کشف جدید دانشمندان در مورد ویروس کرونا

مشخص شد که دانشمندان داتشگاه هوکایدو ژاپن یک پاسخ دفاعی جدید به سارس-کوو 2 کشف کرده‌اند که شامل گیرنده تشخیص الگوی ویروسی RIG-I است. تنظیم مجدد این پروتئین می‌تواند پاسخ ایمنی را در بیماران مبتلا به کرونا تقویت کند. بیشتر از یک سال از گزارش کووید-19 و درگیر شدن همه کشورهای جهان به این ویروس […]

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 3352

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

خبر جدید در مورد کرونا
امتیاز کاربرها

مشخص شد که دانشمندان داتشگاه هوکایدو ژاپن یک پاسخ دفاعی جدید به سارس-کوو 2 کشف کرده‌اند که شامل گیرنده تشخیص الگوی ویروسی RIG-I است. تنظیم مجدد این پروتئین می‌تواند پاسخ ایمنی را در بیماران مبتلا به کرونا تقویت کند.

بیشتر از یک سال از گزارش کووید-19 و درگیر شدن همه کشورهای جهان به این ویروس می‌گذرد. با این که واکسیناسیون جهانی کرونا نیز شروع شده است اما هنوز هم کشور‌هایی هستند که درگیر این ویروسند و واکسیناسیون خود را کامل نکردند. تحقیقات زیادی در زمینه درک این ویروس و ایجاد راهی برای درمان انجام شده است.

نتایج تحقیقات جدید درباره کنترل ویروس کرونا و سارس

همانطور که می‌دانید ویروس کرونا همه افراد به طور مساوی تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. خیلی از افراد درگیر این ویروس می‌شوند اما بدون هیچ مشکل خاصی دوران قرنطینه خود را می‌گذرانند. بعضی دیگر نیز هستند علائم شدیدتری ازخود نشان می‌دهند. دلیل این امر به طور کامل درک نشده و زمینه مهمی از تحقیقاتی در حال انجام است.

RIG-I یک مولکول بیولوژیکی است که ویروس‌های RNA را تشخیص داده و همانند سازی سارس-کوو ۲ را در سلول‌های ریه انسان مهار می‌کند.  یافته‌های دانشمندهای ژاپنی می‌تواند به پیش بینی نتایج درمان بیمار کرونایی کمک کند. این مطالعه در مجله نیچر منتشر شده است.

پاتوژن‌های میکروبی در بدن ما توسط پروتئین‌هایی به نام گیرنده‌های تشخیص الگو (PRR) شناسایی می‌شوند که باعث پاسخ‌های ایمنی به این عوامل بیماری‌زا می‌شوند. عفونت‌های ویروسی توسط زیرمجموعه PRR تشخیص داده می‌شوند. دانشمندان توجه خود را روی پروتئین RIG-I متمرکز کردند که متعلق به زیر مجموعه RGI-I است. این زیر مجموعه برای تشخیص و پاسخ به ویروس‌های RNA  مانند ویروس آنفلوآنزا بسیار مهم  هستند. دانشمندان ژاپنی با بررسی نقش این پروتئین متوجه شده‌اند که کمبود آنها در بدن باعث تکثیر ویروس می‌شود. آزمایش‌ها بیشتر تایید کرد که سرکوب تکثیر ویروس به RIG-I وابسته است.

یک مطالعه قبلی نشان داده است که بیان RIG-I در سلول‌های ریوی بیماران کرونایی تنظیم نادرستی می‌شود. دانشمندان با استفاده از سلول‌های ریوی اولیه از دو بیمار مبتلا به کرونا نشان دادند که این کاهش تنظیم RIG-I منجر به تکثیر ویروس پس از ۵ روز می‌شود. آن‌ها همچنین نشان دادند که درمان این سلول‌ها با اسید رتینوئیک تمام ترانس (ATRA) که بیان RIG-I را تنظیم می‌کند، عناصر ویروسی را به میزان قابل توجهی در سلول‌ها کاهش می‌دهد؛ علاوه بر این با استفاده از جهش‌های RIG-I، آن‌ها توانستند مکانیزمی را که RIG-I، سارس-کوو ۲ را سرکوب می‌کند، روشن کنند: دامنه هلیکاز، یک عنصر ساختاری در RIG-I، با RNA ویروسی تعامل کرده و یک ویروس را مسدود می‌کند، آنزیم مشتق شده مسئول تکثیر است.

این مطالعه یک حالت شناسایی ویروسی منحصر به فرد RIG-I را نشان داده است که همان مکانیسم دفاعی ضد سارس-کوو ۲ با سیگنالینگ واسطه با استفاده از RIG-I است، همچنین نشان داده شد که سطح بیان RIG-I یکی از پارامتر‌های بالقوه برای پیش بینی نتایج بیماری کووید-۱۹ است. برای کشف عوامل یا شرایط تعدیل کننده سطح بیان RIG-I باید کار بیشتری انجام شود و ممکن است منجر به استراتژی‌های جدیدی برای کنترل عفونت سارس-کوو ۲ شود.

کشف جدید دانشمندان در مورد ویروس کرونا - 5 - - اخبار

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

امتیاز کاربرها
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1400/03/09

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*