این میان وعده‌های سرطان زا روده‌های شما را از بین می‌برند!

متخصصان علوم تغذیه و پزشکی در ایالات متحده آمریکا اطلاعات چند مطالعه بلندمدت سلامتی را بررسی کردند. در این تحقیقات بیشتر از ۴۶ هزار مرد و تقریبا ۱۶۰ هزار زن شرکت کردند. این تحقیقات به مدت ۲۴ تا ۲۸ سال پیگیری و بررسی شد. این مطالعه با هدف شناخت میان وعده‌های سرطان زا نشان داد، […]

این میان وعده‌های سرطان زا روده‌های شما را از بین می‌برند!
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 5 دقیقه

تعداد بازدید 1289

تاریخ انتشار

متخصصان علوم تغذیه و پزشکی در ایالات متحده آمریکا اطلاعات چند مطالعه بلندمدت سلامتی را بررسی کردند. در این تحقیقات بیشتر از ۴۶ هزار مرد و تقریبا ۱۶۰ هزار زن شرکت کردند. این تحقیقات به مدت ۲۴ تا ۲۸ سال پیگیری و بررسی شد. این مطالعه با هدف شناخت میان وعده‌های سرطان زا نشان داد، غذاهای فوق‌فرآوری‌شده از جمله تنقلات بسته‌بندی‌شده و نوشیدنی‌های شیرین، خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می‌دهند. در طول این مدت ۳۲۱۶ مورد سرطان روده شناسایی شد. متخصصان از داده‌های مربوط به این موارد ابتلا و رژیم‌های غذایی آنان برای تعیین میزان خطر ابتلا به سرطان روده استفاده کردند.

منظور از میان وعده‌های سرطان زا چیست؟

محققان به این نکته پی بردند، که غذاهای فوق‌فرآوری شده از قبیل نوشابه، تنقلات بسته‌بندی‌شده، نان‌، کیک و بیسکوییت‌های صنعتی، محصولات آماده پیش‌فرآوری‌شده یا گرم‌کردنی با خطر بالاتر ابتلا به سرطان روده ارتباط دارند. براساس این اطلاعات خطر ابتلا به سرطان روده در زنانی که غذای آماده بیشتری مصرف می‌کردند در مقایسه با زنانی که در مصرف کمتری داشتند، ۱۷ درصد بیشتر بود.

همچنین مردانی که بیشترین مقدار غذای آماده شامل گوشت، مرغ یا غذای دریایی را استفاده می‌کردند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بودند. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد، مردانی که نوشیدنی‌های قندی مصرف می‌کنند در مقایسه با مردانی که کمترین مقدار از این نوع نوشیدنی را مصرف می‌کنند، ۲۱ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده‌ هستند.

متخصصان بر این عقیده هستند، که غذاهای فوق‌فرآوری‌شده ۵۷ درصد از کل کالری مصرفی روزانه بزرگسالان آمریکایی را تشکیل می‌دهند که این مقدار طی دو دهه گذشته، پیوسته رو به‌ افزایش بوده است. نویسندگان این تحقیقات، در نشریه “بریتیش مدیکال ژورنال” عنوان کردند: مصرف زیاد کل غذاهای فوق‌فرآوری‌شده در مردان و زیرگروه‌های خاصی از این غذا‌ها، در مردان و زنان با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ همراه است.

در تحقیقی جداگانه مصرف غذا در بین مردم ایتالیا مورد بررسی قرار گرفت و نشان داد بزرگسالانی که رژیم غذایی آن‌ها کیفیت پایینی داشت و بیشترین میزان غذای فرآوری‌شده مصرف می‌کردند، مرگ و میر بیشتری در بین آن‌ها دیده می‌شد. متخصصان اطلاعات نزدیک به ۲۳ هزار شرکت‌کننده را بررسی کردند که ۲۲۰۵ نفر آن‌ها در طول دوره تحقیقات، فوت کردند.

افرادی که رژیم غذایی با کیفیت پاینن تری داشتند و غذای فوق‌فرآوری‌شده بیشتری مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که رژیم غذایی بهتری داشتند و غذاهای فوق‌فرآوری‌شده کمتری استفاده می‌کردنداحتمال بیشتری داشت که جان خود را از دست بدهند.

به گزارش ایندیپندنت، در انگلیس غذاهای فوق‌فرآوری‌شده به غذاهایی‌ گفته می‌شود که دارای موادی‌ هستند که هنگام پختن غذای خانگی به آن افزوده نمی‌شوند؛ از قبیل مواد شیمیایی، رنگ‌ها، شیرین‌کننده‌ها و نگهدارنده‌ها. همچنین رایج‌ترین غذاهای فوق‌فرآوری‌شده در میان بریتانیایی‌ها شامل نان صنعتی، غذاهای بسته‌بندی‌شده، غلات صبحانه، سوسیس و سایر محصولات گوشتی فرآوری شده هستند.

همچنین شیرینی‌جات، بیسکوییت‌ها، شیرینی‌ها، نان‌ها و کیک‌ها و چیپس‌های صنعتی نیز در رژیم غذایی بریتانیایی‌ رایج‌ هستند و در کنار تنقلات نمکی، نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های میوه‌ای در فهرست مواد غذایی فوق فرآوری شده قرار می‌گیرند.

منبع: +

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*