عوارض کرونا بر یکی از اصلی‌ترین اعضای بدن

کرونا این روزها دوباره اوج گرفته و ماسک‌ها تا حدودی به میان مردم بازگشته‌اند. عوارض کرونا از آبریزش بینی تا مشکلات گوارشی آنقدر شایع شده که کمتر کسی از تاثیر آن بر قلب می‌شنود. به گزارش بهداشت نیوز، دکتر الهام فراهانی بیان کرد: بیماری کرونا علاوه بر درگیری سیستم ریوی، درگیری سیستم قلبی و عروقی را […]

عوارض کرونا بر یکی از اصلی‌ترین اعضای بدن
5 از 5

زمان مطالعه 5 دقیقه

تعداد بازدید 985

تاریخ انتشار

کرونا این روزها دوباره اوج گرفته و ماسک‌ها تا حدودی به میان مردم بازگشته‌اند. عوارض کرونا از آبریزش بینی تا مشکلات گوارشی آنقدر شایع شده که کمتر کسی از تاثیر آن بر قلب می‌شنود. به گزارش بهداشت نیوز، دکتر الهام فراهانی بیان کرد: بیماری کرونا علاوه بر درگیری سیستم ریوی، درگیری سیستم قلبی و عروقی را نیز به همراه دارد و این درگیری عوارض کشنده و جبران ناپذیر بسیار بیشتری نسبت به درگیری سایر سیستم ها به وجود می‌آورد که متاسفانه درگیری‌های قلبی حتی در افرادی که علائم خفیفی دارند و یا حتی علائم ندارند نیز دیده می‌شود و بعد از بررسی علائم قلبی به وجود بیماری کرونا  شک و تست درخواست داده می‌شود.

وی افزود: این عوارض از درگیری عروق کرونر، درگیری ماهیچه‌های قلب، به هم خوردگی ریتم قلب متفاوت و متغیر است و در بسیاری از بیماران بعد از ابتلا به کرونا حملات تپش قلب تا مدت ها طولانی دیده می‌شود. هم چنین افت کارکرد قلب به خصوص اگر دیر تشخیص داده و درمان نشود ممکن است دیده شود لذا این عوارض می‌تواند با شدت بیماری فرد از علائم خفیف و گذرا تا علائم طولانی و چندماهه متفاوت باشد.

عوارض کرونا در این افراد بررسی شود!

دکتر فراهانی توصیه کرد: تمامی افرادی که علائمی از قبیل تپش قلب، تغییر سطح فشار خون چه به صورت حملات افت فشار خون و چه به صورت حملات افزایش فشار خون، درد قفسه سینه، تنگی نفسی که در بررسی ریوی توجیهی برایش پیدا نمی‌شود، احساس بی نظمی و ضربانات اضافه در قلب را، به خصوص در دوره اوج کرونا، دارند حتما بررسی های قلبی ریوی را انجام دهند.

وی تاکید کرد: بیماری کرونا می‌تواند عوارض عروقی نیز به همراه داشته است و می‌تواند باعث ایجاد لخته در عروق قلب، ریه و در موارد با شیوع کمتر در عروق اندام‌ها و حتی احشاء شکمی شود که اگر که به زودی مشخص و درمان شود می‌شود از عوارض کشنده آن جلوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: بیماران قلبی با توجه به اینکه پیش زمینه‌ای از بیماری‌های قلبی را دارا هستند مستعد ابتلا به انواع شدیدتر کرونا می‌شوند و نکته مهم در این باب این است که امکان دارد در صورت ابتلا به کرونا میزان داروهای آنها نیاز به تغییر داشته باشد و به میزانی افزایش و کاهش داده شود به خصوص در بیماران مبتلا به فشار خونی که به علت بیماری کرونا میزان فشارخون شان از کنترل خارج شده است.

گفتنیست در فرم‌های گوارشی اخیر حملات افت فشارخون دیده شده در نتیجه توصیه می‌شود که بیماران فشارخونی در این دوران کنترل منظم فشارخون داشته باشند و در صورت نیاز میزان مصرفی داروهای آنها تحت نظر پزشک متخصص تغییر کند.

منبع: +

5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*