چاقی و رژیم های مکرر، عامل اصلی درماندگی آموخته شده

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » چاقی و رژیم های مکرر، عامل اصلی درماندگی آموخته شده
درماندگی آموخته شده

درماندگی آموخته شده ؛ چندبار تاکنون با خودتان فکر کردید که نمی توانید برای چاقی کاری انجام دهید؟ اندام مناسب دوست، خواهر و … را نگاه کردید و حسرت خوردید؟

شاید با خودتان زمزمه می کنید که چه شانسی دارند من که هرچه تلاش می کنم نتیجه نمی گیرم. آب هم بخورم چاق می شوم. هیچ وقت خانواده هم شرایط من را درک نکرد. مثلا هر وقت هوس شکلات می کنم همه نگاه می کنند یعنی خجالت بکش!! شاید آنها هم متوجه نشوند که تلاش هایت فایده ندارد. گاهی اوقات هم یاد صحبت های اطرافیان می افتید که می گویند چاق خوشحال باش و بی خودی خودت را اذیت نکن!! حتی خودت هم قبول داری که تلاش ها فایده ندارد و از این چاق تر نمی شوم. نتیجه این است که یا به تناسب اندام می رسید یا روز به روز چاق تر می شوید!!

هنگامی که در زندگی اتفاق بدی می افتد همه تلاش می کنند تا شرایط را درست کنند. مثلا ممکن است قبل از ازدواج چاق نبودید ولی بعد از ازدواج دیگر خودتان را در آیینه نمی شناسید یا اینکه از دوران نوجوانی اضافه وزن گرفتید و از مهمانی رفتن خجالت می کشید. با خودتان می گویید با این هیکل مهمانی بروم دیگران در مورد من چه فکری می کنند؟!

درماندگی آموخته شده

 

چه زمانی درماندگی آموخته شده اتفاق می افتد؟

زمانی که چندین بار برای هدفی تلاش کنیم و نتیجه نگیریم درگیر درماندگی آموخته شده می شویم. مثلا چندین بار تصمیم می گیرید که باشگاه بروید یا اینکه سس، نوشابه و سرخ کردنی را از لیست غذایی حذف کردید ولی باز هم لاغر نمی شوید.  وقتی فکر می کنید که کاری از دستتان بر نمی آید و لاغر نمی شوید دست از تلاش بر می دارید. اضطراب تان بالا می رود و برای کنترل آن به سمت یخچال و خوراکی هایش می روید.

با خودتان می گویید من که چاق هستم دیگه بدتر از این که نمی شود. در این مواقع از نظر ذهنی می پذیرید که لاغر نمی شوید و مغز آن را دریافت می کند.  اکنون می خواهیم در مورد درماندگی آموخته شده با شما صحبت کنیم و اینکه شما به روش درست یا به اندازه تلاش کردید و نتیجه نگرفتید.

افکار منفی مانند من نمی توانم سبب می شود از تلاش کردن دست بردارید و بی خیال شوید. نکته مهم این است افکار بر روی احساس اثر می گذارد. در حقیقت نحوه تفکر مسیر زندگی را مشخص می کند. وقتی چاقی را پذیرفتید خود را بی عرضه می دانید و از نظر ذهنی خسته می شوید. نسبت به همه چیز حتی رژیم گرفتن بدبین می شوید و تلاش تان هر روز کمتر می شود. ممکن است دچار افسردگی شوید و از هیچ چیزی لذت نبرید و تنها خوردن برایتان لذت بخش باشد. ممکن است میل تان به مصرف شیرینی، شکلات و غذاهای چرب بیشتر شود. اطرافیان هم با مشاهده این رفتارها بیشتر سرزنش می کنند. بنابراین چون در حالت درماندگی در کاهش وزن هستید ممکن است در موقعیت های دیگر هم احساس ناتوانی کنید و کم کم اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. حس قربانی شدن و پوچی به خود می گیرید.

فرض کنید چشمانتان بسته است و در یک باغ قدم می زنید باغ پر از چاه و چاله است که ناگهان در چاه می افتید چشمانتان را باز می کنید که اطراف خود را ببینید یک بیلچه جلوی پایتان قرار دارد. برای اینکه از چاه خارج شوید چه کاری انجام می دهید؟ تمام مراجعین در این موقعیت گفتند با بیلچه شروع به کندن می کنیم. شما هم همین فکر را کردید؟ بیلچه وسیله کندن است!! هر چه با آن کار کنید بیشتر پایین می روید.

