نقشه راه تغییر؛ انواع طرز فکر

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ انواع طرز فکر
انواع طرز فکر

انواع طرز فکر ؛ بحث امروز درباره طرز فکر است تا بدانید طرز فکر شما در کدام دسته قرار می گیرد. هر چقدر شناخت شما از خودتان بیشتر باشد با سرعت بیشتری تغییر می کنید. چرا بعضی افراد برای رسیدن به هدف شان بسیار جدی هستند و هرگز آن را رها نمی کنند؟!! شاید بارها شکست بخورند اما به مسیر خود ادامه می دهند. حتی گاهی اوقات به آنها می گویند چرا خودتان را سرکار گذاشتید، دست بردارید ولی آنها به هیچ کدام از این حرف ها گوش نمی دهند.

انواع طرز فکر که افراد را در هر موقعیتی هدایت می کند

انواع طرز فکر ؛ طرز فکر ثابت

طرز فکری است که سبب می شود تنها یک مسیر را انتخاب کنیم و بدانیم فقط یک راه برای نتیجه گرفتن وجود دارد. افراد با طرز فکر ثابت معتقدند سن، جنسیت، ژنتیک و هرچه را که تاکنون یادگرفتند محدود است و امکان تغییر ندارند. این گروه تسلیم شرایط زندگی می شوند و اعتماد به نفس کمی دارند.

انواع طرز فکر

انواع طرز فکر ؛ طرز فکر رشد

نقطه مقابل طرز فکر ثابت، طرز فکر رشد است. طرز فکر رشد سبب می شود در لحظات و شرایط مختلف تصمیم گیری درستی داشته باشیم و از فرصت ها بهترین بهره را ببرید. افراد با این طرز فکر اصلا به سن و شرایطی که دارند اهمیت نمی دهند. همچنین برایشان مهم نیست که کجا بزرگ شدند و حمایت خانواده را داشتند یا خیر چون با تلاش کردن به اهداف خود می رسند. این افراد توهم ندارند بلکه هدف را درست انتخاب کردند. افراد با این نوع طرز فکر در هر شرایطی رشد می کنند و حتی بهتر از قبل می شوند.

مثلا گواهینامه رانندگی را در نظر بگیرید. اگر شخصی در امتحان رانندگی چندبار مردود شود دو حالت برایش پیش می آید.  اگر طرز فکر ثابت باشد با خود می گوید من استعداد رانندگی ندارم و دیگر ادامه نمی دهد اما اگر طرز فکرش رشد باشد آنقدر تمرین می کند تا قبول شود. اینکه افراد در شرایط یکسان نتایج متفاوتی می گیرند به طرز فکرشان بستگی دارد. طرز فکر را خودمان انتخاب می کنیم و بر اساس آن به زندگی ادامه می دهیم.

اکنون که طرز فکر را می شناسید می دانید چرا یک سری افراد موفق و بعضی ناموفق هستند. در این بخش سه سوال از شما داریم:

  1. کدام طرز فکر را بیشتر می پسندید؟
  2. در مسیر زندگی بیشتر به کدام طرز فکر نزدیک هستید؟ ثابت یا رشد؟
  3. در چه شرایطی از طرز فکر ثابت و یا رشد استفاده می کنید؟

امیدوارم شما هم معتقد باشید که با تلاش کردن طرز فکرتان را تغییر دهید و سلامت خود را بهبود دهید.

امتیاز کاربرها
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

مهناز ۰۶ مرداد ۱۳۹۸

سلام و خسته نباشيد خیلی دلم ميخواد وزن کم کنم سال 90 با رژيم دکتر کرمانی کاهش وزن خوبی داشتم اما بعد از اون ديگه آدم موفقی در نگه داشتن رژیم و تغذیه و .... نبودم نیاز به حمایت و کمک دارم

کارشناس به اندام ۱۴ مرداد ۱۳۹۸

سلام به شما دوست عزیز گذشته خوبی رو پشت سر گذاشتید و این جور که خودتون فرمودید پر اراده و قوی کاهش وزن داشتید. این فایل ها میتونه بهتون در ساختن سبک زندگی سالم کمک کنه تا کاهش وزنتون رو برای خودتون یک هدف کنید و برای رسیدن بهش گام به گام پیش برید. خوشحالم که دوباره تصمیم به کاهش وزن گرفتید و البته که ما در کنارتون خواهیم بود. برای اینکه بتونیم کمک بیشتری بهتون کنیم نیاز به توضیحات بیشتری از شما داریم.