نقشه راه تغییر؛ غلبه بر باورهای غلط خوردن

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر؛ غلبه بر باورهای غلط خوردن
غلبه بر باورهای غلط خوردن

آیا شما هم اضافه وزن دارید و به تازگی رژیم کاهش وزن را شروع کردید ولی وزن شما تغییری نمی کند. نگران نباشید!!! امروز روش هایی را به شما آموزش می دهیم که به کمک آنها شاهد کاهش وزن بهتری خواهید بود.

تا به حال برایتان پیش آمده است که به دلیل مشغله زیاد کاری ناهار را حذف کنید یا در زمان دیرتری بخورید؟ یا اینکه شب قبل تا دیروقت بیدار باشید و صبح خواب بمانید و صبحانه را حذف کنید؟ برخی افراد هم با خود
می گویند اگر شام را حذف کنید بهتر لاغر می شوید و چربی سوزی می کنید اما تنها مواد غذایی روی سلامت بدن اثر نمی گذارند بلکه برنامه غذایی منظم اهمیت بیشتری دارد. سعی کنید هیچ کدام از وعده های غذایی را حذف نکنید. اگر زمان مشخصی برای وعده های غذایی تان نداشته باشید امکان چاقی وجود دارد.

غلبه بر باورهای غلط خوردن

چرا منظم غذا خوردن وعده های غذایی برای سلامتی مهم است؟

ساعت داخلی بدن نسبت به روشنایی و تاریکی عکس العمل نشان می دهد و فعالیت های بیولوژیکی بدن را تنظیم می کند. مثل زمانی که باید بخوابیم یا غذا بخوریم. همه افراد برای گرسنگی و غذاخوردن ساعت درونی دارند اما به آن توجه نمی کنند.

بیداری های دیر هنگام، در دسترس بودن همیشگی مواد غذایی و تنقلات پرکالری در برنامه روزانه ما مشکل به وجود می آورد و سبب پرخوری در زمان های مختلف می شود. در سبک زندگی برخی افراد آنقدر تاخیر و بی نظمی در غذاخوردن وجود دارد که دیگر جزو عادت‌های نادرست به حساب نمی آید. در صورتی که بسیاری از این
عادت های غلط زندگی عامل اصلی اضافه وزن و بیماری هستند. پژوهش ها نشان دادند کسانی که وعده های غذایی نامنظمی دارند نسبت به بقیه افراد چربی شکمی بیشتری دارند.

چگونه بی نظمی یا حذف وعده های غذایی سبب اضافه وزن می شود؟

وقتی صبحانه، ناهار یا شام را حذف می کنید بدن دچار ضعف و بی حال می شود چون فکر می کند که قحطی غذا وجود دارد. پس چربی را در سلول های شما ذخیره می کند. در نتیجه سوخت و ساز بدن را تغییر و کاهش می دهد. یعنی اگر احساس گرسنگی واقعی را نادیده بگیرید بدن تمام غذایی را که بعد از آن وعده می خورید به صورت چربی ذخیره می کند یعنی بر خلاف انتظار نه تنها وزن کم نمی کنید بلکه دچار استپ وزنی می شوید.

ماشینی در حال حرکت را در نظر بگیرید تا زمانی که باکش پر از بنزین باشد به مقصد می رسد. اگر عقربه سوخت از یک حدی کمتر شود چراغش روشن می شود. با این چراغ ما متوجه می شویم که سریع باید باک بنزین را پُر کنیم چون ممکن است ماشین خاموش شود. بدن ما هم دقیقا همین طور است. وقتی صبحانه را حذف یا از خوردنش فرار می کنید یعنی سوخت و ساز بدن تان را تغییر می دهید. بهتر است بدانید صبحانه سالم به عنوان وعده ای که پس از ساعت ها مصرف می شود کمک می کند متابولیسم پایه بدن فعال بماند و دچار افزایش وزن نشوید. همچنین سطح قند خون را متعادل نگه می دارد و شدت گرسنگی در طول روز را کاهش می دهد و به سمت ریزه خواری نمی روید.

یادتان باشد مصرف صبحانه کامل در ابتدای صبح به کاهش دریافت چربی و میان وعده های پرکالری در طول روز کمک می کند. مصرف صبحانه سبب کاهش چربی شکمی و وزن می شود. بعضی افراد فکر می کنند اگر صبحانه را کامل بخورند وعده های دیگر را می توانند حذف کنند. در حالی که برای پشت سرگذاشتن مسیر بیست و چهار ساعته نیاز به مصرف منظم تمام وعده های غذایی داریم.

پژوهش ها نشان دادند مصرف نامنظم غذاها سبب افزایش وزن می شود. تمام وعده های غذایی مهم هستند و هرگز حذف نکنید. افرادی که تعداد وعده های غذایی بیشتر دارند رژیم شان کیفیت بهتری دارد. چاقی در بین افرادی که دو وعده غذایی در روز مصرف می کنند بیشتر از کسانیست که سه یا چهار وعده در روز غذا می خورند. اگر کل وعده های غذایی را به شش وعده (سه وعده اصلی و سه میان وعده) تقسیم کنید به رژیم پایبندتر هستید و هم
مواد مغذی بدنتان را دریافت می کنید. یادتان باشد اگر بیش از اندازه غذا دریافت کنید بدن آن را به صورت چربی ذخیره می کند.

تمرین

  1. یک هفته به غذا خوردنتان دقت کنید و تعداد وعده های غذایی در این مدت را یادداشت کنید.
  2. در طول این یک هفته چندبار رژیم را نادیده گرفتید و برای کاهش وزن سریعتر وعده های غذایی مثل شام را حذف کردید؟
۴٫۶/۵ - (۹ امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*