نقشه راه تغییر؛ تشخیص و ثبت عادت ها

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ تشخیص و ثبت عادت ها
تشخیص و ثبت عادت ها

سه گام اساسی برای شناسایی عادتهای مرتبط با خوردن

تشخیص و ثبت عادت ها ؛ وقتی می خواهیم تغییر کنیم اول باید خود را بشناسیم. سقراط می گوید: «خودت را بشناس». اولین قدم برای شروع تغییر شناخت است. آیا همه عادت های خوب و بد را می شناسید؟ آیا می دانید چه چیزی سبب انجام رفتارها می شود؟ سرنخ یا شروع رفتار کجاست؟ نمی شود بگویید می خواهم تغییر کنم ولی ندانید چه چیزی را باید تغییر دهید. کلیات به درد  نمی خورد باید جزئیات را بدانید. گاهی اوقات می دانیم جایی از کار مشکل دارد ولی نمی دانیم کجا؟

مثلا سر ماه می بینید حقوق و هزینه هایتان یکسان نیست. بارها برایتان پیش آمده است که خرید می روید و دیگر پولی برایتان نمی ماند یا  سر سفره حس می کنید غذا زیاد نمی خورید حتی از دوستت هم که لاغر است کمتر می خورید. به خودتان می گوید من آب هم بخورم چاق می شوم و در نهایت چاقی من ارثی است و هیچ کاری فایده ندارد اما اصلا حواستان به ریزخواری ها یا خوراکی های پرکالری و نوشیدنی های قندی نیست. روزی مراجعی داشتم که رژیم کاهش وزن گرفته بود. غذا خیلی کم می خورد ولی متوجه شدیم که روزی ۴ لیوان آب میوه می خورد به همین دلیل خیلی نتیجه مثبت نمی گرفت.

 تشخیص و ثبت عادت ها

آیا تشخیص و ثبت عادت ها امکان پذیر است؟

شاید قبلا با شیوه ثبت کردن آشنا بودید و خاطرات روزانه تان را می نوشتید. کافی است مداد و کاغذ بردارید. ثبت کردن کمک می کند درباره کارها و عادت هایی که می خواهید تغییر دهید آگاهی پیدا کنید. یادتان باشد هرچه بیشتر رفتار و عادتی را بشناسیم راحت تر می توانیم آنها را تغییر دهیم و هدایت کنیم. مثلا شخصی که می گوید من هزینه و خرجم با هم یکسان نیست باید همیشه هزینه ها و درآمدش را یادداشت کند. در مورد تناسب اندام هم همین طور است.

حداقل یک هفته برای خودتان وقت بگذارید. نگویید از شنبه شروع می کنم بلکه از فردا شروع کنید. نتیجه عالی خواهید گرفت. من خودم زمان استفاده از فضای مجازی را یادداشت کردم بعد متوجه شدم چیزی حدود سه ساعت و ربع مشغول بودم و به همین دلیل از کارهای مهم دیگری که داشتم غافل می ماندم. بعد با شناختی که بدست آوردم زمان آن را کمتر کردم و به کارهای مهم تری که داشتم پرداختم. جریان غذاخوردن هم همین است اگر زرنگ باشید سه هفته دیگر هم ادامه می دهید و نسبت به خود شناخت کامل پیدا می کنید و تغییر عادت را شروع خواهید کرد. حتما این تمرین ها را انجام دهید چون نتایج آن زندگی تان را تغییر خواهدداد.

 تشخیص و ثبت عادت ها

تمرین تشخیص و ثبت عادت ها برای تناسب اندام

همین الان دفترچه  و خودکار بردارید. همیشه این دفترچه را با خود ببرید. حالا باید یکی از عادت های خود را بنویسید که آن هم خوردن است. اگر بخواهید چند کار را همزمان انجام دهید نمی شود و باید بی خیال تغییر شوید. حالا رفتار خوردن را برای یک هفته در نظر بگیرید. خوردن آدامس، پاستیل، یک قاشق شله زرد و کمی نوشیدنی را هم بنویسید. هیچ چیزی را از قلم نیاندازید.

بالای برگه ثبت رفتار خوردن را بنویسید و حتی یک لیوان آب را هم یادداشت کنید. در این موارد به حافظه خود  اعتماد نکنید چون آدمیزاد ذاتش با فراموش کردن عجین شده است. بالای صفحه تاریخ یادداشت را ثبت کنید. بعد جدولی با سه ستون بکشید. ستون اول موقعیت، ستون دوم احساس و ستون سوم را رفتار ( همان چیزی که خوردید) نامگذاری کنید. کار با جدول بسیار ساده است. به کمک آن می توانید شرایط و موقعیت هایی که بیشتر می خورید را شناسایی کنید و کنترل لازم را داشته باشید. مثلا ممکن است به دلیل جر و بحث در محل کار به سراغ جعبه شیرینی بروید و باید یادتان باشد که چرا شیرینی خوردید. سریع این کار را یادداشت کنید. یا هنگام جر و بحث با دیگران و احساس عصبانیت ۴ تا شکلات مغزدار خوردید. بقیه شرایط را هم به این روش بنویسید.

بعد از یک هفته از کارهایی که انجام دادید تعجب می کنید. بخش های گم شده پازل را پیدا می کنید و نسبت به رفتارها آگاه می شوید و متوجه خواهید شد که شما تنها با آب خوردن چاق نشده اید.

 تشخیص و ثبت عادت ها

امتیاز کاربرها
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*