درمان دیابت با هیپوکسی؛ روش جدید دانشمندان

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ محققان دانشگاه پورتسموث انگلستان به شیوه‌ی درمان دیابت با هیپوکسی پی برده‌اند. این نوع درمان نوعی درمان جدید برای دیابت نوع ۲ است که با قرار دادن بدن در وضعیتی که اکسیژن کافی به آن نمی‌رسد، صورت می‌گیرد. ظاهرا با این روش در هنگام خواب می‌توان وزن کم کرد. […]

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 1177

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

مرسوم‌ترین درمان برای دیابت تنها موارد حفظ وزن متعادل، کاهش قند خون از طریق رژیم‌های غذایی سالم و ورزش را شامل می‌شوند.
میانگین امتیاز 5 از 5

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ محققان دانشگاه پورتسموث انگلستان به شیوه‌ی درمان دیابت با هیپوکسی پی برده‌اند. این نوع درمان نوعی درمان جدید برای دیابت نوع ۲ است که با قرار دادن بدن در وضعیتی که اکسیژن کافی به آن نمی‌رسد، صورت می‌گیرد. ظاهرا با این روش در هنگام خواب می‌توان وزن کم کرد.

دانستنی‌های دیابت نوع 2

دیابت نوع ۲ یک نوع بیماری مزمن است که بیشتر در افراد بالای ۴۵ سال مشاهده می‌شود و امروزه از هر ۱۰ آمریکایی ۱ نفر به آن مبتلا است. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که سلول‌ها دیگر واکنشی به انسولین یا همان هورمون تنظیم قند خون نشان نمی‌دهند.

این امر با بالا بردن سطح قند خون می‌تواند به شکلی منفی روی زندگی روزانه مبتلایان تاثیر بگذارد و همچنین در آینده می‌تواند برای سلامتی قلب و چشم آن‌ها خطراتی جدی را به همراه داشته باشد.

بهترین درمان دیابت نوع 2

گفتنی است که در حال حاضر مرسوم‌ترین درمان برای دیابت تنها موارد حفظ وزن متعادل، کاهش قند خون از طریق رژیم‌های غذایی سالم و ورزش را شامل می‌شوند. با این حال دانشمندان متوجه شده‌اند که عوامل و موانع بسیاری وجود دارند که بیماران دیابتی را از ایجاد تغییر در نوع زندگی‌شان باز‌می‌دارد و ظاهرا اینجا همان نقطه‌ای است که متد جدید محققان وارد عمل می‌شود.

کشف جدید دانشمندان

امروزه مطالعات متعددی نشان داده‌اند که هیپوکسی در تنظیم سطح قند خون و متعاقبا کاهش وزن تاثیر مثبتی دارد، البته دانشمندان درک کاملی از چگونگی سازوکار این فرایند در بدن ندارند، اما اینطور فرض می‌شود که هیپوکسی سبب سوختن کالری بیشتر و در نتیجه کاهش اشتها در افراد می‌شود، مواردی که می‌توانند برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ سودمند باشند.

اکنون نیز تیم حاضر در این تحقیقات که توسط «دکتر انت شفرد» رهبری می‌شود، به دنبال آزمایش این متد و شبیه‌سازی آن روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در شرایط کنترل شده است. این تیم برای دستیابی به درک بهتر از این فرایند در فاز اول مطالعات به حداقل ۱۵ داوطلب نیاز دارد که این بیماران می‌توانند از منزل هم در این تحقیقات شرکت کنند.

در این فاز از آزمایشات برای هر داوطلب یک چادر خواب فراهم می‌شود و آن‌ها باید طی دوره‌ای ۱۰ روزه، در دو مرحله داخل آن بخوابند. همچنین چادر مذکور که توسط تیم تحقیقاتی در منزل فرد راه‌اندازی می‌شود، قادر است تا سطح اکسیژن داخل خود را تنظیم کند.

این درمان آزمایشی در طول ۸ هفته انجام خواهد شد و شرکت‌کنندگان در این مدت همراه با پوشیدن ابزار هوشمند نظارتی و حفظ رژیم غذایی مناسب باید نمونه خون، ادرار و مدفوع خود را هم جهت تحلیل‌های بیشتر در اختیار محققان قرار دهند. همچنین ترکیب بدن و سطح قند خون هم بررسی می‌شود تا واکنش به هیپوکسی مشخص گردد.

به گفته دکتر شفرد انتظار می‌رود تا سال ۲۰۴۵ شمار مبتلایان به دیابت نوع ۲ در جهان به مرز ۷۰۰ میلیون نفر برسد، به همین دلیل یافتن روش‌های درمانی جایگزین موفق برای درمان یا مدیریت این بیماری اقدامی حیاتی به شمار می‌رود و امکانی برای بهبود زندگی روزمره افراد به وجود می‌آورد.

منبع: +

درمان دیابت با هیپوکسی؛ روش جدید دانشمندان - 3 - درمان دیابت با هیپوکسی - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*