نقشه راه تغییر؛ آشنایی با طرز فکر

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ آشنایی با طرز فکر
آَشنایی با طرز فکر

آشنایی با طرز فکر ؛ امروز می خواهیم درباره موضوع مهمی که سبب موفقیت شما در مسیر تغییر می شود صحبت کنیم. این موضوع طرز فکر یا MINDSET  نام دارد که کمک می کند خود را هرچه بهتر بشناسیم و تغییراتی را که می خواهیم، در زندگی ایجاد کنیم. شاید شما هم بخواهید بدانید چه تفاوتی میان کسانی که مسیر موفقیت را تا پایان دنبال می کنند با افرادی که نیمه آن را رها می کنند وجود دارد؟ پاسخ های مختلفی را پیدا کردم ولی هیچ کدام از این پاسخ ها قانع کننده نیست.

پاسخ هایی مثل:

تلاش آنها بیشتر است ____ جواب من: چرا بیشتر است؟

آنها خسته نمی شوند ____جواب من: چرا خسته نمی شوند؟ مگر می شود آدم در مسیر کاری خسته نشود.

آنها هدف دارند ________جواب من: مگر بقیه افراد تلاش نمی کنند و هدف ندارند؟!!

هیچ کدام از پاسخ ها قانع کننده نیست چون همه ما قدرت انتخاب داریم و همه به یک اندازه زمان (۲۴ ساعت ) داریم. همچنین افراد زیادی را مشاهده کردم که با وجود محدودیت های جسمانی به موفقیت های زیادی رسیدند. مدت زیادی به دنبال پاسخ این سوال ها بودم تا اینکه متوجه شدم اصلی ترین دلیل موفقیت یا شکست به نوع نگاه افراد نسبت به زندگی یا به عبارتی دقیق تر طرز فکر آنها بستگی دارد یعنی همان چیزی که موضوع بحث امروزمان هست.

آَشنایی با طرز فکر

چند مثال برای درک بیشتر آشنایی با طرز فکر

موضوع آشنایی با طرز فکر را با چند مثال بررسی می کنیم. اکثر افراد فکر می کنند برای سحری چه غذایی درست کنند؟ افطار چه غذای مغذی بخورند؟ برای وعده بعد چه غذایی بپزند؟ هنگام افطار چه نوشیدنی عطش را کم می کند؟ اگر امشب همسرم زولبیا و بامیه بخرد چه کاری انجام دهم؟ اگر مهمان بیاید چه غذای سالم و کم کالری درست کنم؟

برای هر کدام از این سوال ها هزاران پاسخ وجود دارد که به آن تفکر می گویند. تفکر زمانی مطرح می شود که انسان در هنگام روبه رو شدن با مسئله ای در فکر حل آن باشد. تلاش ذهن برای حل مساله و یافتن جواب آخر و استفاده از بهترین راه حل تفکر را ایجاد می کند. به زبان ساده تر فکر یعنی همان زمزمه های درونی و مسائلی که ما در طول روز  دائما روی آن تمرکز داریم.

طرز فکر چیست؟

تمام اتفاقاتی که در زندگی می افتد. تمام باورها، رفتارها، احساسات و عواطف ما تحت تاثیر طرز فکر است. مثلا اگر کسی اعتقاد داشته باشد که ادم های احمق تلاش می کنند اگر در موقعیتی برای رسیدن به موفقیت نیازمند تلاش باشد دست از ادامه دادن بر می دارد. چرا؟ چون تلاش کردن را برای افراد احمق می داند.

تصور کنید فردی باور عمیقی دارد که با تلاش بیشتر موفق می شود. این فرد برای رسیدن به موفقیت با تمام وجود تلاش می کند. همانند رکوردداران رژیم غذایی دکتر کرمانی که مسیر خود را ادامه می دهند و رژیم را نیمه رها نمی کنند. همه این تفاوت های بزرگ بین موفقیت و شکست و شادی و غم به طرز فکر بستگی دارد. طرز فکر افراد نسبت به خوشبختی یا بدبختی، سلامتی یا بیماری و موفقیت یا شکست آن ها اهمیت زیادی دارد.

آَشنایی با طرز فکر

طرز فکر موثر چیست؟

طرز فکر موثر، طرز فکری است که از منابع موجود ( زمان، انرژی و تلاش‌ ) برای ایجاد تغییرات مثبت استفاده می کند. نیازی نیست همه چیز را امتحان کنید و یا اینکه همه چیز تمام و کمال باشند بلکه باید از چیزهایی که دارید بهترین لذت را ببرید. زندگی ما بیشتر از آن چه فکر می کنیم تحت تاثیرِ طرز فکر ( نگرش یا مدل ذهنی) خود ما است. افراد از وقایع یکسان تحلیل های متفاوتی دارند و بر همین اساس متفاوت هم عمل می کنند.

بخش زیادی از طرز فکر تحت تاثیر خانواده و جامعه شکل گرفته است به طوری که  ما نقشی در آن نداشتیم اما خبر خوب اینجاست که ما انسانها بر خلاف حیوانات می توانیم طرز فکر و برداشت ها از یک رویداد و به همان نسبت رفتار را هم تغییر دهیم.

همه می دانیم که برای ساختن زندگی بهتر نیاز به تغییر بخشی از رفتارها داریم. مثلا خیلی از افرادی که بیماری های قلبی و عروقی دارند بهتر از هر کسی می دانند که باید یک سری از خوراکی ها را حذف کنید و با انتخاب تغذیه سالم زندگی بهتری داشته باشند.  شاید تغییر سخت باشد اما هرگز نشنیدیم که کسی بگوید ارزشش را نداشت.

 

تمرین

اگر به موضوع آشنایی با طرز فکر علاقه مند شدید، دفترچه ای که در آن عادت ها را نوشتید بردارید و شروع به نوشتن کنید. چه چیزی را بنویسید؟ هر وقت با خودتان فکر می کنید آنها را یادداشت کنید. تمام  زمزمه های درونی و افکاری که از صبح تا شب در ذهن حرکت می کنند را بنویسید. مثلا من هرگز لاغر نمی شوم چون چاقی من ارثی است. رژیم غذایی هیچ تاثیری در کاهش وزن من ندارد. من به دستورات رژیم پایبند نیستم. اگر آدم غذا نخورد ضعیف می شود و توان راه رفتن به خصوص در ماه رمضان را ندارد. از زمانی که به یاد دارم چاق هستم و لاغر هم نمی شوم. هیچ وقت نمی شود با فلانی صحبت کرد چون همیشه عصبانی است.

هر فکری که به ذهن تان می رسد بدون توجه به مثبت یا منفی بودنش با جزئیات کامل یادداشت کنید.  مثلا دوست دارم کارهای شخصی را با دقت و برنامه ریزی انجام دهم. دوست  دارم تغییری در اخلاقم ایجاد کنم ولی نمی دانم چه کاری انجام دهم. دوست دارم افکار منفی را از ذهنم بیرون کنم و به آینده امیدوارتر باشم. باید بدانید یادداشت کردن کمک می کند شما نسبت به افکار و خواسته هایتان آگاهی پیدا کنید و اولین قدم برای حل یک مشکل آگاهی نسبت به آن است.

آَشنایی با طرز فکر

امتیاز کاربرها
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*