نقشه راه تغییر؛ خروج از منطقه امن

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ خروج از منطقه امن
خروج از منطقه امن

منطقه امن فضای ذهنی است که سبب ایجاد آرامش می شود. تمام کارهای روزمره جزو منطقه امن به حساب می آیند. برای رسیدن به پیشرفت در زندگی باید از این منطقه خارج شویم تا بتوانیم از فرصت ها و یا اصلاح جنبه هایی از زندگی استفاده کنیم.

برخی افراد هیچ تمایلی به تغییر ندارند و معمولا در منطقه امن خود باقی می مانند به همین دلیل خواسته هایشان را در سطح رویا نگه می دارند. ممکن است سال ها از هدفی که در ذهن داشتیم می گذرد اما هنوز هیچ گامی به سمت پیشرفت آن برنداشتیم.  بعضی دیگر از هر فرصتی برای رسیدن به هدف هایشان استفاده می کنند و به تک تک آنها می رسند. شاید در ابتدا این تغییر در زندگی مشخص نباشد اما بعد از خارج شدن از منطقه امن و تلاش به نتیجه مدنظر برسید.

خروج از منطقه امن

ویژگی های حضور در منطقه امن

هنگام حضور در منطقه امن سطح اضطراب پایین است و ذهن احساس راحتی می کند.  همیشه همان کارهای روزمره را انجام می دهید و هرگز ناراضی نیستید اما فردی که دنبال سبک زندگی و موقعیت بهتر است مطمئنا لحظاتی را از منطقه امن ذهنی خارج می شود و اضطراب را هم تجربه می کند. همه کارها برای خود قالبی دارند و مراقب هستیم از آن محدوده خارج نشود، حتی اگر فردی شجاع و ریسک پذیر هم باشد باز هم احتیاط می کنید و حد و مرزهایی برای خود دارد.

همه دوست دارند در نقطه امن خود باقی بمانند. مثلا تصور کنید در یکی از اتاق های هتلی اقامت دارید که همه امکانات را دارد و در آنجا احساس راحتی می کنید. آیا با وجود این شرایط حاضرید اتاق های دیگر هتل را امتحان کنید؟ دو حالت وجود دارد. اول اینکه اتاق های دیگر امکانات اتاق شما را ندارد و حالت دوم ممکن است اتاق های دیگر امکانات بیشتری داشته باشند.

پاسخ این سوال بستگی به خود شما دارد یعنی آیا فردی هستید که دنبال فرصت های جدید باشد؟ از هر فرصتی استفاده می کنید؟! به دنبال فرصت های بیشتر هستید یا خیر؟ زمانی که به سطحی از رضایت برسید همان جا می مانید و دنبال موقعیت های دیگر نمی روید؟!

اگر هدفی بزرگ دارید باید منطقه امن خود را نابود کنید. از اتاق خود بیرون بیایید مطمئن باشد رویا پشت درب اتاق منتظر شماست.

 

نترسیدن از نتیجه نهایی

هدف  از خارج شدن منطقه امن این است که قدمی به جلو بردارید و به موفقیت های بیشتری برسید. شاید پیش خود بگویید ممکن است شکست بخوریم؟ بله امکانش هست. در هر مسیر که گام بر می دارید موانعی وجود دارد که کاملا طبیعی است؛ باید با دنیای بیرون ذهن هم آشنا شوید. در این دنیای جدید اضطراب را هم تجربه خواهید کرد. مثل کلاس اولی ها که روز اول مدرسه قرارِ است چند ساعتی از مادرشان دور باشند اما به مرور هر روز بهتر از قبل می شوند. شاید نیاز به ریسک باشد و به سختی بیفتید اما برای رسیدن به خواسته ها نیاز است.

پیشنهاد می کنم از مناطق امن ساده‌تر شروع کنید تا تحمل اضطراب به وجود آمده برایتان سخت نباشد و  راحت تر آن را بپذیرید. بعد کارهای سخت تر و پر اضطراب را شروع کنید اما چرا؟؟ چون یک سری از کارها اضطراب بالایی را ایجاد می کنند اما اگر از کارهایی با استرس کم شروع نکرده باشید ممکن است به دلیل آماده نبودن ذهن، توقف کنید و به سمت منطقه امن ذهن عقب نشینی کنید. مثل لاکپشت که با کوچکترین احساس خطر در لاک خود فرو می رود.

خروج از منطقه امن 

راهکارهایی برای خروج از منطقه امن ذهنی

از راز های موفقیت در هر کاری این است که هر روز به سمت جلو قدم بردارید و کارهایی را انجام خواهید داد که تا دیروز از آن ترس داشتید و فکر رسیدن به آنها را نمی کردید. خروج از منطقه امن بدون ترس نیست ولی شجاع باشید و اقدام کنید. قرار نیست این تغییرات و خروج از منطق امن خیلی پیچیده باشند. با کوچک‌ترین موارد هم می توانید از  منطقه امن خارج شوید به شرطی اینکه تغییرات همیشگی باشند. با استفاده از این راهکارها افراد تصمیم می‌گیرند از منطقه امن خود خارج شوند و متوجه خواهند شد که زندگی خارج از این منطقه بسیار زیباست!!! روش های زیادی برای خروج از این منطقه وجود دارند که عبارتند از:

