نقشه راه تغییر؛ تفاوت های طرز فکر

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر؛ تفاوت های طرز فکر
تفاوت های طرز فکر

تفاوت های طرز فکر ؛ هنگام آشنایی با نگرش افراد متفاوت، شیوه طرز فکر خودمان را بهتر درک خواهیم کرد. بنابراین در این مطلب ۶ تفاوت طرز فکر رشد با ثابت را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید تا بدانید در چه موقعیت هایی طرز فکرتان ثابت و یا رشد است.

تفاوت های طرز فکر رشد با ثابت

  • طرز فکر ثابت بر “ بودن” تاکید دارد. مثلا چه غذا بخورم و چه نخورم وزنم همین هست. من آب هم بخورم چاق می شوم. این افراد همه چیز را به ژنتیک ربط می دهند اما طرز فکر رشد بر “شدن” تاکید دارد. مثلا برای رسیدن به وزن ایده آل رژیم  می گیرم. من می توانم در راهی که انتخاب کردم تجربه های خوبی را به دست بیاورم و موفق شوم. مطمئنم با تلاش کردن به هدفم می رسم. افراد با این طرز فکر، برای اینکه موفق شوند قبل از هرکاری تمام روش ها را بررسی می کنند مثل برای کاهش وزن از چه رژیمی استفاده کنم؟
  • از دیگر تفاوت های طرز فکر رشد با ثابت این است که افراد با طرز فکر ثابت معتقدند آدمها با توانایی هایشان به دنیا می آیند و هیچ تغییری نمی کنند یعنی اگر در درس ریاضیات ضعیف هستید دیگر نمی توانید کاری کنید که ریاضی شما بهتر شود یا بهتر است مشاغلی را که با ریاضی سروکار دارد مثل حسابداری، مهندسی و … را کنار بگذارید. در حالی که در طرز فکر رشد اعتقاد بر این است که افراد قابلیت رشد دارند و با تلاش به اهداف شان می رسند. مثلا اگر در ریاضیت ضعیف هستید از خودتان بپرسید چند ساعت در روز مشغول تمرین هستید یا اینکه می خواهید رژیم را رعایت کنید و یا روزانه مقدار کالری های مصرفی تان را بررسی می کنید؟
  • افراد با طرز فکر ثابت تمایل دارند که اشتباه های خود را پنهان کنند تا قضاوت نشوند و برچسب شکست نخورند به همین دلیل بسیاری از کارها را نمی پذیرند و حتی به دلیل ترس از شکست کارهای جدید را تجربه نمی کنند. مثلا فرد اضافه وزن دارد اما می ترسد نتواند ورزش را انجام دهد. با خود می گوید من برای ورزش ساخته نشدم. اگر در همین شرایط طرز فکر  رشد باشد با خود می گوید من می خواهم ورزش کنم یا به سبکی ورزش انجام می دهم که برایم امکان پذیر باشد. مثلا با یک ربع پیاده روی شروع می کنم و در روزهای دیگر زمان آن را بیشتر می کنم.
  • به شخصی پیشنهاد کار عالی شده بود و باید سالی چند بار به هزینه شرکت ماموریت می رفت اما به دلیل ترس از پرواز موقعیت به این خوبی را نپذیرفته بود اما فرد با طرز فکر رشد به جای از دست دادن موقعیت به این خوبی، سریع به سراغ درمان می رود و حسرت نمی خورد. کسانی که طرز فکر ثابت دارند حاضر به یادگیری نیستند و دانش خود را کافی می دانند. این مدل افراد هنگام پیشنهاد کار جدید می گویند من استعداد و حوصله کار جدید را ندارم اما افراد با طرز فکر رشد در هر سنی از یادگیری نمی ترسند و از کسب تجربه های جدید لذت می برند. همچنین اعتماد به نفس خود را در هر شرایطی حفظ می کنند.
  • افراد با طرز فکر ثابت در گذشته خود زندگی می کنند. زمانی که از آنها می پرسید به چه چیزی علاقه دارید به دنبال توانایی ارثی می گردند. مثلا می گویند همه نسل ما نجار هستند و در کار دیگری موفق نیستیم. ممکن است دنبال کار جدیدی بروند اما با اولین شکست دست از تلاش بر می دارند و می گویند استعدادش را ندارم. برعکس فردی با طرز فکر رشد صرف از نظر از استعداد ذاتی علاقه مند به یادگیری مهارت های جدید هست. این افراد معتقدند که با کار خوب به هدف شان می رسند. مثلا با طرز ثابت می گویند پدر و مادر من چاق هستند و خاله و عمه ام نیز اضافه دارند پس چاقی ما ژنتیکی هست.
  • شما هم فکر می کنید اگر در کاری اول نباشید اصلا انجام نمی دهید؟ یا اینکه من رژیم نمی گیرم اگر هم بگیرم باید در طول ۲ ماه ۱۵ کیلو کم کنم. چطور می شود در این مدت کوتاه این مقدار را کم کنید پس این هدف را فراموش می کنید. اگر با این مطلب موافقید پس طرز فکر شما هم ثابت است. جالب اینجاست وقتی به این افراد می گویید که این ویژگی ها را دارید می گویند چه کاری انجام دهم، من همین هستم اما فردی با طرز فکر رشد می گوید من تلاش می کنم و قرار نیست فوق العاده باشم ولی با پشتکار به مرور نتیجه می گیرم و به هدفم می رسم.

تفاوت های طرز فکر

نقش طرز فکر در موفقیت و شکست

از نکات بسیار مهم در تفاوت های طرز فکر ثابت و رشد این است که تاثیر فوق العاده در موفقیت و شکست دارد. افرادی که طرز فکر ثابت را مسئول مدیریت ذهن می دانند موفقیت و شکست را تصویری از شخصیت خود می دانند و از شکست می ترسند. شکست برای آنها حس ضعف دارد اما اشخاصی که فرمان ذهن را به طرز فکر رشد می سپارند شکست را فرصتی برای پیشرفت و بهبود عملکردشان می دانند.

با توجه به مطالب بالا اگر به فردی با طرز فکر رشد باهوش بگویید احساس توهین می کند. چرا باید فکر کند که به او بی احترامی شده است؟ چون منظورشان این است که آنها با استعداد خاصی به دنیا آمدند و همه تلاش هایشان زیر سوال می رود یعنی تلاش بیشتر از استعداد برایشان اهمیت دارد.

استعداد توانایی انجام کارهایی است که مسیر عصبی آن از قبل ساخته شده است. دقیقا همان مسیر عصبی که در بخش عادت توضیح داده شد. در حقیقت استعداد هنگام تولد وجود داشته است و با تمرین بیشتر می توانید موقعیتی را برای خود ایجاد کنید که بهترین نتایج را به دست بیاورید.

تمرین

با توجه به مطالب بالا طرز فکر خود را پیدا کنید. سپس بنویسید در موقعیت های مختلف از کدام طرز فکر بیشتر استفاده می کنید.

با گوش دادن به این فایل نشان دادید که می توانید طرز فکر خود را به طرز فکر رشد تغییر دهید.

امتیاز کاربرها
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*