نقشه راه تغییر؛ نحوه تغییر عادت ها ۱

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر؛ نحوه تغییر عادت ها ۱
تغییر عادت

پنج سوال و یک راهکاری که شما را از چنگال عادتهای غلط آزاد میکند

نحوه تغییر عادت ها ؛ برای تغییر عادت ها چهار راهکار داریم که امروز دو مورد از آن را بررسی می کنیم. تا حالا دقت کردید گاهی اوقات عادت ها بیشتر و زمانی کمتر می شوند؟ عادت ها در موقعیت های مختلف فرق می کنند.

راهکار اول

اولین راهکار برای تغییر عادت کشف محرک ها (سرنخ ها ) است یعنی همان موقعیت هایی که سبب شروع غذاخوردن می شود. این راهکار بسیار ساده و مهم است. ۵ سوال از خود بپرسید: با چه کسی؟ چه چیزی؟ چه وقتی؟ چه مکانی؟ چه احساسی؟)

سوال اول:  کی؟ یا چه کسی؟

با کدام دوستت میل به غذاخوردنت زیاد می شود؟ بعضی آدم ها هستند که وقتی با آنها غذا می خورید رژیم را فراموش می کنید. کدام دوستتان پایه اصلی برای خوردن غذاهای فست فود و پرکالری است؟

تغییر عادت

سوال دوم: چه؟ یا چه چیزی؟

چه چیزی سبب می شود ناخودآگاه بدون اینکه حواستان باشد سراغ غذاخوردن بروید؟ کسانی هستند که هنگام تماشای تلویزیون به خصوص فوتبال عاشق خوردن تخمه، چیپس، پفک و خوراکی های ناسالم دیگر هستند.

تغییر عادت

سوال سوم: چه وقتی؟ یا کی؟

باید ببینید چه زمان هایی در روز به غذاخوردن علاقه دارید. مثلا مراجعی داشتم که شب ها برای آب خوردن سر یخچال می رفت ولی در کنارش از غذاهای داخل یخچال هم استفاده می کرد. بعضی افراد هم می گویند جمعه بدون کله پاچه خوش نمی گذرد!!

تغییر عادت

سوال چهارم: کجا؟

همانند کارآگاه ها در هنگام وقوع جرم باید پرسید کجا بودید؟ در چه مکانی بیشتر حس غذاخوردن دارید؟ مثلا رستورانی در مسیرت هست که هر زمان از مقابل آن رد می شوید باید غذا بخورید. خود من هر زمان از مقابل کتاب فروشی عبور می کنم کتاب می خرم ولی قبلش با خودم عهد می بندم فقط دو تا…

تغییر عادت

سوال پنجم: چه حسی؟

چه حسی بیشتر شما را تحریک می کند که سراغ خوراکی ها بروید؟ استرس، ترس، غم، خستگی، شادی، عصبانیت و یا چیزهای دیگر است. مراجعی داشتم هنگام عصر که از سرکار به خانه می رفت باید حسابی غذا می خورد و حتی سراغ شام هم می رفت. بعد عذاب وجدان می گرفت و دیگر با خانواده شام نمی خورد. هیچ وقت نباید وعده های غذایی را حذف کرد باید در هر وعده غذای مناسب را میل کنید و حسی که سبب غذاخوردن می شود را شناسایی کرد.

حواستان باشد عذاب وجدان سبب کم شدن اشتها نمی شود بلکه فقط می گوید من هستم و اجازه می دهد اشتباه را دوباره تکرار کنید. از این به بعد هر زمان عذاب وجدان گرفتید با خودتان روراست باشید و خود را ببخشید. همچنین اگر هم در حال انجام کاری هستید همان لحظه آن را ترک کنید. مثلا اگر سر قابلمه برنج و خورش هستید همان لحظه تصمیم بگیرید که صحنه جرم ترک کنید و بدانید که با ورزش کردن مشکل حل نمی شود.

امیر معزی شاعر ناشناخته هم عصر نظامی است که شعر آن نسل به نسل چرخیده است و در شناسایی راهکار دوم کمک می کند.

تا از برم آن یار پسندیده برفت                                                  آرام و قرار از دل شوریده برفت

خون دلم از دیده روانست از آنک                                               از دل برود هر آنچه از دیده برفت

از قدیم هم می گفتند از یاد برفت هر آنکه از دیده برفت.

تغییر عادت

راهکار دوم

دومین راهکار برای تغییر عادت های بد دور کردن خوراکی های وسوسه انگیز از مقابل چشم است. اگر می خواهید به رژیم پایبند باشید باید خانه را از غذاهای ناسالم و پرکالری تمیز کنید. ماه رمضان بهترین فرصت برای دوری از خوراکی های ناسالم است و تصمیم بگیرید که بعد از آن هم دیگر به سمت این خوراکی ها نروید.

اگر هم کسی برایتان خریداری کرد  به شخص دیگری بدهید. باید بدانید خوراکی های ناسالم برای همه سنین ضرر دارد و کودکان هم با خوردن این تنقلات به آنها عادت می کنند. کار سختی است ولی انجام دهید. من خودم برای عید نوروز شیرینی های مورد علاقه ام را نخریدم و مدل دیگری خریدم. همچنین با تمام شدن دید و بازدید بقیه شیرینی ها را برای روز طبیعت (۱۳ بدر) بردم که تمام شود. کار سختی است ولی برای سلامت بدن ارزش دارد.

شعار ندهید که این کارها انگیزه می خواهد. انگیزه خوب است ولی بیشتر از آن تعهد به سلامت مهم تر است. این جلسه هم تمام شد. از شما تشکر می کنیم که ما را همراهی می کنید. هدف مجموعه به اندام دکتر کرمانی گسترش سلامت و تناسب اندام در سطح جامعه است.

امتیاز کاربرها
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*