نقشه راه تغییر؛ غلبه بر شکست

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر؛ غلبه بر شکست
غلبه بر شکست

غلبه بر شکست ؛ اگر هفت بار زمین خوردی، برای هشتمین بار برخیز!

ضرب‌المثل ژاپنی می گوید: «اگر هفت بار زمین خوردی، برای هشتمین بار برخیز». همه خوب می دانیم که شکست ها « درد» دارند. به همین است که تلاش می کنیم تا با شکست روبه رو نشویم. گاهی اوقات تاثیر شکست تا مدت ها در ذهن باقی می ماند و خیلی آزار دهنده است به حدی که سبب می شود در کارهای دیگری همانند مانعی بر سر راه باشد.
هنگام مواجه با شکست باید راه حل های ممکن را بررسی کنید. این کار سبب می شود روش جدیدی را برای ادامه راه بیابید. در حقیقت، شکست بخش ضروری از رسیدن به هدف ها است. بهتر است بدانید شکست همیشه بد نیست و گاهی لازم است.

هرگونه دلیلی برای شکست نشانه درد و ناراحتی حاصل از آن است. به سختی می توانید خوبی های آن کار را ببینید. در این موقعیت ها غلبه بر شکست برای رسیدن به اهداف و آرزوها دشوار می شود. روش های زیادی برای غلبه بر شکست وجود دارد اما همه نیازمند ایجاد تحول اساسی در طرز فکر است. باید از تجربه های گذشته استفاده کنید و فکرتان را درست هدایت کنید. دانه های موفقیت را بکارید تا در آینده محصولی را که می خواهید برداشت کنید.

غلبه بر شکست

راهکارهای غلبه بر شکست

در ادامه به این نکته می پردازیم که شکست همیشه بد نیست. پس از آن راهکارهای غلبه بر شکست را مرور خواهیم کرد:

۱٫ برای پروانه شدن باید از پیله خود بیرون بیایید

نا برده رنج گنج میسر نمی شود                     مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد  (سعدی شیرین سخن)

ما آدم‌ها در دنیای امروز دوست داریم سریع به هدف اصلی برسیم. چیزهای مورد علاقه مان را با کمترین تلاش می خواهیم. وقتی هرچیزی را بدون تلاش بدست می آوریم پس چرا صبر کنیم؟! خرید وسایل به صورت اینترنتی سبب شده است تحمل‌ و تلاش برای هر چیزی کمتر شود. بنابراین عجیب نیست شکست تا این اندازه آزاردهنده باشد. بعضی افراد اصلا طاقت شنیدن کلمه «نه» را ندارند اما چگونه شکست را تحمل می کنند؟! برای مثال زمانی که ماشین را از کارواش می گیرید همان روز باران می بارد یا چند کبوتر ماشین را هدف قرار می دهند یا اینکه طولانی مدت در صف ایستادید اما نوبت به شما که رسید نان تمام شده است.

آنقدر به دریافت نتیجه سریع عادت کردیم که درک نمی کنیم برای رسیدن به هدفی چقدر تلاش و پشتکار لازم است. رسیدن به مقصد زمان زیادی لازم دارد اما در مسیر هدف شخصیت فرد ساخته می شود و به خود شناسی می رسد حتی شاید معنای عمیق تری در زندگی مان بدست بیاوریم.

۲٫ از افراد منفی باف دوری کنید

ذهن انسان برای رهایی از درد و ناراحتی، بی‌وقفه کار می‌کند و خستگی ناپذیر است. در حقیقت هر کاری می کند تا از هر نوع دردی در هر اندازه جلوگیری کند. بخشی از رنج و عذاب شکست مربوط به افراد دیگری است که به شما می‌گویند:
«من به تو می‌گویم که چنین است» یا «تو باید به حرف من گوش می‌دادی» و «وقتی در اوج موفقیت بودید، بهترین کار این بود که کنار بکشید».

افراد منفی‌باف همیشه با تمام توان در اطراف‌تان هستند تا از شما انتقاد کنند. به آنها گوش ندهید. حرف‌ها و بهانه هایشان را نشنیده بگیرید تا بتوانید به شکست به چشم تجربه ارزنده نگاه کنید. مشغول کار خود باشید و از برخورد با این افراد دوری کنید. یادتان باشد همیشه کسانی هستند که از شکست‌های شما خوشحال می شوند اما دوستان واقعی هم دارید که پیروزی‌هایتان را جشن می‌گیرند و با تشویق هایشان انگیزه می گیرید که به هدف برسید.

