نقشه راه تغییر ؛ چراغ راهنمایی یادگیری از شکست ۱

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر ؛ چراغ راهنمایی یادگیری از شکست ۱
یادگیری از شکست 1

دیدگاه طرز فکر ثابت و رشد نسبت به موفقیت

افراد با طرز فکر ثابت به نتیجه کارشان اهمیت می دهند و همیشه خود را با افراد موفق مقایسه می کنند. این کار سبب می شود که انگیزه کافی برای تلاش بیشتر نداشته باشند. افراد با طرز فکر ثابت زمانی احساس موفقیت می کنند که بدون تلاش چیزی را بدست بیاورند. چون در غیر این صورت فکر می کنند باهوش نیستند و علاقه ای نسبت به کارکردن ندارند.
در حالی که افراد با طرز فکر رشد معتقدند که آدماهای موفق به دلیل تلاش زیاد موفق می شوند و با هر بار تلاش کردن کمی پیشرفت می کنند؛ پس برای ایجاد یک موفقیت، کافیست با تمرین بیشتر مسیر عصبی قوی را برای خود بسازند. البته همه می دانند که موفقیت با تسلیم نشدن شکل می گیرد.

چگونه در مقابل مشکلات پیروز شویم؟

امروز می خواهیم یاد بگیریم چگونه همانند اسب سوار حرفه ای افسار مشکلات را به دست بگیریم؟ یعنی چگونه هنگامی که رژیم غذایی داریم شکست نخوریم.

اکثریت افرادی که رژیم می گیرند ممکن است به رژیم پایبند نباشند و این خیلی عجیب و نگران کننده نیست. همیشه یادتان باشد ما در بعضی کارها پیروز و از برخی دیگر مطالب جدید یاد می گیریم. شکست معنایی ندارد چون شکست ها فرصتی برای یادگیری هستند و شخصیت ما را می سازند البته اگر از آنها درست استفاده کنیم.

تصور کنید رژیم غذایی را شروع کردید که ناگهان به دلیل شنیدن اتفاقی ناخوشایند شروع به پرخوری می کنید و طبق برنامه پیش نرفتید و احساس شکست می کنید. در این موقعیت ها دو راه داریم. اول اینکه افسوس بخوریم و رژیم را رها کنیم یا اینکه یاد بگیریم چگونه از این مسئله به نفع خودمان استفاده کنیم. یاد بگیرید کلمه شکست را  از ذهن خود پاک کنید چون ما شکست نمی خوریم بلکه اشتباه می کنیم و همین اشتباه ها برای ما تبدیل به تجربه ناموفق می شوند. ما مشکل نداریم بلکه در زندگی با مسائلی برخورد می کنیم که باید برطرف شوند.

یادگیری از شکست 1

شیوه برخورد با مشکلات

شیوه برخورد با مشکلات را مثل چراغ راهنمایی در نظر بگیرید. این چراغ راهنمایی سه چراغ دارد که قرمز به معنای توقف، زرد یعنی احتیاط و امادگی و سبز به معنی حرکت است.

در مرحله اول وقتی با مانعی در رژیم غذایی روبه رو می شویم همانند زمانی است که به چراغ قرمز رسیدیم و اختلالی در رژیم به وجود آمده است. در چنین شرایطی باید سهم خودمان را از مشکلات قبول کنیم به همین دلیل مرحله اول را پذیرش
می گویند. باید به جای پیدا کردن مقصر و بهانه آوردن بپذیریم خودمان چه سمهی از مشکل مان داریم. عذاب وجدان هرگز سبب نمی شود که ما کمتر غذا بخوریم.

مرحله دوم این است که از اشتباهاتمان درس بگیریم و ببینیم چه شد که استرس گرفتیم و سراغ کارهای دیگر مثل یخچال رفتیم. مرحله سوم تطبیق و سازگاری با شرایط است تا اگر باز هم چنین اتفاقی پیش آمد یاد بگیریم چه کاری به غیر از غذاخوردن انجام دهیم.