 • دو سوال در شروع کار بسیار کمک کننده است. اول از خودتان پرسید من از خودم چه می خواهم؟ دوم چگونه به آن می رسم؟؟ خود را در چارچوب های قبلی محدود نکنید. هر چیزی که به ذهن می رسد را یادداشت کنید. بزرگ فکر کنید و از خواسته هایتان تصویری بزرگ ترسیم کنید بدون اینکه در نظر بگیرید عملی می شوند یا خیر. آرزوهایتان را در ذهن نگه ندارید و هر روز قدمی کوچک به سمت آن بردارید. مثلاً می خواهید زندگی سالم داشته باشید و از بیماری ها خلاص شوید؟ لباس مورد علاقه ات را دوباره بپوشید؟یا اصلاً لباس در بدنت خوش فرم باشد؟ از همین الان بنویسید که چگونه به این خواسته ها می رسید؟ همه چیز را یادداشت کنید. از میان همه افکارتان، آنهایی که منطقی تر هستند را انتخاب کنید و مسیرتان را ادامه دهید.
 • مهم ترین تمرینی که می توانید انجام دهید این است که هر هفته روی ترسی که در خود احساس می کنید کار کنید و انجامش دهید. شکست یا موفقیت مهم نیست. خیلی از کارها در شروع بسیار سخت است و از نتیجه آن می ترسیم ولی کسی به آرزوهایش
  می رسد که در کنار ترس هایش به سمت جلو حرکت کند. گاهی اوقات شاید چند بار تکرار کرده باشید اما به نتیجه نرسیدید و به دلیل ترس از نگاه و حرف دیگران آن را دنبال نکردید اما نگران نباشید تا از چارچوب ذهن تان بیرون نیایید ممکن نمی شود. فقط این بار شکست های قبلی را به عنوان تجربه با خود همراه کنید و با دقت بیشتری مسیر درست را انتخاب کنید.
 • جایگاه و شخصیتی که می خواهید به آن برسید را در ذهن خود تعریف کنید.  هر رمان نویس برای درک بهتر متن توسط مخاطب تمام جزئیات را توضیح می دهد. به این شیوه همانند فیلم سینمایی همه چیز را در ذهن تصور می کنیم و فکر می کنیم واقعیت است. پس هنگامی که هدف جدید دارید برای خود و شخصیتی که می خواهید تبدیل شوید به طور کامل توصیف کنید. بنویسید زمانی که وزنم به عدد دلخواه برسد چه شکلی می شوم؟چه ویژگی های دارم؟؟ به چه شکل لباس می پوشم؟ با چه کسانی رفت و آمد کنم که همانند خودم دنبال سبک زندگی سالم باشند؟ به چه سبکی غذا می خورم؟؟ حتی وعده های غذای بعد از رژیم چگونه است؟ همه را باید برای خودت تصویر سازی کنید. فقط از خودت انتظار معقولانه داشته باشید.

می دانید برای شروع چه اتفاقی می افتد؟ شاید باور نکنید اما حدود ۸۰% با مقاومت ذهنی روبه رو می شوید چون ما اولین کسی هستیم که این ویژگی ها رو قبول نمی کنیم و نقطه امن ذهن به تو می گوید اگر رژیم بگیرید باید گرسنگی بکشید و ضعف می کنید. همه در مهمانی ها غذا می خورند اما شما نمی توانید. اصلا اگر ما چاق ها نباشیم ادم های لاغر معلوم نمی شوند. مدتی بر خلاف خواسته ذهنی شروع به رژیم گرفتن می کنید و برای اینکه به آن ثابت کنید ناخواسته خود را در سختی زیادی قرار می دهید و فشار بالایی را تحمل
می کنید اما با مشاهده عدد ترازو تعجب می کنید چون نه تنها وزنی کم نکردید بلکه وزن افزایش یافته است. در چنین شرایطی دوباره به منطقه امن خود بر می گردید ولی اگر خواسته را به بخش های کوچک تقسیم کنید و آهسته حرکت کنید بدون اینکه ذهن متوجه شود بعد از مدتی موفق می شوید و به تصویری ذهنی خود می رسید.

 • خود را در ۵ سال آینده در نظر بگیرید و با آن صحبت کنید چون همه دوست داریم در ۵ سال بعدی زندگی در بهترین جایگاه باشیم. ببینید برای بهبود روند کارتان چه پیشنهادهای به شما می دهد؟ معمولا چون از خود شناخت بیشتری داریم بهتر به خود کمک می کنیم.

اقدامات ساده برای خروج از منطقه امن ذهنی

این اقدامات ساده برای خروج از منطقه امن افراد خجالتی در جمع مؤثر هستند که عبارتند از:

 • صحبت کردن جلوی آینه
 • ضبط کردن صدای خود و گوش دادن به آن و حتی ارسال برای یکی از دوستان و …
 • فیلم گرفتن از صحبت های خود
 • صحبت در جمع دو نفره
 • صحبت کردن با افراد جدید
 • سوال پرسیدن در کلاس کوچک

تمرین برای خروج از منطقه امن

با این ۵ گام از منطقه امن خارج شوید و نتیجه خوبی بدست آورید:

 1. یکی از مناطق امن در لیست تان را انتخاب کنید.
 2. تمام راهکار های را که سبب خروج تان از منطقه امن می شود را بنویسید حتی آنهایی که عملی نیستند.
 3. راهکارها را از ساده به سخت مرتب کنید.
 4. از ساده‌ترین شروع کنید و سریع، اولین قدم رو بردارید تا ذهن با جلوی راهتان را نگیرد.
 5. به خودتون تعهد بدهید که هر روز حداقل ۱ اقدام رو انجام دهید (اگر اقدامی سخت بود آن را تقسیم کنید که در چند روز انجام دهید).

خروج از منطقه امن

از همراهی شما بسیار متشکریم. این فایل را برای کسانی که دوست شان دارید هم به اشتراک بگذارید تا افراد زیادی تغییر کردن را یاد بگیرند. اگر هم سوال یا تجربه داشتید حتما در کامنت بنویسید.

۴٫۸/۵ - (۷۷ امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*