نقشه راه تغییر؛ مسیر عصبی

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ مسیر عصبی
مسیر عصبی

چگونه عادتهای جدید خوردن در مغز جایگزین عادتهای قدیمی می شود؟

مسیر عصبی ؛ تصورکنید اگر عادتها نبودند چه اتفاقی می افتاد؟ مثلا هر روز برای رانندگی کردن مجبور بودیم همان انرژی، زمان و دقتی که هنگام امتحان گواهینامه صرف کردیم دوباره شروع کنیم و هر روز این کار تکرار شود. درصورتی که الان راحت و به طور خودکار همزمان آینه بغل را چک می کنید، راهنما می زنید، دنده عوض کرده و فرمان را به سمتی که می خواهید می چرخانید. حتی در موقعیت های خطرناک دچار استرس نمی شوید و به جای ترمز، پدال گاز را فشار نمی دهید.

اکنون چه چیزهایی سبب می شود عادت ها درست شوند؟ اصلا چرا عادت ها به وجود می آیند؟ مغز برای صرفه جویی در انرژی عادت ها را در خود شکل می دهد تا مجبور نباشد برای انجام هر کار تکراری و یادگیری انرژی صرف کند و تمام حواسش را در حالت آماده باش نگه می دارد. اما تکلیف عادت های غلط چه می شود؟ چرا هر کاری می کنیم موفق به تغییر آنها نمی شویم؟ چرا ناخواسته تکرار می شوند؟

تغییر عادت سخت اما امکانپذیر است چون ما با روش های اصلاح عادت های بد آشنا نیستیم دائما آنها را تکرار می کنیم یعنی روز از نو روزی از نو. در این شرایط دچار استرس و از دست خودمان ناراضی می شویم و دست از تلاش بر می داریم. چگونه این عادت ها به صورت قوی و محکم در مغز قرار می گیرند؟ چه اتفاقی در مغز می افتد که عادت ها در آنها ذخیره می شوند؟ با ما همراه باشید تا ببینیم چه چیزی در مغز اتفاق می افتد.

مسیر عصبی

عملکرد مغز انسان برای یادگیری چیزهای جدید چگونه است؟

مغز انسان متشکل از صد میلیارد سلول مغزی یا نورن است که به هم متصل هستند و هر کدام از این سلول های عصبی با ۱۰ هزار تا از سلول های دیگر در ارتباطند. وقتی شما به چیزی فکر می کنید یا احساسی را دارید و حتی کاری را انجام  می دهید، پیام رسان ها اطلاعات مربوط به آن فکر، احساس یا رفتار را با خودشان از سلولی به سلول دیگر منتقل می کنند و سبب ایجاد ارتباط در مغز می شوند؛ همین ارتباط سبب تقویت مسیر عصبی بین سلول ها می شود.

بین هر سلول، شکافی وجود دارد که وقتی می خواهیم چیز جدیدی را یاد بگیریم پیام رسان ها باید از این فاصله کوتاه بپرند. فاصله بین دو سلول مغزی بسیار کوتاه است اما برای پیام رسانی که برای اولین بار از آن عبور می کند سخت ترین کار دنیاست مانند بچه‌ سه ساله‌ای که می خواهد از روی جوی آب کوچکی بپرد و این کار برای اولین بار برایش خیلی سخت است اما هر بار که آن را تکرار می کند حرکت بعدی برایش ساده تر می شود. هر بار که کار یا مهارت جدیدی را یاد می گیریم مسیرعصبی مربوط به آن شکل می گیرد و هر چقدر آن فعالیت بیشتر انجام شود مسیر عصبی قوی تر و بادوام تر می شود. همچنین بعد از مدتی می توانیم هر زمان که خواستیم آن را انجام دهیم.

مسیر عصبی

عملکرد مغز انسان برای افزایش مهارت در چیزهایی که قبلا آموخته اید، چگونه است؟

مثلا قبلا با گوشی های قدیمی کار می کردید که امکانات محدودتری داشت و هر بار که می خواستید پیامی بفرستید یا تماس بگیرید باید از دکمه استفاده می کردید اکنون آن را با گوشی لمسی جابه جا کردید چه اتفاقی برای مغز می افتد؟ با این کار مسیرعصبی جدید در مغز ساخته می شود که بعد از  استفاده بیشتر از گوشی لمسی مسیر عصبی شکل گرفته فعال تر و قوی تر و مسیر قدیمی کمرنگ می شود. به صوری که دیگر کار کردن با گوشی های قدیمی برایتان مشکل می شود.  طبق برنامه رژیم ، ۳ وعده اصلی شامل صبحانه، ناهار، شام و ۲میان وعده ی صبح و عصر را دارید ولی با شروع ماه رمضان تعداد وعده‌های غذایی به افطار، شام و سحر تغییر می کند یعنی شما ناخواسته در حال ساختن عادت غذایی جدیدی برای خود هستید که مسیر عصبی جدید را برای معزتان به وجود بیاورید.

با گذشت زمان عادت های جدید در شما قوی تر و مسیر عصبی هم بزرگ تر می شود. در نتیجه روزه گرفتن نسبت به روزهای اول برای شما راحت تر می شود. در حقیقت بدون اینکه متوجه باشید رعایت رژیم جدید برایتان آسان تر می شود به طوری که بعد از تمام شدن ماه رمضان، برگشتن به رژیم روزهای عادی سخت می شود و تا مدتی فکر می کنید که روزه هستید و نباید چیزی بخورید ولی با گذشت زمان مسیر عصبی قدیمی مربوط به قبل از ماه رمضان یعنی ۵ وعده غذایی شما فعال تر و کم کم قوی تر می شود.

مسیر عصبی

تمرین

قلم و کاغذی بردارید و به دو سوال زیر پاسخ دهید تا به بهترین شیوه کمک تان کنیم.

۱- چه عادتی را می خواهید در خود تغییر دهید؟

۲- دوست دارید چه مسیر عصبی جدیدی برای خود بسازید؟

مسیر عصبی

۴٫۷/۵ - (۴ امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

محدثه ۱۸ خرداد ۱۴۰۱

ممنون ازتون کمک کننده بود❤

Shahin bahramivand ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

عالی بوود ممنونم آقای دکتر