به قول سعدی:

تا توانی می گریز ازیار بد                        یار بد بدتر بود از مار بد

مار بد تنها تورا برجان زند                       یا ربد برجان و بر ایمان زند

۳٫ به خاطر داشته باشید که شکست مقدمه ای برای پیروزی است

هرچند شکست دشوار است اما زمان خوبی برای جست‌وجوی نشانه‌هاست زیرا موفقیت سرنخ‌هایی دارد. دنبال آنها باشید تا پیدا کنید. در هر زمینه‌ای که تلاش می‌کنید و هر هدفی که دارید، دنبال کسانی بگردید که آنها را الگوی خود قرار دهید. سپس جست‌وجو کنید تا کلیدها را پیدا کنید. افراد موفق چه کارهایی انجام دادند؟ در چه مدتی به مقصد رسیدند؟ چند بار شکست خوردند؟

خداوند در قران کریم می فرمایند:« اِنّ مع العسر یسرا». مردم معمولا باور نمی‌کنند که بیشتر افراد موفق، بارها و بارها شکست خوردند اما مهم ترین وجه تمایز این است که هرگز دست از تلاش برنداشتند. این، بزرگ‌ترین تفاوت افراد موفق با افراد ناموفق است. افراد موفق روحیه سرسختی در تسلیم‌ناپذیری و پشتکار دارند.

غلبه بر شکست

۴٫ فراموش نکنید که شکست فرصتی برای تغییر است

گاهی وقت‌ها، شکست به خودی‌ خود دلیل ترس افراد نیست؛ بلکه این ترس از شکست است که آنها را از انجام کارها باز می‌دارد. غلبه بر شکست، فرصتی است تا ترس‌ها را کنار بگذارید؛ فرصتی برای تسلط بر میل درونی که می‌گوید: «فرار کن و در گوشه‌ای با خودت تنها باش».

الگوی درد – لذت (pain-pleasure paradigm) کاملا واقعیت دارد. ما همیشه برای اجتناب از ناراحتی و درد بیشتر از بدست آوردن لذت تلاش می‌کنیم. مثل کسی که غذا زیاد می خورد و سختی رژیم را تحمل نمی کند اما بعد از یک دوره سختی و تلاش به لذت خریدهای متنوع و دوست داشتنی می رسد یا دچار بیماری های ناشی از چاقی نمی شود و بدون خستگی تفریح می کند.

اگر بتوانیم این درک را بپذیریم و برای رسیدن به اهداف بر ترس ها غلبه کنیم حتما  دگرگونی و تغییر اتفاق می افتد. احساس شگفت انگیزی از نتیجه این تغییر به دست می آورید و رسیدن به اهداف را برای تمام عمر ممکن می سازد.

۵٫ شکست معلمی با تجربه است

آیا می دانید چرا علم پیشرفت می کند؟! چون مسیری که افراد قبل از ما رفتند را دوباره تکرار نکنیم و از شکست ها درس بگیریم. شکست باید فرصتی باشد تا از اشتباه ها تجربه کسب کنید. اگر بتوانیم از این دانش و تجربه بهره ببریم، مهارت کسب و به سمت جلو حرکت می کنیم در نتیجه اتفاقات جالبی می افتد. ما از راه‌های مختلفی از شکست‌هایمان درس می گیریم اما مهم است که واقع بینانه نگاه کنیم؛ درست مثل کسی که از بیرون به ماجرا نگاه می‌کند.

تمرین

از خودتان بپرسید چرا شکست خوردید؟ کدام قسمت را اشتباه کردید؟ چه کار متفاوتی را می توانستید انجام دهید؟ مشکل از کجا بوده است؟ به این دلیل شکست خوردید که از بخش مهمی غفلت کردید؟ ممکن است عادت غلط سبب شکست شود؟ نگاه تان را عوض کنید و از اشتباه ها عبرت و آگاهی کسب کنید تا دوباره آن را تکرار نکنید. مطمئن باشید تا زمانی که دست از کار و تلاش برندارید بر شکست غلبه می کنید و به آرمان‌هایتان خواهید رسید.

غلبه بر شکست

امتیاز کاربرها
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*