نقشه راه تغییر؛ نحوه تغییر عادت ها ۲

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر؛ نحوه تغییر عادت ها ۲
تغییر عادت ها

نحوه تغییر عادت ها ؛ در جلسه قبل دو راهکار برای تغییر عادت بیان شد که دو روش دیگر هم در اینجا برایتان ارائه می دهیم:

راهکار سوم

اگر قرار باشد کل آشپزخانه را از غذاهای ناسالم تمیز و بعضی خوراکی ها را حذف کنیم بعد از آن چه کاری انجام دهیم؟ بهترین روش جایگزین کردن است. باید به جای خوراکی های ناسالم از موادغذایی سالم استفاده کنید. هر زمان خواستید عادتی را تغییر دهید بهتر است آن را با عادتی خوب جایگزین کنید.

مثلا اگر بخواهید مدادرنگی را از کودک ۲ تا ۳ ساله بگیرید باید جایگزینی بهتر به او بدهید که بدون خطر مداد را به شما بدهد یا زمانی که خیلی ناراحت هستید خوردن شیرینی حس خوبی را می دهد ولی به جای این کار فکر را آزاد کنید و چند نفس عمیق بکشید. حس بهتری از شیرینی به شما خواهد داد.

تغییر عادت ها

چرخه عادت را یادتان هست؟

اینجا سرنخ ناراحتی است. خوردن شیرینی مساوری با رفتار و پاداش هم حس خوب بعد از خوردن شیرینی است. این حس خوب یا ارامش بعد از خوردن سبب می شود رفتار را تکرار کنید. در این مواقع چه کاری باید انجام داد؟ از بین بردن عادت کار سختی است و به قول قدیمی ها ترک عادت سبب مرض است. بهترین کار ساخت مسیر عصبی جدید است. باید رفتار را در چرخه عادت تغییر دهیم و برای آن جایگزین مناسب ایجاد کنیم.

باید در این چرخه ناراحتی، خوردن و حس آرامش را تغییر دهید و ببینید چه کارهای دیگری به غیر از شیرینی خوردن به شما آرامش می دهد. ممکن است شخصی با یادداشت کردن ناراحتی هایش آرام شود اما فرد دیگری با راه رفتن، خوردن دمنوش و یا ضربه زدن به بالشت آرام شود.

در جلسات قبلی با چرخه عادت آشنا شدید و دریافتید که در چه مکان یا زمانی نمی توانید تغییر کنید یا وسوسه شوید. اگر آنها را یادداشت نکردید همین الان بنویسید و رفتارهای جایگزین را هم برای خودتان پیشنهاد بدهید. ما قانونی به نام قانون خلاء داریم که میل به پر شدن دارد یعنی اگر خودتان برای عادت ها جایگزینی انتخاب نکنید دوباره همان کارهای قبلی بر می گردند و تکرار می شوند.

تغییر عادت ها

راهکار چهارم

برای تغییر عادت ها مدل مناسب خود را پیدا کنید. آیا تا حالا شده کاری را با شور و اشتیاق شروع کنید اما چند روز بعد از ادامه دادن آن خسته شوید؟ آیا برای شما هم پیش آمده است که انگیزه تان برای کاری که با اشتیاق شروع کردید کم شود و به قول معروف دل و دماغ کار کردن نداشته باشید؟ مثلا تصمیم گرفتید وزنتان را کاهش دهید، باشگاه هم ثبت نام کردید ولی بعد از چند جلسه باشگاه و رژیم بگویید چه کسی حوصله رژیم دارد من لاغر نمی شوم!!

برای تغییر دو راه بیشتر ندارید که انتخاب شما ممکن است با بقیه فرق داشته باشد. قرار نیست همه از یک روش به نتیجه برسند. فیلم مارمولک را یادتان هست می گفت به اندازه آدم ها راه برای رسیدن به خدا وجود دارد. در این بخش دو مدل وجود دارد پله پله جلو بروید و یا اینکه یک دفعه دل به دریا بزنید. انتخاب با خودتان است!!

