ندارید و با تلاش بیشتر موفق می شوید.

چالش در طرز فکر

چالش در طرز فکر رشد و ایستا چه معنی می دهد؟

در طرز فکر رشد هر چقدر چالش ها بزرگ‌تر باشند معمولاً بیشتر سبب رشد می شوند. این افراد معتقدند برای رشد در زندگی بهتر است از چالش استفاده کرد. در هنگام روبه رو شدن با هر مشکل به خودشان می گویند «موقعیت خوبی است باید خود را نشان دهم و از آن چیزهای جدیدی یاد بگیرم». افراد با طرز فکر رشد می گویند چالش ها از طریق یادگیری قابل حل است. این طرز فکر به مردم اجازه می دهد تا برای انجام کارها علاوه بر دریافت نتیجه، برای خود کار هم ارزش قائل شوند. در حالی که افراد با طرز فکر ثابت از چالش استقبال نمی کنند و در حال فرار هستند. اگر در انجام هر کاری احساس خطر کنند هیچ کار جدیدی نمی کنند. بیشتر سعی می کنند در نقطه امن خود باقی بمانند و همه چیز به نتیجه بستگی دارد. اگر شکست بخورند یعنی همه تلاش هایشان به هدر رفته است.

آدم هایی با این طرز فکر معتقدند افراد باهوش در هنگام مواجهه با چالش نیازی به تلاش کردن ندارند. به همین دلیل آدم های با طرز فکر ثابت اگر در هنگام مواجهه با چالش موفق نباشند هوشمندانه یا غیر هوشمندانه فرار می کنند. بنابراین در موقعیت هایی که نیازمند تلاش زیاد است کناره گیری می کنند اما برعکس وقتی کارهای افراد را بر اساس تلاش و نه هوششان نگاه می کنیم نتیجه بهتری بدست می آید.

یادتان باشد هنگام برخورد با چالش ها با خودتان بگویید « آهان. الان باید طرز فکر ثابت را به رشد تبدیل کنم». این دقیقا همان چیزی است که دنبالش بودم. برای کارتان دو برابر زمان بگذارید و با تلاش بیشتر رشد خود را ببینید.

نکته منفی که در طرز فکر ایستا وجود دارد این است که اگر شکستی را تجربه کنند در کارهای دیگر هم موفق نمی شوند. فردی با طرز فکر ثابت را در نظر بگیرید که کاری را با استعداد و علاقه شروع کرده است ولی هنگام برخورد با اولین چالش، دست از تلاش بر می دارد و شکست را می پذیرد. همچنین دائم با خود تکرار می کند که من آدم شکست خورده ای هستم. اما مسئله مهم این است که این صفت یا ویژگی شخص نیست و تنها در انجام کار مدنظرش موفق نشده است. حتی در طرز فکر رشد هم شکست برای فرد تجربه دردناکی است اما به مسیر خود ادامه می دهد.

تمرین

خودتان را در معرض چالش جدید قرار دهید. سپس تصمیم بگیرید تا هفته آینده در هنگام رویارویی با چالش چه کاری انجام دهید؟

برای شروع بهتر است با سوالات زیر تمرین را شروع کنید.

  1. چه موقع؟ یا چه زمانی انجام می دهید؟
  2. موانع سر راه تان را بنویسید.
  3. منابعی که دارید را بررسی کنید.

برای مثال مهمانی دعوت شدید و تصمیم دارید که نوشابه یا شیرینی نخورید. این چالشی است که باید برای آنها به سوالات مشخص شده پاسخ دهید.

سوال اول: چه زمانی؟ مهمانی آخر هفته.

سوال دوم: موانع بر سر راه؟ ممکن است میزبان ناراحت شود یا حتی شاید بیشتر هم تعارف کند. امکان دارد سختم باشد و برای اینکه فکر نکنند کلاس می گذارم مجبور شوم غذا بخورم.

سوال سوم: منابع؟ به جای نوشابه یا شیرینی چه چیزی بخورم؟ مثلا دوغ یا آب بخورم.

چالش در طرز فکر

امتیاز کاربرها
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*