مراقب آنفلوانزای معده یا گاستروانتریت باشید!

عمده‌ترین عارضه ناشی از گاستروانتریت ویروسی دهیدراته شدن بدن است

آنفلوانزای معده یکی از بیماری‌های جدیدیست که بسیاری از افراد را درگیر کرده و موجب اسهال و دل‌پیچه‌های فراگیر شده است. به گزارش سلامت نیوز، معده درد و تهوع علائمیست که این روزها بسیاری از افراد را درگیر کرده و ترس را بر جان خیلی از افراد انداخته که نکند به کرونا مبتلا شده باشیم. در ادامه به بررسی این بیماری تازه شیوع خواهیم پرداخت.

آنفلوانزای معده چیست؟

گاستروانتریت یک بیماری ویروسی است که به اصطلاح آنفلوانزای معده نامیده می شود. این بیماری معمولا باعث اسهال آبکی، درد شکم و استفراغ می‌شود. همچنین ممکن است علایم شبیه آنفلوانزا، از جمله تب و لرز داشته باشد که معمولا بعد از یک روز برطرف می‌شود. علت این بیماری در بیشتر موارد در کودکان« روتاویروس» و در بزرگ‌سالان،« نوروویروس »است.

چگونه آلوده می‌شویم؟

غذا یا آب آلوده یا استفاده مشترک از وسایل شخصی با فرد مبتلا، باعث آلوده شدن شما خواهد شد. یکی از عوامل مهم ابتلا به این بیماری، نوروویروس‌ها هستند. نوروویروس‌ها می‌توانند کودکان و افراد بالغ را آلوده کنند. این احتمال وجود دارد که ویروس در فضاهای بسته پخش شود، اما در اغلب موارد شما در اثر مصرف غذا یا آب آلوده ممکن است به عفونت دچار شوید اگرچه احتمال انتقال فرد به فرد هم وجود دارد. همچنین برخی غذاهای دریایی خام یا حتی پخته ممکن است سبب ایجاد بیماری شود. جالب است بدانید بیشترین احتمال ابتلا به این صورت است که فرد بعد از رفتن به دستشویی بدون این که دست‌های خود را بشوید غذا بخورد.

علایم آنفلوانزای معده کدامند؟

مهم‌ترین نشانه گاستروانتریت، اسهال آبکی است اما این بیماری علاوه بر مشکلات گوارشی، علایمی شبیه به آنفلوانزا هم دارد. اغلب علایم و نشانه‌ها بین ۱۲–۷۲ ساعت پس از ابتلای فرد آلوده شروع می‌شود. اگر عامل ویروسی باشد، وضعیت اغلب طی یک هفته رفع خواهد شد. بقیه علایم عبارتند از:

  • استفراغ ناگهانی
  • اسهال ناگهانی
  • دل پیچه
  • تب
  • سردرد
  • بدن درد و خستگی
  • وجود مقادیر کم خون در استفراغ

چطور پیشگیری کنیم؟

1- دست‌های خود را به طور مرتب با آب گرم و به مدت حداقل 20 ثانیه بشویید.

2- وسایل شخصی خود را به اشتراک نگذارید. از حوله‌های جدا و شخصی برای حمام رفتن استفاده کنید.

3- زمانی که به گاستروانتریت ویروسی دچار می‌شوید فاصله مناسب رابا دیگران حفظ کنید.

4- سطوح را ضدعفونی کنید. اگر فردی در خانه شما به به آنفلوانزای معده مبتلاست سطوح سخت مانند دستگیره‌ها را ضدعفونی کنید.

5- از مصرف غذاهای خام مانند سالاد و سبزیجات خام که ممکن است با دست افراد در تماس باشد اجتناب کنید.

6- گوشت یا ماهی را که به درستی پخته نشده است نخورید.

7- میوه‌ها و سبزیجات را به خوبی ضد عفونی کنید.

8- تا حد امکان از خوردن غذا در بیرون خانه خودداری کنید.

عوارض آنفلوانزای معده

عمده‌ترین عارضه ناشی از گاستروانتریت ویروسی دهیدراته شدن بدن است. دهیدراته شدن شامل از دست رفتن آب شدید، نمک‌ها و املاح معدنی است. اگر شما به اندازه کافی مایعات مصرف کنید تا بتوانید الکترولیت‌های از دست رفته در اثر گاستروانتریت ویروسی را جایگزین کنید، در آن صورت مشکل کم‌آبی نخواهید داشت.‌

تشخیص آنفلوانزای معده

پزشک احتمال بیماری گاستروانتریت ویروسی را بر اساس علایم و معاینه فیزیکی تشخیص می‌دهد. برخی اوقات وجود موارد مشابه در یک اجتماع می‌تواند به پزشک در تشخیص گاستروانتریت ویروسی کمک کند. آزمایش سریع از مدفوع هم عامل شناسایی روتاویروس‌ها یا نوروویروس‌هاست.

4/5 - (6 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*