نقشه راه تغییر؛ موفقیت در رژیم چگونه ممکن است؟

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ موفقیت در رژیم چگونه ممکن است؟

همه ما می دانیم که برای رسیدن به موفقیت ترس و اضطراب وجود دارد و برای اینکه مانع راهتان نشوند باید اهداف را به بخش های کوچک تقسیم کنیم. در ادامه این بحث می خواهیم درباره موفقیت و دستاوردهایی که از تلاش کردنتان بدست می آیند، صحبت کنیم.

دیدگاه افراد با طرز فکر ثابت نسبت به موفقیت در رژیم

افراد با طرز فکر ثابت، فقط نتیجه کار را می بینند و معتقدند که آدم های موفق از طریق هوش و استعداد به راحتی به موفقیت می رسند اما نمی دانند که این افراد برای رسیدن به خواسته هایشان سال ها زحمت کشیدند (رنج دوران دیدند).
افراد با طرز فکر ثابت قبل از شروع مسیری خود را با بهترین ها در این زمینه مقایسه می کنند. مثلا با فردی که به تناسب اندام رسیده است اما سختی های او را نمی بیند. همچنین تلاش های فرد برای ورزش، کالری شماری، حذف غذاهای ناسالم و … را در نظر نمی گیرد چون فکر می کند یک شبه باید راه صد ساله را رفت. این افراد معتقدند اگر زود به نتیجه نرسند آن کار غیرمفید و دنبال کردنس با شکست برابر است.

موفقیت در رژیم

آیا می دانید افراد با طرز فکر ثابت چه زمانی احساس موفقیت دارند؟

درست هنگامی که همه چیز آماده باشد و بدون زحمت به خواسته شان برسند. اگر چیزی بیش از اندازه چالش برانگیز باشد یا تلاش زیادی بخواهد دیگر احساس باهوشی نمی کنند و علاقه خود نسبت به آن موضوع را از دست می دهند. فکر می کنند هر اشتباه سبب خجالت می شود به خصوص اگر با استعداد هم باشند. بنابراین برای کم کردن خجالت خود دروغ می گویند و یا گزارش های اشتباه می دهند.  در پژوهشی حدود ۴۰ درصد از دانش‌آموزانی که برای توانایی‌شان تشویق شدند، نمرات شان را بیشتر نوشتند و دروغ گفتند.

افراد با طرز فکر ثابت می گویند هر کاری باید همین الان انجام شود وگرنه دیگر زمانی را برای آن مناسب نمی دانند. شکست در هر کاری برای آنها به معنای این است که گفتیم نمی شود و بی خیال شوید. مثلا می گویند ما که این همه سال لاغر نشدیم بقیه عمر هم مهم نیست.

نگاه افراد با طرز فکر رشد درباره موفقیت در رژیم

افراد با طرز فکر رشد تلاش را برای آدم های زرنگ می دانند. آنها معتقدند بهترین ها برای بیشترین تلاش ها است. طرز فکر رشد می داند که نتیجه هر تلاش، کمی موفقیت است و هر بار سعی می کنند بهتر از قبل باشند.  همچنین از تمرین زیاد خسته نمی شوند و آن را سبب تقویت مسیر عصبی می دانند. البته این مسیر عصبی جاده موفقیت را برای ما نگه می دارد. این افراد می گویند همه می توانند همه چیز را یاد بگیرند فقط زمان برای افراد متفاوت است.

آیا رسیدن به موفقیت فقط برای کسانی است که استعداد خاصی دارند؟

در طرز فکر رشد افراد موفق‌ برای اینکه پیشرفت کنند و به دستاوردهای عالی برسند، پیگیری زیادی دارند. درنتیجه دستاورد یک شبه حاصل نمی‌شود و موفقیت‌های یک شبه، حاصل سالها تلاش‌ و استراتژی است. این افراد معتقدند بهترین ها از اول بهترین نبودند اگر هم بودند اشکال ندارد. او می گویند من که نمی توانم مثل آنها باشم ولی برای خودم بهترین خواهم بود. این افراد تا زمانی که مسیر عصبی کاری ساخته شود ادامه می دهند.

نکته کلیدی در موفقیت چیست؟

مساله مهم در موفقیت، زمان تسلیم شدن است. در مسابقه رینگ کسی قهرمان است که یک دقیقه بیشتر مقاومت کند. شما برای رسیدن به خواسته هایتان چقدر زمان می گذارید؟

اکثر آدم ها سوالات مشترکی در ذهن خود دارند مثلا چرا من اینقدر بد شانس هستم؟ چرا به نتیجه دلخواهم نمی رسم؟ افراد موفق چه کاری انجام دادند که من نکردم؟ خوب، این سوالات رو ببینید چقدر می تواند انرژی منفی به شما انتقال بدهد؟ اگر شما در طول روز چند بار این سوال را از خود بپرسید توقع دارید مسیر موفقیت را طی کنید؟ این یک نمونه خیلی ساده بود.

هر روز از خودتان بپرسید چگونه از امروز بهترین لذت را ببرم؟ یا چگونه برای رسیدن به اهدافم گام بردارم؟ از نظر موج انرژی این سوالات را با سوال های قبلی مقایسه کنید کاملا متفاوت است. در سوالات قبلی راهکاری برای ذهن وجود ندارد چون خود را زندانی عادت های غلط می کند و دیواری به ضخامت ژنتیک و وارثت برای خود می سازد. سوالاتی را از خود بپرسید که به شما راهکار جدید بدهد و سبب تغییر طرز فکرتان شود.

یه جمله معروف هست که می گوید: « من جهان را ضعیف و قوی یا به موفقیت‌ها و شکست‌ها تقسیم نمی‌کنم… بلکه جهان را به یادگیرندگان و غیریادگیرندگان تقسیم می کنم

یادتان باشد هر بار که تلاش کردید و به موفق نرسیدید در واقع مسیر عصبی خود را ضعیف تر می کنید یعنی باید در انجام کارها قوی باشید و شکست را نپذیرید. با تلاش بیشتر مسیر عصبی تقویت می شود. هرچه با مشکلات بیشتری روبه رو شوید در آن مسیر موفق تر خواهید بود.

تمرین

  1. شما در رینگ خواسته هایتان چقدر از خود مقاومت نشان می دهید؟؟
  2. هر روز صبح با چه فکری از خواب بیدار می شوید؟
  3. موفقیت در رژیم
امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*