رژیم کتوژنیک، کبد چرب و جنگ تخم مرغی

خانه » دسته‌بندی نشده » رژیم کتوژنیک، کبد چرب و جنگ تخم مرغی
رژیم در سال 1924 توسط دکتر راسل ویلدر به عنوان راه حلی غیردارویی برای درمان صرع ابداع شد.

رژیم کتوژنیک یکی از رژیم‌های معروف و پر سر و صدای این سال‌ها بوده و اهالی تغذیه و رژیم و سلامتی همگی اسمش را شنیده و احتمالا با رسمش نیز آشنایی دارند. این رژیم در سال 1924 توسط دکتر راسل ویلدر به عنوان راه حلی غیردارویی برای درمان صرع ابداع شد. رژیم کتوژنیک، بر پایه‌ی چربی‌سوزی است یعنی بدن را از حالت کربوهیدرات‌سوزی درآورده و به سمت کتوزیس شدن سوق می‌دهد. کتون مولکولی حاوی چربی است که در زمان نبودِ قند در بدن تولید می‌شود تا انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند.
در این رژیم مصرف انواع نان، برنج، غلات و هر ماده‌ی دارای نشاسته، فیبر و قند کاملا ممنوع است و فرد تنها مجاز است از مواد پروتئینی و پرچرب، انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ، انواع روغن و اندکی سبزیجات غیر نشاسته‌ای مثل اسفناج، کلم بروکلی و توت استفاده کند.

این رژیم که بیشتر خاصیتِ درمانی دارد در موارد خاص تجویز می‌شود و برای کاهش وزن معمولی توصیه نمی‌گردد. این رژیم یکی از راهکارهای رفع سندروم متابولیک و درآمدن از استپ وزنی شدید می‌باشد. همچنین به کنترل دیابت نوع 1، کاهش چربی دور شکم، درمان کبد چرب، تخمدان پلی کیستیک و بیماری‌های قلبی کمک می‌کند.

باید توجه داشت که رژیم کتوژنیک، رژیمی بسیار سخت‌گیرانه و محدودکننده است و تنوع غذایی پایینی دارد و اکثر افراد را دچار دلزدگی از رعایت رژیم می‌کند. ضمن اینکه محرومیت طولانی مدت از دایره‌ی نسبتا گسترده‌ای از مواد مغذی می‌تواند در بلندمدت برای فرد عوارضی در پی داشته باشد. کم‌آبی، گرفتگی عضلات، راش‌های پوستی و پوکی استخوان از جمله پیامدهای برنامه‌ی غذایی کتوژنیک است.
حتما این ضرب‌المثل را شنیده‌اید: وقتی جمعیتی دنبال کشف طلا بودند، یکی از فروش بیل پولدار شد.
داستان جنگ تخم‌مرغی کالیفرنیا شاید منبع الهام این ضرب‌المثل معروف باشد. با این تفاوت که کسانی نه از فروش بیل، بلکه از شکار تخم مرغ‌های دریایی در بحبوحه‌ی کشف طلا در سانفرانسیسکو سود زیادی کردند.
به بهانه‌ی رژیم کتوژنیک و مصرف زیاد تخم مرغ در این برنامه‌ی غذایی، گریزی می‌زنیم به جنگ تخم‌مرغی کالیفرنیا در سال 1848 که در پیِ تبِ کشف طلا در ایالت سانفرانسیسکو درگرفت. سودای پیدا کردن طلا، جمعیت زیادی را به این منطقه گسیل داشت و صنعت کشاورزی کالیفرنیا را با بحران جدید و بی سابقه‌ای روبرو کرد. همین موضوع باعث شد افراد سودجو چشم طمع به یکی از جزایر نزدیک کالیفرنیا بدوزند و با شکار تخمِ مرغ‌های دریایی، کمبود مواد غذایی را جبران و سود زیادی نیز به دست بیاورند. جزایر فارالون که مقصد شکارچیان تخم مرغ بود، از صخره‌های تند و تیز و صعب‌العبوری تشکیل شده بود و همین ویژگی، کار جویندگان تخم مرغ را سخت‌تر می‌کرد. در این جزایر هزاران گیله‌مات یا مور زندگی و تخم‌گذاری می‌کردند که با حمله‌ی گروه‌های مختلف تخم‌هایشان به غارت رفت و حتی جانورهای این منطقه هم از شکارچی‌های سودجو در امان نبودند.
پیدا کردن طلا، یافتن تخم مرغ و خوراکی و مواد غذایی و دعوا بر سر مناطق جزایر سرسخت فارالون، نزاع و درگیری‌های فراوانی را در این منطقه به وجود آورد که نهایتا با مداخله‌ی ارتش امریکا فروکش کرد و برداشت تخم مرغ از این منطقه ممنوع اعلام شد و صلح پس از سال‌ها به محیط زیست این جزایر و پرندگانش بازگشت.
این اپیزود علاوه بر بحث مفصل رژیم کتوژنیک، شامل داستانی جذاب و هیجان‌انگیز از جزایر فارالون آمریکا و سرگذشت جویندگان طلا و جنگ تخم‌مرغی نیز هست. پس اگر به رژیم کتوژنیک، داستانِ کبد چرب، قصه‌ی کشف طلا و جزایر فارالون علاقمند هستید این اپیزود مخصوص شماست.

5/5 - (1 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*