حتی ورزش هم تاثیر رژیم نامناسب را از بین نمی‌برد!

بسیاری از افراد تصور می‌کنند، همین که ورزش می‌کنند، دلیل خوبی برای پیروی از یک رژیم نامناسب است. اما مطالعه‌ی جدیدی نشان می‌دهد که فعالیت بدنی نمی‌تواند آثار منفی ناشی از رژیم غذایی نامناسب را از بین ببرد. ورزش کافی در کنار رژیم مناسب خطر مرگ را بسیار پایین می‌آورد. براساس مطالعه‌ای جدید، افزایش فعالیت […]

حتی ورزش هم تاثیر رژیم نامناسب را از بین نمی‌برد!
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 5 دقیقه

تعداد بازدید 1213

تاریخ انتشار

بسیاری از افراد تصور می‌کنند، همین که ورزش می‌کنند، دلیل خوبی برای پیروی از یک رژیم نامناسب است. اما مطالعه‌ی جدیدی نشان می‌دهد که فعالیت بدنی نمی‌تواند آثار منفی ناشی از رژیم غذایی نامناسب را از بین ببرد. ورزش کافی در کنار رژیم مناسب خطر مرگ را بسیار پایین می‌آورد.

براساس مطالعه‌ای جدید، افزایش فعالیت بدنی نمی‌تواند باعث کاهش آثار منفی رژیم نامناسب بر مرگ‌و‌میر شود. مطالعه‌ی جدیدی که در دانشگاه سیدنی انجام شد نشان داد احتمال مرگ در افرادی که فعالیت بدنی زیادی دارند و از رژیم غذایی باکیفیتی پیروی می‌کنند، کمتر از بقیه است. طبق گفته‌ی پژوهشگران و مطالعات جدید نمی‌توان از آثار منفی رژیم غذایی بد فرار کرد.

مطالعات در مورد تاثیر رژیم نامناسب

به گزارش سای‌تک‌دیلی، پژوهشگران دانشگاه سیدنی با استفاده از نمونه‌ی بزرگی (شامل ۳۶۰٬۶۰۰ فرد بزرگسال بریتانیایی) در بانک اطلاعات پزشکی بریتانیا، نگاهی به اثرات فردی و ترکیبی تمرین ورزشی و رژیم غذایی روی نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری‌های قلبی‌عروقی و سرطان انداختند. بانک اطلاعات پزشکی بریتانیا مجموعه‌ی بزرگی شامل اطلاعات بیماران است و داده‌های بیولوژیکی، رفتاری و بالینی را جمع‌آوری می‌کند.

در رژیم‌های غذایی باکیفیت، گوشت قرمز و به‌ویژه فرآورد‌ه‌های گوشتی، کمتر مصرف می‌شد و افراد هر روز حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات مصرف می‌کردند. رژیم باکیفیت همچنین شامل دو وعده ماهی در هفته بود.

براساس این مطالعه، نرخ مرگ‌و‌میر کلی افرادی که دارای فعالیت بدنی زیاد و رژیم غذایی باکیفیت بودند در مقایسه‌ با افرادی که فعالیت کمی داشتند و از بدترین رژیم پیروی می‌کردند، ۱۷ درصد کاهش داشت. همچنین احتمال مرگ این افراد در اثر ابتلا به بیماری قلبی‌- عروقی یا انواع خاصی از سرطان به ترتیب ۱۹ درصد و ۲۷ درصد کاهش پیدا کرد.

ملودی دینگ، نویسنده‌ی ارشد مقاله و دانشیار مرکز چارلز پرکینز و دانشکده‌ی پزشکی و بهداشت دانشگاه سیدنی، می‌گوید: «فعالیت منظم بدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در ارتقای سلامت و افزایش طول عمر ایفا می‌کنند. برخی از مردم ممکن است فکر کنند که می‌توانند با فعالیت بدنی زیاد اثرات رژیم منفی را خنثی کنند یا با رژیم غذایی باکیفیت اثرات منفی ناشی از فعالیت بدنی اندک را از بین ببرند. داده‌ها نشان می‌دهد که متأسفانه چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.»

جو ون بوسکرک، از اعضای دانشگاه سیدنی و نویسنده‌ی دوم مقاله، می‌گوید رعایت رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی کافی برای کاهش خطر مرگ پر اهمیت است.

چند مطالعه قبلاً نشان داده بودند که فعالیت ورزشی بالا ممکن است با واکنش‌های فیزیولوژیکی مضر ناشی از پرخوری مقابله کند. نحوه‌ی تعامل رژیم غذایی و تمرین ورزشی در دراز مدت هنوز چندان مورد بررسی قرار نگرفته است. یافته‌های مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که رژیم مناسب و تمرین اهمیت زیادی دارند.

ملودی دینگ می‌گوید پزشکان باید افراد را به رعایت رژیم مناسب در کنار تمرین ورزشی ترغیب کنند تا فرد به طول عمر بیشتری دست یابد.

منبع: +

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*