زنگ خطر سن تعویض مفصل زانو با رشد چاقی

خانه » اخبار » زنگ خطر سن تعویض مفصل زانو با رشد چاقی
چاقی، نقشی ویژه در پایین آمدن سن تعویض مفصل زانو دارد

به نقل از سیناپرس نتایج یک تحقیق جدید انجام شده توسط دانشمندان استرالیایی نشان می دهد که چاقی، نقشی ویژه در پایین آمدن سن تعویض مفصل زانو دارد و دلیل آن هم این است که چاقی به طور مستقیم بر روی بیماری آرتروز تاثیر می‌گذارد.

ارتباط عجیب چاقی با تخریب مفصل زانو

نتایج بررسی‌هایی دانشمندان استرالیایی نشان می‌دهد که بیش از نیمی از افرادی که برای بیماری استئوآرتریت یا همان آرتروز زانو، تحت تعویض مفصل قرار می‌گیرند، چاق بوده‌اند. بر این اساس، چاقی خطر انجام این عمل را در سنین پایین‌تر به ویژه در میان بانوان افزایش می‌دهد.
در این مطالعه که توسط متخصصان دانشگاه کوئینزلند استرالیا هدایت شده است، از داده‌های دفتر آمار برای بررسی سلامت ملی و انجمن ارتوپدی این کشور استفاده شده است. محققان دریافتند که از حدود ۵۶ هزار بیمار که به دلیل بیماری استئوآرتریت، عمل جایگزینی مفصل زانو انجام داده بودند، نزدیک ۶۰ درصد دارای عارضه چاقی تشخیص داده شدند.

یش از نیمی از افرادی که برای بیماری آرتروز زانو، تحت تعویض مفصل قرار می‌گیرند، چاق بوده‌اند.

یش از نیمی از افرادی که برای بیماری آرتروز زانو، تحت تعویض مفصل قرار می‌گیرند، چاق بوده‌اند.

شاخص توده بدنی (BMI) و خطر تعویض مفصل زانو

به گفته این پژوهشگران، خطر تعویض مفصل زانو برای بیماری آرتروز زانو به شاخص توده بدنی (BMI) فرد بستگی دارد. به گزارش سیناپرس؛ در تحقیق ما، زنان دارای اضافه وزن ۵۵ تا ۶۴ ساله ۱۷٫۳ برابر بیشتر از همتایان با وزن سالم خود تحت عمل تعویض زانو قرار گرفته اند. البته این درصد در مورد مردان چاق در همان گروه سنی، ۵٫۸ بود.
طبق یافته های فوق که در نشریه ANZ Journal of Surgery منتشر شده اند، بیماران چاق با بالاترین نسبت BMI در مقایسه با افراد با وزن طبیعی، به طور متوسط  در هنگام تعویض زانو هفت سال جوان‌تر بودند. کاهش وزن گام مهمی برای بهبود سیستم سلامت جهانی در این خصوص است.
محققان فوق می گویند: کاهش وزن متوسط به طور موثری علائم استئوآرتریت زانو را کاهش می دهد و بیماران چاقی که کاهش وزن ۱۰ درصدی داشتند، بهبود قابل توجهی را در درد و عملکرد خود تجربه کردند.
آن ها افزوده اند: بر اساس این تحقیق، پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۳۰، سالانه بیش از ۱۶۱ هزار تعویض زانو انجام شود. لذا اقدام فوری در سطح جهانی برای تغییر رویکرد افراد به سمت کاهش چاقی مورد نیاز است، در غیر این صورت ممکن است در آینده با بار فزاینده ای برای تعویض زانو مواجه شویم.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*