نقشه راه تغییر؛ تثبیت عادت های درست خوردن (۱)

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ تثبیت عادت های درست خوردن (۱)
تثبیت عادت ها

تثبیت عادت ؛ همانطور که در جلسات قبلی عادت ها را شناختیم و عادت جدیدی را برای خودمان انتخاب کردیم اکنون در این جلسه یاد می گیریم چگونه آن را تثبیت کنیم؟

ایجاد و حفظ عادت های جدید کار راحتی نیست اما امکان پذیر است. با تمرین و تکرار روزانه به مدت سه هفته امکان بیشتری وجود دارد که عادت جدید را به صورت یک کار روزانه انجام دهید. برای شروع مطمئن شوید حداقل روزی یک بار به آن توجه می کنید تا بعد از گذشت مدتی بدون فکر،  ناخودآگاه آن را انجام دهید.

۶ راهکار برای شکل گیری عادت های خوب وجود دارد که  ۳ راهکار را برایتان توضیح می دهیم و با استفاده از آنها  یاد می گیرید عادتهای جدید را تقویت و تثبیت کنید.

تثبیت عادت ها

راهکار اول تثبیت عادت ها : آمادگی

شاید برای شما هم خیلی اتفاق افتاده باشد که تصمیم به انجام کاری گرفتید اما چون وسایل لازم را ندارید از انجامش منصرف شدید.  مثلا می خواهید باشگاه بروید اما یادتان می آید که لباس هایتان نشسته است یا فراموش کردید که کجا گذاشتید یا اینکه کفش هایتان در جا کفشی باشگاه نیست کلاس شروع شده است اما شما هنوز آماده نیستید همان لحظه می گویید اشکالی ندارد و از فردا شروع می کنم در حالی که روزهای دیگر هم همین طور خواهید بود.

همیشه با خود می گویید که تنقلات نمی خورم و رژیم را رعایت می کنم اما هنگام گرسنگی هر خوراکی مضر و پرکالری مثل کیک، چیپس و … را پیدا کنید می خورید یا اینکه از امروز می خواهید روزی دو صفحه کتاب بخوانید ولی هنگام خواب یادتان می آید که فقط با موبایل کار کردید و کتابی نخواندید. اکنون در این شرایط چه کاری باید انجام داد؟

برای ایجاد کردن هر عادتی باید لوازم مورد نیاز آن را آماده کنید مثلا از شب قبل آن را مقابل چشمتان بگذارید تا برای انجام ندادن آن بهانه نداشته باشید یا در داخل کیف و میز محل کار خوراکی های سالم مثل میوه قرار دهید تا دیگر سمت خوراکی های ناسالم نروید.

هر زمان تصمیم گرفتید کتاب بخوانید موبایل را در حالت بی صدا قرار دهید و کتاب را در جای بگذارید که دائم آن را ببینید. حتی وسط کتاب را مداد قرار دهید تا خواندن برایتان راحت تر شود. پس اولین قدم برای شکل دادن و تقویت عادت این است که خود را آماده نگه دارید تا بهانه نداشتن شرایط رو نداشته باشید

تثبیت عادت ها

راهکار دوم تثبیت عادت ها : افزودن

دومین قدم اصل افزودن است. یعنی چی؟ یعنی به جای اینکه فکر کنید من نمی توانم چیپس، نوشابه و فست فود بخورم به مواد غذایی که می خورید فکر کنید حتی جایگزین شان کنید. مثلا غذاهای ازاد، دوغ محلی، غذاهای سالم و کم چرب و مغزیجات بخورم. به جای تمرکز روی غذاهایی که نباید بخوریم به چیزهایی فکر کنید که می توانید به زندگی اضافه کنید. مثلا به این فکر کنید اگر به وزن ایده آل برسید چه اتفاقی در زندگی می افتد؟چه چیزهایی به زندگی اضافه می شود؟ سلامتی، تحرک بالا، خرید لباسای متنوع و چیزهای دیگر؛ یعنی به جای تمرکز روی کاهش وزن به خوبی های بعد از آن فکر کنید

تثبیت عادت ها

راهکار سوم تثبیت عادت ها : قول دادن

سومین قدم قول دادن به دوستان، همکاران یا کسانی که شما را هرروز می بینند. شاید بگویید این کار چه فایده ای دارد؟ وقتی یک یا چند نفر در جریان روند کاهش وزن باشند رفتار خوردن را کنترل می کنند و مراقب هستند که اشتباه نکنید.  مثل چالش های فضای مجازی که در استوری فرد به دنبال کننده هایش می گوید تا رسیدن به تناسب اندام از خوردن غذاهای مضر و خوراکی‌های پرکالری صرف نظر می کنم آیا شما با من همراه می شوید؟ یا اینکه هشتک نه به غذا های مضر و چهل روز با گیاه خواری  است. با این کار دیگر از غذاهای فست فود عکس نمی گیرید و مدل پست ها عوض می شود.

از الان در نظر بگیرید که به چه کسی می خواهید بگویید که رژیم هستم و غذای سالم می خوریم. در این جلسه سه روش راحت و مفید را یاد گرفتیم انشالله در جلسه بعدی سه مورد دیگر هم اضافه می شود.  با ما همراه باشید.
تثبیت عادت ها

امتیاز کاربرها
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*