غذاهای ممنوعه در تابستان؛ مصرف این خوراکی‌ها در روزهای گرم ممنوع

به گزارش سلامت نیوز سبک تغذیه با گرم‌ شدن هوا باید تغییر کند تا سطح مایعات بدن تامین شود. توجه و عدم مصرف غذاهای ممنوعه در تابستان موجب می‌شود تا سطح مایعات بدن تامین شود و از طرفی هضم غذا نیز دمای درونی بدن را بالا نبرد. به همین دلیل، لازم است مصرف بعضی از […]

سبک تغذیه با گرم‌ شدن هوا باید تغییر کند تا سطح مایعات بدن تامین شود.
4 از 5

زمان مطالعه 4 دقیقه

تعداد بازدید 1474

تاریخ انتشار

به گزارش سلامت نیوز سبک تغذیه با گرم‌ شدن هوا باید تغییر کند تا سطح مایعات بدن تامین شود. توجه و عدم مصرف غذاهای ممنوعه در تابستان موجب می‌شود تا سطح مایعات بدن تامین شود و از طرفی هضم غذا نیز دمای درونی بدن را بالا نبرد. به همین دلیل، لازم است مصرف بعضی از خوراکی‌ها کاهش پیدا کنند. در این مطلب، به خوراکی‌هایی اشاره خواهیم کرد که بهتر است در روزهای گرم سال، کمتر مصرف شوند.

غذاهای چرب

وقتی هوا خیلی گرم است، توصیه می‌شود تا حدامکان از غذاهای چرب مثل خوراکی‌های سرخ‌شده، گوشت چرب و… پرهیز شود. علت آن هم این است که خوردن این غذاها فعالیت بیشتری به بدن برای هضم وارد می‌کند و در نتیجه دمای درونی بدن افزایش پیدا می‌کند.

قهوه

نوشیدن یک فنجان کوچک قهوه همراه با صبحانه مشکلی ندارد، اما در روزهای گرم بهتر است از مصرف زیاد کافئین پرهیز کنید. این توصیه از دو جهت اهمیت دارد؛ نخست اینکه قهوه ادرارآور است و باعث دفع آب بدن می‌شود. همچنین، قهوه حالت تحریک‌پذیری ایجاد می‌کند حالت اسیدی معده را افزایش می‌دهد که در نتیجه بدن عملکرد بیشتری خواهد داشت و منجر به گرمای درونی می‌شود.

نوشابه‌های گازدار

نوشابه‌های گازدار به‌دلیل قند خیلی زیاد احساس تشنگی را تشدید می‌کنند که در هوای گرم بسیار آزاردهنده است. از طرفی، این نوشیدنی‌ها به‌دلیل تاثیر دیورتیک نمی‌توانند برای تامین مایعات بدن مفید باشند. وجود گاز در نوشابه‌ها نیز می‌تواند گرفتگی عضلات را که اتفاق شایعی در هوای گرم است، تشدید کند.

خوراکی‌های خیلی سرد

برخلاف تصور، خوراکی‌های خیلی سرد مانند یخ تاثیر مثبتی در خنک‌ کردن بدن ندارد. شاید در ابتدا احساس خنکی خوشایندی ایجاد شود، اما خیلی زود از بین می‌رود. در واقع، بدن انرژی زیادی برای به تعادل‌ رساندن دمای درونی مصرف می‌کند که منجر به گرم‌ شدن بدن خواهد بود. به‌ همین دلیل چند دقیقه پس از مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خیلی سرد، احساس گرگرفتگی به‌وجود می‌آید.

منبع: +

4 از 5
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*