وبای غیر بومی باید کنترل شود؛ وبا پشت مرزهای ایران

این روزها زمزمه‌ی ورود وبای غیر بومی به ایران به گوش می‌رسد. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم شهید بهشتی و متخصص عفونی بر ضرورت جلوگیری از ورود وبای غیربومی به کشور تاکید کرده است. به نقل از ایلنا، «مسعود مردانی» عضو هیئت علمی دانشگاه علوم شهید بهشتی با اشاره به شیوع وبا در کشور عراق […]

در اواخر بهار و در اوایل تابستان بروز موارد انفرادی وبا در کشور ما اجتناب ناپذیر
5 از 5

زمان مطالعه 5 دقیقه

تعداد بازدید 894

تاریخ انتشار

این روزها زمزمه‌ی ورود وبای غیر بومی به ایران به گوش می‌رسد. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم شهید بهشتی و متخصص عفونی بر ضرورت جلوگیری از ورود وبای غیربومی به کشور تاکید کرده است. به نقل از ایلنا، «مسعود مردانی» عضو هیئت علمی دانشگاه علوم شهید بهشتی با اشاره به شیوع وبا در کشور عراق و خطر آن برای ایران اظهار کرد: در اواخر بهار و در اوایل تابستان بروز موارد انفرادی وبا در کشور ما اجتناب ناپذیر بوده و همیشه این بیماری در کشور وجود داشته است. وی افزود:‌ امسال با توجه به موارد ابتلای ثابت شده در عراق، افرادی که به این کشور مسافرت می‌کنند به ویژه زوار عتبات عالیات باید مراقب باشند که خود ابتلا نشده و این عامل را به کشور منتقل نکنند.

مردانی ادامه داد: این افراد اگر علائمی دارند فعلا از سفر به عراق اجتناب کنند و در صورت مراجعه به آنجا از خوردن آب آلوده و غذای غیر بهداشتی به صورت جدی خودداری کنند. وی تأکید کرد: اگر وبا وارد کشور شود، کنترل آن بسیار مشکل بوده و به همین دلیل باید بسیار مراقبت کنیم تا از ورود وبای غیربومی به ایران جلوگیری کنیم.

علت وبا چیست؟

وبا یک بیماری عفونی است که توسط باکتری‌هایی به نام ویبریو کلرا ایجاد می‌شود. آثار مهلک این بیماری نتیجه یک سم قوی به نام CTX است که توسط این باکتری‌ها در روده کوچک تولید می‌شوند. CTX وقتی به دیواره های روده وصل می‌شوند، جریان طبیعی سدیم و کلرید را مختل می‌کند.

وقتی باکتری‌ها به دیواره روده‌ی کوچک وصل می‌شوند، بدن شروع به ترشح آب به مقدار زیاد می‌کند که این مورد موجب اسهال و از دست رفتن سریع مایعات و نمک‌ها در بدن می‌شود. آب آلوده منبع اصلی عفونت وباست. مصرف میوه‌ها، سبزیجات و غذاهای خام نیز ممکن است حاوی باکتری‌های باشد که وبا را تولید می‌کنند.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به وبا هستند؟

هر فردی ممکن است به این بیماری عفونی مبتلا شود، اما افراد زیر بیشتر در معرض ابتلا به وبا هستند:

  • افرادی که از سطح پایین بهداشت برخوردارند؛
  • اعضای خانواده‌ی فردی که به وبا مبتلاست؛
  • افرادی که صدف خام مصرف می‌کنند؛
  • افرادی که دارای گروه خونی O هستند؛
  • افرادی که سطح اسید معده‌ی پایینی دارند.

راه اصلی انتقال وبا، آب و غذای آلوده است. البته افراد آلوده‌ در صورت عدم رعایت بهداشت مانند عدم شستن دست‌ها با آب و صابون پس از استفاده از دستشویی و عدم ضد عفونی شیرآلات آن می‌تواند موجب انتقال بیماری به دیگران شود. بهترین راه برای پیشگیری از ورودی وبای غیر بومی به کشور رعایت بهداشت است.

منبع:+

5 از 5
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*