جریان چاقی هم در زندگی همین است که در چاه چاقی می افتید به جای اینکه مشغول کندن آن باشید، اضطراب می گیرید. اول باید بپذیرید که اضافه وزن دارید سپس از یک متخصص کمک بگیرید چون خیلی وقت ها به تنهایی از عهده این کار بر نمی آیید.  همراه با رژیم غذایی باید افکارتان را نیز تغییر دهید چون افکار منفی آنقدر درگیرتان می کنند که دست از تلاش بر می دارید.

درماندگی آموخته شده

 

۱۲ راهکار برای غلبه بر درماندگی آموخته شده

 1. بپذیرید که اضافه وزن دارید و به صورت خود به خود، مصرف دمنوش و بدون برنامه نتیجه نمی گیرید.
 2. فکر کنید در گذشته چه کار سختی را به خوبی انجام دادید تکه کاغذی بردارید و همه را یادداشت کنید.
 3. به یاد بیاورید اگر یک بار در زندگی موفق شدید در این زمینه هم می توانید.
 4. کمال گرایی را کنار بگذارید چون یک شبه چربی دور شکم و کمر تشکیل نشده که خیلی سریع از بین برود. به مرور زمان به تناسب اندام می رسید. سعی کنید انتظارات خیلی سخت از خودتان نداشته باشید. رژیم غذایی و ورزش را با هم انجام دهید. حتما نتیجه می گیرید. پس امیدتان را از دست ندهید.
 5. از افرادی که منفی باف هستند فاصله بگیرید. ارتباطتان را با آنها کمتر کنید اگر هم کنارشان بودید به صحبت هایشان توجه نکنید و فکر کنید رادیو در حال خواندن است چون اگر این افراد بدانند صحبت هایشان چه حس بدی دارد هرگز این کار را نمی کردند.
 6. از زندگی لذت ببرید. ممکن است بگویید من از خوردن لذت می برم!! لذت هایی زیادی هستند که ارتباطی با خوردن ندارند. پس آنها را پیدا کنید.
 7. موسیقی غمگین گوش ندهید چون احساستان را منفی می کند موسیقی را گوش دهید که احساس خوب بودن کنید.
 8. برای رژیم تان خرید کنید. وسایلی مانند کیف، کفش، کلیپس و … بخرید که ارتباطی با چاقی و لاغری ندارد. هرگز به افکار منفی ذهن تان گوش ندهید.
 9. تنهایی سینما بروید. به راحتی میان وعده های رژیم را با خود ببرید و نیازی نیست به کسی جواب دهید. نگران نباشید آنقدر تاریک هست که کسی نمی بیند با خودتان چه آوردید. اگر هم کسی ببیند نگران نباشید چون شما را نمی شناسند و نظر دیگران هیچ اهمیتی ندارد.
 10. پیاده روی در هوای خوب حس و حالت را عوض می کند. تصور کنید همه آدمهای اطرافت نابینا هستند پس نگران نظراتشان نباشید. آدمها آنقدر که به خودشان اهمیت می دهند به شما توجه ندارند.
 11. استخر بروید تا ببینید آدمهای چاق تر از شما هم هستند. اگر وزنت زیاد است و پادرد دارید حتما استخر بروید چون برای تقویت مفاصل عالی است. اصلا به نگاه دیگران اهمیت ندهید چون آنها را نمی شناسید و برعکس!! همین که برای سلامتی و تناسب اندام تلاش می کنید یک دنیا ارزش دارد. مراقب باشید که درماندگی آموخته شده فقط احساس است و قرار نیست به آن عمل کنید. با تغییر رفتار احساس هم عوض می شود.
 12. کارهای هنری مورد علاقه را انجام دهید. قرار نیست اضافه وزن شما را فلج کند. اگر هم اهل هنر نیستید هنری که بعد از لاغر شدن در نظر دارید انجام دهید. حس خوب انگیزه بیشتری برای تغییر رفتار به شما می دهد.

 

امتیاز کاربرها
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*