پیش نیازهایی برای مقابله با مشکلات

اگر می خواهیم هنگام روبه رو شدن با مشکلات شکست نخوریم باید پیش نیازهایی را یاد بگیریم. اگر این پیش نیاز ها را رعایت نکنیم سه مرحله چراغ یعنی پذیرش، گرفتن درس و تطبیق اصلا کمکی برای حل مشکلات نمی کنند.

۱- زمان مشخصی را به مشکلاتتان اختصاص دهید

اکثر افراد به شکست ها فکر می کنند اما اینکه کجا و چه زمانی باشد خیلی مهم است. شاید زمان هایی مثل حمام کردن، پشت ترافیک و حین رانندگی، راه رفتن، مرتب کردن خانه یا میز محل کار و یا هنگام غذا خوردن باشد. این کار اصلا درست نیست و شاید با خود بگویید ایده های خوبی به ذهنم می رسد. حق با شماست ولی اگر بخواهید اصولی پیش روید باید زمان مشخصی را به آنها اختصاص دهید. منظورم از وقت مشخص این است که همه عوامل حواس پرتی مانند موبایل، اینترنت را حذف کنید. دقیقا مشکل را تحلیل و بررسی کنید تا به راه حل خوبی برسید. نکته مهم این است که برای درس گرفتن از مشکلات زمان خاصی نمی گذاریم و انتظار داریم بار دیگر تکرار نکنیم. پس با تمرکز کامل و صرف تنها ۳۰ دقیقه زمان آنها را تجزیه و تحلیل کنید.

۲- همه چیز را روی کاغذ بنویسید

اکثر افراد به مسئله نوشتن اهمیت نمی دهند چون در فرهنگ ما صحبت کردن اولویت دارد به همین دلیل ما عادت نداریم که افکارمان را بر روی کاغذ بنویسیم. این کار خیلی مهم است و بیشتر به آن توجه کنید. جدولی برای خود درست کنید و تمام مراحل را به ترتیب در آن بنویسید. مطمئن باشید با نوشتن برنامه منظم تری خواهید داشت و همه چیز در مقابل چشم تان قرار دارد و به راحتی نتیجه آن را می بینید.

۳- یک همراه خوب داشته باشی

خیلی از افراد بزرگ و موفق هنگامی که ایده ای دارند حتما یک نفر را با خود همراه می کنند. این همراه چه نقشی دارد؟! با همدیگر راه می روید و صحبت می کنید و جالب تر اینکه هنگام راه رفتن هورمونی ترشح می شود که کمک می کند بهتر و خلاقانه تر فکر کنید.  همچنین صحبت کردن با فرد دیگر دو خاصیت دارد:
الف) چون برای فرد دیگری با شفافیت بیشتری بیان می کنید. پس به درک عمیق تری از مساله می رسید که بسیار کمک کننده است.

ب) هر کسی می تواند همراه شما باشد و لازم نیست حتما متخصص باشد تنها کافی است به دقت به صحبت های شما گوش بدهد.

مراحل استفاده صحیح از شکست ها را به سه گام می توان تقسیم کرد که گام اول در اینجا بیان شده، که برای یافتن گام های دیگر می توانید مقاله ی بعدی را مطالعه کنید.

گام اول: پذیرش (چراغ قرمز)

۱- برای رسیدن به پذیرش به خودتان توقف دهید (ایست)

مغز انسان بدون آموزش از پذیرش مسئولیت ها فرار می کند و افرادی که این کار را انجام دهند به یادگیری و آموزش نمی رسند.

بنابراین فردی که مغزش آموزش ندیده است از پذیرش مساله فرار می کند یا بقیه را مقصر می داند تا بتواند مسئله را حل کند. روانشناسان به این رفتار مکانیسم دفاعی فرار می گویند. یعنی برای اینکه خود را درگیر مشکل نکند و اضطراب نداشته باشد دیگر آن را نمی بیند. اکثریت با جمله به من ربطی ندارد و خودش مقصر است، اصلا کی گفته؟ و به من چه؟ آشنا هستند.

