افزایش طول عمر با تزریق خون جوان‌ها به افراد پیر

سال‌ها قبل شاید بسیاری از افراد به این موضوع فکر می‌کردند که چقدر خوب می‌شد اگر مثلا با تزریق خون یک فرد جوان به انسان مسن، موجب افزایش طول عمر او می‌شدیم. این رویا دور از تحقق نیست. اما آزمایش روی موش‌ها نتیجه‌ی جالبی در این مورد نشان داده است. به گزارش سلامت نیوز یک […]

افزایش طول عمر با تزریق خون جوان‌ها به افراد پیر
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 1329

تاریخ انتشار

سال‌ها قبل شاید بسیاری از افراد به این موضوع فکر می‌کردند که چقدر خوب می‌شد اگر مثلا با تزریق خون یک فرد جوان به انسان مسن، موجب افزایش طول عمر او می‌شدیم. این رویا دور از تحقق نیست. اما آزمایش روی موش‌ها نتیجه‌ی جالبی در این مورد نشان داده است.

به گزارش سلامت نیوز یک مطالعه جدید که در آن موش‌های پیر و جوان با جراحی به یکدیگر پیوستند و به مدت سه ماه گردش خون مشترک داشتند، نشان داد که موش‌های پیر از نظر طول عمر سود قابل توجهی از این خون مشترک نبردند در مقابل، موش‌های جوانی که در معرض خون حیوانات مسن قرار گرفتند، در مقایسه با موش‌های سن خود که گردش خون مشترک با سایر موش‌های جوان داشتند، به طور قابل‌توجهی طول عمرشان کاهش پیدا کرد.

پارابیوز هتروکرونیک یک ابزار تحقیقاتی است که برای ارزیابی تأثیر اندام‌ها و فاکتورهای منتقله از خون بر حیوانات جوان و پیر استفاده می‌شود. اگرچه پارابیوز کمتر از تبادل مستقیم خون قابل کنترل است، اما پارابیوز مدلی از تقسیم خون بین دو حیوان متصل شده به هم از لحاظ جراحی است.

ایرینا پیشل، از دانشگاه تاراس شوچنکو، در کیف، اوکراین، و نویسندگان همکارش از پارابیوز هتروکرونیک در اتصال بین موش‌های پیر و جوان و گروه کنترل هم‌زمان به مدت سه ماه استفاده کردند. آنها سپس ارتباط میان این حیوانات را قطع کردند و تأثیرات اتصال خونی آن ها بر پلاسمای خون و طول عمر این حیوانات را بررسی کردند.

افزایش طول عمر و ارتباط آن با خون افراد

محققان می‌گویند: قوی‌ترین و جالب‌ترین نتیجه این مطالعه، کاهش قابل‌توجه در طول عمر موش‌های جوان از جفت‌های پاربیوتیک هتروکرونیک است. این داده‌ها از این فرضیه حمایت می‌کنند که خون پیر حاوی عواملی است که می‌توانند باعث پیری در حیوانات جوان شوند. در واقع مهمترین دستاورد این تحقیق این است که یافتن و سرکوب کردن انتخابی تولید عوامل پیری در ارگانیسم می‌تواند زمینه تحقیقاتی کلیدی برای افزایش عمر باشد.

دکتر ایرینا کانبوی، پروفسور کالج مهندسی، در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، می‌گوید: «این تحقیق در تلاش برای پاسخ به این سؤال است که آیا خون جوان یا پیر، طول عمر را کنترل می‌کنند، این سئوال در طی سال ها به کرات مورد بحث قرار گرفته است . همچنین در این مطالعه تلاش شده تا مشخص شود آیا پارابیوز هتروکرونیک اثرات ماندگاری دارد و اگر چنین است، روند همراه شدن خون های پیر و جوان به جوانسازی می انجامد یا پیری؟ کار تحقیقاتی تیم پیشل نشان داد که طول عمر و سن متوسط موش‌های پیر پس از پارابیوزه شدن به موش‌های جوانتر اصلا افزایش نمی‌یابد. در مقابل، حیوانات جوانی که از لحاظ خونی به موش‌های پیر متصل شده‌اند، حتی پس از قطع این ارتباط، عمر کوتاه‌تری می یابند.»

این کشف در تعیین جهت دقیق برای رویکردهای بالینی ضد پیری و در ارائه شواهد علمی کلیدی علیه قدرت فاکتورهای خونی جوان در یک ارگانیسم سالخورده مهم است.

دکتر شیتکف از مرکز مطالعات برکلی هم گفته است:« نتایج این تحقیق به طور دقیق از گزارش قبلی منتشر شده توسط این گروه پیروی می کند که تزریق پلاسمای خون جوان به موش های مسن طول عمر آنها را افزایش نمی دهد.»

یک نکته مهم: پروفسور پیشل این مطالعات را به عنوان رئیس بخش دانشگاه ملی تاراس شوچنکو کیف انجام داد، اما مقاله را به عنوان پناهنده ناشی از جنگ با داده های جمع آوری شده قبل از شروع جنگ نوشت. چنین مطالعات مهمی با جنگ اوکراین قطع شده است و امیدواریم که مطالعات این گروه به زودی ادامه پیدا کند و دستاوردهای بیشتری داشته باشد.

منبع: +

افزایش طول عمر با تزریق خون جوان‌ها به افراد پیر - 3 - افزایش طول عمر - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*