نقشه راه تغییر؛ سبک زندگی سالم چیست و چه نقشی در زندگی ما دارد؟

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ سبک زندگی سالم چیست و چه نقشی در زندگی ما دارد؟
سبک زندگی سالم

ما آدم ها الگوی منحصر به فردی از خصوصیات، رفتارها و عادتها را در خودمان پرورش می دهیم که به آن سبک زندگی می گوییم. تمام کارهای ما به وسیله سبک زندگی شکل می گیرد و چارچوب رفتارهای بعدی ما را هدایت می کنند. مثلا دو خانواده را در نظر بگیرید. خانواده اول اهل ورزش کردن هستند. هر عضو خانوده مشغول فعالیت مشخصی است و جزیی از برنامه ثابت زندگی شان شده است. حتی در یک روز تعطیل هم فعالیتی مثل کوه نوردی و … را انتخاب می کنند اما خانواده دوم فعالیت فیزیکی پایینی دارند و اصلا اهل ورزش کردن نیستند. این خانواده برای تفریح هم خوردن تنقلات با تماشای فیلم را  به کارهای دیگری ترجیح می دهند.

سبک زندگی در بخش های دیگری از زندگی نیز اثر می گذارد مثلا وقتی به شهرهای مختلف سفر کنیم معماری خانه ها به ویژه بافت سنتی آنها با محل سکونت خودمان تفاوت دارد. اگر به کشورهای دیگری هم سفر کنید این تفاوت ها را در معماری آنها نیز مشاهده می کنید. همچنین وقتی برای مهمانی دعوت می شوید با دقت که نگاه کنید متوجه می شوید وسایل و چیدمان لوازم خانه ها بسیار تفاوت دارند.

نقش سبک زندگی در انتخاب افراد

نقش سبک زندگی بسیار گسترده تر از این موارد است و حتی در انتخاب افرادی که با آنها در ارتباط هستیم، اثر می گذارد. مثلا فردی بسیار شوخ طبع و دیگری جدی یا همیشه غمگین است و یا شخص دیگری اهل گردش و خرید است. مهم تر اینکه سبک زندگی، پوشش لباس، آرایش ظاهری، نوع صحبت کردن، برقراری ارتباط با دیگران، انتخاب کتاب برای مطالعه و برنامه ریزی برای اوقات فراغت  را تحت تاثیر قرار می دهد. سبک زندگی نفوذ بسیار زیادی دارد اما می توانیم روی بخش هایی که کنترل دست خودمان است تغییر ایجاد کنیم و مسیری درست را برای رسیدن به هدف مان انتخاب کنیم.

هر شخصی سبک زندگی مختص به خود را دارد و رفتارهایش بر اساس همان شکل می گیرد. مثلا فردی را در نظر بگیرید که به سلامت خود اهمیت می دهد. این فرد برای سلامت چه کاری انجام می دهد؟ چه سبک زندگی را انتخاب می کند؟ چه جنبه هایی از زندگی را برای افزایش سلامت تغییر می دهد؟  اگر شما در موقعیت این فرد قرار داشتید برای حفظ سلامتی تان چه کاری انجام می دادید؟ چند لحظه خوب فکر کنید ببینید چه راهکاری به ذهنتان می رسد.

سبک زندگی سالم

نقش خواب، تغذیه و ورزش در سلامت بدن

خواب از مهم ترین بخش های زندگی است که پژوهش های علمی نیز آن را اثبات کردند اما برخی افراد فکر می کنند اگر بخوابند وقت خود را هدر دادند. این افراد ساعت های بیداری شان را افزایش می دهند. برخی هم هستند که خیلی کم خواب هستند و یکسری دیگر هم آنقدر زمان خواب شان زیاد است که وقتی از خواب بیدار می شوند بدنشان خسته است.

خواب کافی برای بدن ضروری است و ما برای شارژ مجدد و داشتن نیروی کافی در طول روز به آن نیاز داریم. مغز هنگام خواب محیط خود را از مواد زاید پاکسازی می کند و بدن نیز به تنظیم بخش های دیگر می پردازد یکی از این آنها کنترل اشتها است.

تغذیه یکی دیگر از بخش های مهم در سلامت است. تغذیه کامل سبب شادابی، تندرستی، طول عمر و کاهش ناتوانی و بیماری می شود. همچنین تغذیه خوب به کاهش و تثبیت وزن کمک می کند. رژیم غذایی سالم به فعال ماندن بدن برای طولانی مدت کمک و امکان زندگی سالم را فراهم می کند.

ورزش نیز برای حفظ قدرت بدنی متناسب با شرایط سنی و افزایش متابولیسم بدن برای رسیدن به کاهش وزن و سلامت لازم است. زندگی ماشینی امروزی سبب شده است که سوخت و ساز بدن پایین بیاید یعنی غذاهای مصرف شده به انرژی تبدیل
نشوند. در نتیجه کالری سوزانده نمی شود و وزن افزایش پیدا می کند اما باید چه کار کرد؟ با انجام ورزش و ایجاد عادت های ریز می توانیم متابولیسم بدن خود را افزایش دهیم و به تناسب اندام برسیم.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

نیوشا ۲۴ شهریور ۱۳۹۹

چگونه میتونیم سبک زندگی خودمونو به سبک زندگی فعال تبدیل کنیم با وجود این بیماری کرونا ؟

کارشناس به اندام ۲۵ شهریور ۱۳۹۹

نیوشای عزیز، لازم نیست برای تحرک از خونه بیرون برید هرگونه فعالیت و خودداری از بی تحرکی به فعال شدن سبک زندگی شما کمک می کنه. علاوه بر کارهایی مثل گلکاری در باغچه که بهتون انگیزه می ده و یا بازی های دسته جمعی با اعضای خانواده می تونید از برنامه های ورزشی که در خانه میشه انجام داد بهره ببرید