یادگیری از شکست 1

۲- اگر اشتباهاتمان را نپذیریم چه اتفاقی می افتد؟

زمان حل مشکل را از دست می دهید، در جا می زنید و هیچی کاری نمی کنید. همچنین برای فرار از مسئله انرژی روانی زیادی را تحمل خواهید کرد. هر چه زمان بگذرد پذیرش شکست سخت تر می شود و به مرور دچار درماندگی آموخته شده می شوید. به دام چرخه اشتباه می افتید و شروع به خودخوری می کنید. در این موقعیت ها عزت نفس تان پایین می آید، انرژی خود برای ادامه کار را از دست می دهید، دچار خود بزرگ بینی می شوید، نارحت هستید، بهانه گیری می کنید، عصبی و طلبکار می شوید، ذهن تان همیشه درگیر است، منتظرید بقیه کمکتان کنند، چیزی یاد نمی گیرید و دوباره اشتباهایتان را تکرار می کنید. همچنین تضمینی وجود ندارد که در مسیر درست باشید.

برخی افراد نیز خودشان را به بدبخت عالم تبدیل می کنند. مسئولیت همه چیز را می پذیرند و خود را مقصر همه چیز می دانند. مثلا می گوید خواهرم غذا زیاد می خورد و اضافه وزن دارد تقصیر من است یا اینکه من مقصرم که غذای خوشمزه درست می کنم و همسرم اضافه وزن گرفته است یا من سرش را شلوغ کردم که فرصت ندارد به باشگاه برود. یاد بگیرید مسئولیت کارهایی را بپذیرید که در زندگی شما تاثیر دارد نه مسئولیت هر کاری که در دنیا اتفاق می افتد یا اتفاقاتی که به شما ربطی ندارد.

۳- چگونه متوجه شویم که مسئولیت کارهایمان را می پذیریم یا نه؟

تمرینی که خیلی کمک می کند تا بدانیم مسئولیت کارهایمان را می پذیریم یا نه این است که راحت عذرخواهی می کنید یا خیر؟ اصلا آخرین باری که عذر خواهی کردید چه زمانی بود؟؟ حواستان باشد عذرخواهی یک نمونه از پذیرش اشتباه های خودمان است.

۴- چرا برای کارهای اشتباه مان عذرخواهی نمی کنیم؟

  • آنقدر کم اشتباه می کنید که نیازی به عذرخواهی کردن نیست یا به ندرت اتفاقی می افتد که بخواهید این کار را انجام دهید. به همین دلیل عذرخواهی نکردید اما کم پیدا می شود که انسانی کم اشتباه کند.
  • شما آنقدر عزت نفس پایینی دارید که خود و ارزش هایتان را پایین می دانید. شما فکر می کنید اگر معذرت خواهی کنید کوچک می شوید.

۵- از کجا متوجه شویم کاری نیاز به معذرت خواهی دارد یا خیر؟

اگر اتفاقی از یک جنس، بیش از دو یا سه بار پیش بیاید به احتمال خیلی زیاد مشکل از ماست و جایی از کار ایراد دارد. اگر چیزی برای شما همیشه اتفاق می افتد به معنای مساله دار بودن یا عدم مهارت شماست مثلا من با همه دعوا می کنم؛ با پدر و مادرم، محل کار، خواهر، برادر و خیلی موقعیت های دیگر در حال دعوا کردن هستم. شاید با خود بگویید مردم مشکل دارند که آدم را عصبی می کنند اما با این جمع بندی مشخص می شود که مشکل از شماست.

پس سهم اشتباهم را بپذیرم. مسئولیت پذیر باشم. مسئولیت پذیری چیست؟ مسئولیت اضافه وزنم را بپذیرم. چگونه؟ یعنی رژیم را رعایت نمی کنید و اضافه وزن را گردن ارث و … می اندازید. بنابراین هیچ کاری نمی توانید برای اضافه وزن خود انجام دهید. یادتان باشد تا زمانی که سهم خود از مشکلات را نپذیرید چیزی یاد نمی گیرید.

تمرین

بنویسید از چه کسانی در زندگی تان باید عذرخواهی کنید ؟ از چه کسی باید عذرخواهی می کردید اما این کار را  انجام ندادید؟

یادگیری از شکست 1

۵/۵ - (۱ امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*