در 12 سال گذشته شیوع دیابت دو برابر شده است!

چاقی یکی از معضل‌های مهم بهداشتی و از مهم‌ترین عوامل خطرساز افزایش بروز دیابت است. بررسی‌ها نشان داده‌اند که مطالعه‌ها نشان داده‌اند که چاقی در جوامع مختلف، از جمله شهری و روستایی، باعث بروز دیابت می‌شود. بر همین اساس، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با انجام طرحی تحقیقاتی، درباره روند چاقی و دیابت مطالعه […]

چاقی و دیابت با هم ارتباط مستقیم دارند
5 از 5

زمان مطالعه 2 دقیقه

تعداد بازدید 1755

تاریخ انتشار

چاقی و دیابت با هم ارتباط مستقیم دارند

چاقی یکی از معضل‌های مهم بهداشتی و از مهم‌ترین عوامل خطرساز افزایش بروز دیابت است. بررسی‌ها نشان داده‌اند که مطالعه‌ها نشان داده‌اند که چاقی در جوامع مختلف، از جمله شهری و روستایی، باعث بروز دیابت می‌شود. بر همین اساس، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با انجام طرحی تحقیقاتی، درباره روند چاقی و دیابت مطالعه کردند. ۲۰۸ هزار و ۹۵۲ نفر واجد شرایط، در این مطالعه بررسی شدند.

نتایج این مطالعه نشان داد روند اضافه وزن و چاقی شکمی، در بزرگسالان ایرانی و همه زیر گروه‌های سنی رو به افزایش بوده است.  چاقی طی ۱۲ سال (از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۵) حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

در نتیجه افزایش چاقی، شیوع دیابت تقریباً دو برابر شده و از حدود هفت درصد به ۱۳.۵ درصد رسیده است. البته، نقش چاقی در ایجاد دیابت، در جمعیت روستایی، بیشتر بوده است.

5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*