نقشه راه تغییر؛ انعطاف پذیری عصبی

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ انعطاف پذیری عصبی
انعطاف‌ پذیری عصبی

انعطاف پذیری عصبی ؛ باور غلط در جامعه ما این است که نمی توانیم تغییر کنیم و همه چیز ارثی است. امروز می خواهیم بدانید که مغز قابل تغییر است و ما قربانی ژن ها و سلول های عصبی نیستیم.

انعطاف‌ پذیری عصبی

انعطاف پذیری عصبی چیست؟ 

آیا تا به حال شنیده اید که در جمع دوستان و خانواده به فردی بد اخلاق می گویند؟ یا اینکه او همیشه اینگونه است. به قول قدیمی ها با ده من عسل هم نمی شود او را خورد. این آدم قابل تغییر نیست. هیچ وقت نمی شود با این آدم حرف حساب زد. ( اخلاق او مثل پدرش هست) یا اینکه دائم با خود تکرار می کنید که از اول چاق بودم و خانواده ما همه خوش خوراک هستند. اضافه وزن مسئله ارثی در بین ما هست و با نفس کشیدن هم  اضافه وزن می گیریم.

این صحبت ها باورهای غلطی است که مغز شبانه روز تکرار می کند همانند نوشته های حک شده روی سنگ است و همه جا همراه مان هست. در حقیقت این باورها بهانه برای دست کشیدن از تلاش است. مسئولیت زندگی را نمی پذیرید و وراثت را مقصر اصلی می دانید اما خبر خوب برای تمام افرادی که می خواهند مسیر تازه ای را برای زندگی بسازند این است که مغز انسان از گهواره تا گور در حال تغییر و بازسازی است (باچی ریتا).

مغز قادر است در طول عمر چیزهای زیادی را یاد بگیرد و خود را با شرایط هماهنگ کند. به این کار مغز انعطاف پذیری یا (Neuroplasticity) می گویند. یعنی مغز توانایی تغییر و واکنش به محیط و تجربه های جدید را دارد. در حقیقت مانند نرم افزارهای موبایل و کامپیوتر قابل بروزرسانی است.

انعطاف‌ پذیری عصبی

توانایی مغز در یادگیری موضوعات جدید

همزمان با فکر کردن انسان به موضوع جدید ارتباطات جدیدی بین سلول های عصبی برقرار می شود. این ارتباطات به تجربه ها وابسته هستند و هرچه بیشتر تکرار شوند قوی تر و با هر تغییری بروز می شوند. این فرایند، فوق العاده فعال است و با افزایش همکاری بین دو نورون (سلول عصبی) این ارتباط ها تقویت می شوند و توانایی یادگیری افزایش می یابد. پس مغز می تواند مهارت های زیادی را یاد بگیرد. مثلا یادگیری زبان جدید، در شروع کار سخت است اما بعد از مدتی با تمرین و تکرار یاد می گیریم.

مثال دیگر در مورد کنترل هیجانات است. برخی افراد در هنگام کوچکترین مشکلات سریع عصبانی می شوند و داد و فریاد می کنند. بعضی از آنها می گویند نمی دانیم چه شد از کوره در رفتیم. کاش می توانستم تغییر کنیم اما از اول این طوری بودم.

خیلی از افراد قبل از آشنایی با مفهوم انعطاف پذیری مغز فکر می کنند که مغز همانند جعبه سیاه ناشناخته است و کنترلی بر روی آن ندارند و مغز به صورت اتوماتیک رفتارها و پاسخ های آنها را تعیین می کند ولی باید بدانید با یادگیری و مدیریت هیجانات در موقعیت های پرتنش می توانید احساسات را درست بیان کنید. مغز توانایی تغییرات جدید را دارد فقط پشتکار و تلاش هر فرد لازم است. در این مسیر نیازی نیست بدانید از کجا باید شروع کنید بلکه تصمیم به تغییر کافی است. برای دیدن تغییرات جدید در زندگی صبور باشید و به خودتان زمان بدهید.

۴٫۷/۵ - (۳۰ امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*