تجربه ده سال درمانگری به من نشان داد معمولا این تصمیمات تند و ناگهانی جواب نمی دهد. در ابتدای کار خوب است اما ادامه دار نمی شود. به قول سعدی:

رهرو آن نيست كه گه تند و گهي خسته رود                       رهرو آنست كه آهسته و پيوسته رود

تغییر عادت ها

اکنون مدل پیشنهادی چگونه است؟

تا الان یاد گرفتیم برای عادت های قدیمی از اقدامات کوچک شروع کنیم چون معمولا عادات غلط یک شبه به وجود نیامدند که یک شبه از بین بروند. برای رها شدن از این عادت ها حتما به خودتان قول دهید. یک سری عادت ها هستند که بهتر است کاملا حذف شوند. آیا دیدید بعضی ها هنگام ورود به استخر یک دفعه شیرجه می زنند. شما هم باید از شرّ برخی از این عادت ها یک دفعه خلاص شوید.  مثلا اگر مشکل قلبی یا دیابت دارید باید تصمیم جدی بگیرید و آهسته پیش رفتن جواب نمی دهد چون مسلئه زندگی و سلامت است.

گاهی اوقات با  خودتان می گویید فقط یک قطاب می خورم اما آنقدر حس خوبی را تجربه می کنید که سراغ دومی هم خواهید رفت. به همین دلیل بهتر است بعضی تغییرات را یک دفعه ایجاد کنید. مثلا اگه دیابت دارید بهتر تصمیم بگیرید کاملا نوشابه را از لیست غذایی تان حذف کنید.

تغییر عادت ها

تمرین تغییر عادت ها

ابتدا هدف اصلی را مشخص می کنید که تناسب اندام است. بعد همین هدف را به اهداف کوچک تقسیم می کنید و تمرکز را بر روی اهداف کوچک می گذارید تا کم کم به هدف اصلی برسید. این مدل را خودتان می دانید درست است. اکثر اوقات از آن نتیجه گرفتید و بعضی وقت ها هم نشده است. برای این که بهتر نتیجه بگیرید باید هدف بزرگ را انتخاب کنید و آن را به اهداف کوچک تقسیم کنید. سپس ببینید که آیا اهدافی که نوشتید واقعا امکانپذیر است یا خیر؟

هنگامی که جو داریم می گوییم بله این کار شدنی است در حالی که امکانپذیر نیست. هیجان شروع سبب می شود در تخمین توانایی دچار مشکل شویم. معمولا همه ما بیش از آن مقداری که واقعا در توانمان هست از خود انتظار داریم. مثلا می گویید من هر روز ۱ ساعت و نیم باشگاه می روم و کاری ندارد یا اصلا کمتر از این لیست غذایی می خورم و بعد از ۱ ماه ۱۰ کیلو کم می کنم. با دقت گوش کنید این مدل جواب نمی دهد اگر نتیجه داشت همه در قله های اوج و موفقیت بودند.

تغییر عادت ها

در پایان به این دو  سوال خوب فکر کنید!

  1. شما برای تغییر عادت ها کدام سبک را انتخاب می کنید؟ یک دفعه دل به دریا می زنید یا قدم به قدم پیش می روید؟
  2. برخی افراد خیلی نوشابه دوست دارند و به راحتی از آن نمی گذرند. چگونه این عادت غلط را حذف می کنید؟ یک دفعه یا قدم به قدم؟

برای شروع کم کم اندازه لیوان را تغییر دهید تا موفق به حذف آن شوید. هر بار مقداری کمتر از قبل بریزید. از اینکه با ما همراه بودید بسیار سپاسگزاریم. افراد زمانی که بخواهند کاری را انجام دهند حتما راه حل آن را و کسانی هم که نمی خواهند بهانه اش را پیدا می کنند. خیلی خوشحالیم از اینکه افرادی مثل شما تلاش می کنند تا راه درست را یاد بگیرند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*