نوشیدنی‌های محبوبی که سرطان کبد را در زنان افزایش می‌دهند!

نوشیدنی‌های گازدار خظر ابتلا به سرطان کبد در زنان را افزایش می‌دهند.

نوشیدنی‌های محبوبی که سرطان کبد را در زنان افزایش می‌دهند، کدامند و چه جایگزینی برای این نوشیدنی‌های محبوب اما خطرناک وجود دارد؟ تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف منظم نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و نوشیدنی‌های قهوه شیرین، تنها با چاقی و دیابت نوع ۲ مرتبط نیست، بلکه ممکن است احتمال ابتلا به بیماری مزمن کبد و سرطان کبد را نیز افزایش دهد.

به نقل از خبرآنلاین، جدیدترین تحقیقات تغذیه و سرطان نشان می‌دهند، زنانی که نوشابه‌های گازدار، قندی و حتی آبمیوه‌های کارخانه‌ای را بیشتر مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کبد چرب و سرطان کبد هستند.

محققان با نگاهی به داده‌های نزدیک به صدهزار زن، دریافتند:

نزدیک به ۷ درصد از زنان روزانه یک یا چند نوشیدنی شیرین شده با قند مصرف می‌کنند.

این زنان در مقایسه با زنانی که کمتر از سه نوشیدنی شیرین در ماه مصرف می‌کردند، ۸۵ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلاء به سرطان کبد و ۶۸ درصد بیشتر در خطر مرگ ناشی از بیماری مزمن کبدی قرار داشتند.

تا جای ممکن از مصرف انواع نوشابه‌های گازدار و آب‌میوه‌های غیرطبیعی اجتناب کنید.

تا جای ممکن از مصرف انواع نوشابه‌های گازدار و آب‌میوه‌های غیرطبیعی اجتناب کنید.

لونگانگ ژائو، یکی از محققان این مطالعه، از بخش پزشکی شبکه‌ای در بیمارستان زنان بریگهام بوستون، می‌گوید:

«از نظر ما، این اولین مطالعه‌ایست که ارتباط بین مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده با قند و مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کبدی را گزارش می‌کند.»

ژائو در ادامه افزود: «یافته‌های ما، در صورت تأیید، ممکن است راه را برای یک استراتژی بهداشت عمومی برای کاهش خطر بیماری کبدی هموار کند.»

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، نوشیدن مکرر نوشیدنی‌های شیرین شده با قند با افزایش وزن، چاقی، دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، بیماری‌های کلیوی و بیماری کبدی غیر الکلی مرتبط است. همچنین با پوسیدگی دندان و نقرس که نوعی آرتریت است مرتبط است.

نوشابه‌های گازدار و حتی رژیمی سرعت ابتلا به کبد چرب و سرطان کبد را افزایش می‌دهند.

نوشابه‌های گازدار و حتی رژیمی سرعت ابتلا به کبد چرب و سرطان کبد را افزایش می‌دهند.

به نقل از سی بی اس نیوز، محققان از داده‌های مربوط به زنان یائسه در این مطالعه بزرگ حوزه‌ی سلامت زنان استفاده کردند:

شرکت کنندگان مصرف معمول خود را از نوشابه یا نوشیدنی‌های میوه‌ای (نه آب میوه طبیعی) و نوشیدنی‌های مصنوعی شیرین شده را در مدت سه سال گزارش کردند.

این مطالعه، زنان را به طور میانگین بیش از ۲۰ سال دنبال کرد. نویسندگان به بررسی موارد ابتلاء به سرطان کبد و همچنین مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کبدی مانند فیبروز، سیروز یا هپاتیت مزمن پرداختند؛ که در نهایت این یافته‌ها نشان داد که نوشیدنی‌های شیرین برای سلامتی مضر هستند.

به همین دلیل زنان در هر سن و دوره‌ای که هستند، باید در مصرف نوشیدنی‌های گازدار و شیرین شده با قند مصنوعی زیاده‌روی نکنند و نوشیدنی‌هایی مانند انواع دتاکس‌واتر و آب‌میوه‌های طبیعی را در رژیم لاغری یا برنامه غذایی روزانه خود جایگزین کنند.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*